W pobliżu Makowa Podhalańskiego, w górzysto lesistej wiosce Jachówka, gdzie szumią świerki i żwawo toczy się nurt potoka Kamienna, 19 września 1901 r. urodziła się Tomaszowi i Joannie Celakom córeczka, której na Chrzcie Św. w parafii Bieńkówka nadano imię Rozalia.
Rodzice Rozalii byli rolnikami, na tak zwanej Celachówce. Byli to ludzie bogobojni, o obyczajach surowych i prostolinijnych. Uczynni, uprzejmi i gościnni, zdobyli sobie powszechny szacunek i zaufanie. Tomasz był człowiekiem pracowitym i skromnym. Tego samego domagał się od dzieci i chociaż miał naturę porywczą, posiadał dobre serce a doznane urazy szybko zapominał. Przyjęć i zabaw unikał. Jeśli nie mógł od nich się wymówić, nie dał się nigdy sprowokować do picia alkoholu.
Joanna miała usposobienie pogodne i lubiła życie towarzyskie, ale przestrzegała zawsze granic skromności i dobrych obyczajów. Swoją dobrocią oddziaływała kojąco na wybuchy gniewu męża.
Rodzice z dziećmi, których było ośmioro, odmawiali wspólnie modlitwy poranne i wieczorne a gdy czas na to pozwalał, to także różaniec św. Z sąsiadami żyli w zgodzie i o nikim źle nie mówili. Nie byli skąpi ani zazdrośni. Niektórzy ich dom oceniali jako "klasztor", w którym wychowuje się zakonnice.
Wychowanie Praca nad sobą Pierwsze kroki ku mistycyzmowi Noc ciemności Szpital Św. Łazarza Klasztor Powrót do szpitala Św. Łazarza Dalsze losy Rozalii w latach 1930/36 Modlitwa Rozalii Powrót do pracy Inne propozycje Autorytet Rozalii Posłannictwo Rozalii Dodatkowy Krzyż Panie zabierz mnie, bo dzień mój chyli się ku zachodowi Opinia świętości
|
Chronologia ważniejszych dat w życiu Rozalii
Intronizacja Najświętszego Serca Jezusowego
Nowenna do Serca Jezusowego
Kult Najświętszego Serca Jezusowego
Inne strony o Sł. Bożej Rozalii Celak