Nagroda im. Sługi Bożego
Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny
2013 r.

 

.

 

Już po raz siedemnasty Kapituła Nagrody "Źródła" wyróżnia osobę, która w szczególny sposób zasłużyła się w działalności na rzecz umacniania rodzin. Dotychczas laureatami nagrody byli: red. Jan Maria JACKOWSKI, dr Paweł WOSICKI, mgr inż. Józef DĄBROWSKI, mecenas Zbigniew CHOJNACKI, mgr Antoni SZYMAŃSKI, red. Czesław RYSZKA, prof. Włodzimierz FIJAŁKOWSKI, dr Rafał MICHALIK, Stanisław KOGUT, dr inż. Marian PALUCH, prof. Franciszek ADAMSKI, prof. Włodzimierz BOJARSKI, prof. Gabriel Turowski, o. dr Tadeusz RYDZYK, ks. bp Stanisław STEFANEK, lek. med. Marek KROBICKI.

 

W 2013 r. Nagrodę otrzymuje mecenas
Zbigniew Jan Cichoń

 

LAUREAT NAGRODY

mecenas Zbigniew Jan Cichoń. Fotografia opublikowana na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Cicho%C5%84

     Urodzony w 1952 roku. Adwokat, obrońca i promotorem praw człowieka, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta Rady Europy i DePaul University w Chicago, Przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej, Wiceprzewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, współzałożyciel i od 2003 r. prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Krakowskiej, Wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Prawników, wolontariusz na rzecz ubogich i potrzebujących.

     W 1976 r. inwigilowany przez UB i usunięty ze stanowiska asystenta Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z zaangażowaniem w działalność duszpasterstwa akademickiego Dominikanów "Beczka" w Krakowie. Ukończył aplikację sądową, radcowską i adwokacką i od 1982 roku do dziś wykonuje zawód adwokata. Doradca "Solidarności" na Politechnice Krakowskiej od 1980 r.

     W latach 1982-1989 obrońca osób dotkniętych represjami reżimu komunistycznego. Odbył praktykę zawodową w amerykańskich kancelariach adwokackich zajmujących się obroną praw człowieka oraz w Kongresie Polonii Amerykańskiej. W pierwszych wyborach samorządowych w nowej Polsce radny Miasta i Gminy Wieliczka i członek Zarządu wybrany z listy Komitetu Obywatelskiego.

     Dwukrotnie wybrany na Sędziego Trybunału Stanu. Od 10 lat członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Autor artykułów i glos do orzeczeń Sądu Najwyższego w "Palestrze", "Rzeczpospolitej", a także artykułów w edycjach książkowych dotyczących praw człowieka, w tym również zagranicznych. Autor rubryki porad prawnych w "Źródle".

     Uczestnik sympozjów w Uniwersytecie Jagiellońskim, Toruńskim, Gdańskim i Opolskim,, członek jury ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o prawach człowieka organizowanych przez Katedrę Praw Człowieka w Uniwersytecie w Toruniu. Organizator kilku międzynarodowych konferencji dotyczących praw człowieka, w tym ostatniej w 2005 r. na temat: "Nowe wyzwania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka pochodzące z byłych krajów komunistycznych".

     Zawsze bezpartyjny. Adwokat reprezentujący pokrzywdzonych przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka od 1997 r., w tym w sprawie "Broniowski" dotyczącej mienia zabużańskiego, zakończonej sukcesem zmieniającym sytuację prawną 80 tysięcy Zabużan.

     Doradca Pro publico bono w poradniach charytatywnych (Poradnia "Pomoc Bliźniemu" przy Parafii św. Klemensa w Wieliczce i "Poradnia Miłosierdzia", przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach). Żonaty, ojciec dwojga dzieci - córki i syna.

     W latach 2007-11 był członkiem Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, Senatorem RP VII Kadencji wybrany z listy PiS (okręg 12 - Kraków). Pracował w komisjach: Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Podkomisji ds. Zmian Konstytucji. Był również członkiem parlamentarnego Zespołu Smoleńskiego i wiceprzewodniczącym Polsko-Francuskiej Grupy Bilateralnej Senatu.

 

Artykuł zamieszczony w Tygodniku Rodzin Katolickich "Źródło", w numerze 3 (1099), z dnia 20 stycznia 2013 r.

 

 

  • Obrońca praw człowieka - rozmowa z mecenasem Zbigniewem Cichoniem

     


  • Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny

    Powrót do Strony Głównej