Nagroda im. Sługi Bożego
Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny
2002 r.

 

.

 

 

CZESŁAW RYSZKA
laureatem nagrody
im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca rodziny

 

        W styczniu 2002 r. obchodzimy piątą rocznicę ustanowienia nagrody przyznawanej przez Fundację "Źródło" i Redakcję naszego tygodnika. Patronem nagrody jest Sługa Boży Jerzy Ciesielski - Ojciec rodziny.
        Kapituła nagrody corocznie wyróżnia osobę, która dbając o formację własnej rodziny, podejmuje działania na rzecz innych rodzin, inicjuje i uczestniczy w różnych formach wspierania ich rozwoju. Kapituła, wybierając osobę, pragnie przez ukazanie jej działalności również zwrócić uwagę nam wszystkim na to, iż w każdej sytuacji trzeba i można skutecznie pomagać innym, działając dla rodzin i przez rodziny.


 

        Patron nagrody "Źródła"

        Sługa Boży Jerzy CIESIELSKI (1929-1970) całym swym życiem dawał świadectwo miłości Boga i bliźnich. Powszechnie wiążą się z nim trzy określenia: ojciec rodziny, inżynier i naukowiec, chrześcijanin XX wieku.
        W tegorocznym wspomnieniu o Patronie nagrody posłużymy się jego słowami wyjętymi z zapisków robionych w różnym okresie jego życia. Warto je właśnie tu i teraz przypomnieć.
        "Chcę, postanowiłem, myśli zawarte w Ewangelii odnieść do codziennego życia" (1948).
        "Przyszłość jest niewiadomą. Rozpatrywanie przeszłości - wątpliwe daje korzyści. Pozostaje teraźniejszość. Wydaje mi się, że możliwości startu są szerokie. Obojętne skąd się zaczyna byle zacząć i iść. Czy nie dobrze byłoby codziennie rano zadawać sobie pytanie: w jaki sposób mam dzisiaj służyć Bogu?" (25 kwietnia 1951).
        "Konkretny człowiek (...) może, a nawet powinien mieć wytyczoną choćby w ogólny sposób drogę świętości. Mieć ideał, do którego dąży. (...) Ideał świętości można krótko mówiąc określić jako "wypełnianie obowiązków stanu z nadprzyrodzoną orientacją". Aby to było możliwe, trzeba prowadzić życie religijne wewnętrzne, będąc niejako prądnicą, która ładuje akumulator mej osoby na codzienne działanie" (1956).
        "Każdy z nas otrzymał do przebycia własną drogę, własne powołanie. Od wierności temu powołaniu zależy sens mego istnienia. Twoja chwała, a nasza zasługa na szczęście wiekuiste. Spraw Panie, abym zrozumiał me powołanie na każdy dzień i daj mi Twą łaskę, abym mu był wierny" (1956).
        "Dobrze wykonywana praca ma mieć swą doskonałość (ma być dobrze wykonana jako obowiązek stanu wobec orientacji nadprzyrodzonej) . Dla zbawienia nie jest ważne co się robi, ale jak się robi. Świadomość dobrze wykonanej pracy ma być również źródłem spokoju i radości" (1956).
        "Dziękuję Ci Boże, że jestem, że mam szansę na wieczne szczęście w Tobie. Nie dopuść o dobry Boże, abym tę szansę kiedyś zaprzepaścił" (1967).
        "Na końcu życia jest niewątpliwie śmierć. Po śmierci jest sąd. Ten sąd jest weryfikacją całego życia, jego ostateczną oceną. Czy zatem nie jest rzeczą logiczną kryteria sądu ostatecznego stosować w życiu na co dzień, aby mieć w pamięci to, co nas w decydującym momencie czeka".

 

        Laureat nagrody "Źródła"

Mgr Czesław Ryszka. Fotografia opublikowana Tygodniku Rodzin Katolickich Źródło,  w numerze 2 (524), z dnia 13 stycznia 2002 r.

       W ubiegłych latach laureatami nagrody "Źródła" byli: red. Jan Maria Jackowski (1997 r.), dr Paweł Wosicki (1998 r.), mgr inż. Józef Dąbrowski (1999 r.), mec. Zbigniew Chojnacki (2000 r.), mgr Antoni Szymański (2001 r.). W kolejnej, szóstej już edycji, Kapituła postanowiła przyznać nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca rodziny mgr. Czesławowi Ryszce.
        Czesław Ryszka ma 55 lat. Ukończył teologię i polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest wychowankiem ks. prof. A. L. Szafrańskiego. Od lat związany jest z Tygodnikiem Katolickim "Niedziela", gdzie publikuje swoje teksty. Łączy w swojej twórczości zainteresowania religią, literaturą i historią. Jest pisarzem, autorem prawie 40 książek. W nich podejmuje problemy, które umacniają rodaków, polskie rodziny. Od 1973 r. z Elżbietą stanowią małżeństwo. Są rodzicami trójki dzieci. W kadencji Sejmu rozpoczętej w 1997 r. został wybrany na posła i aktywnie uczestniczył w pracach Sejmowej Komisji Rodziny. Na szczególne podkreślenie zasługuje współpraca Elżbiety i Czesława Ryszków w zakresie wspomagania formacji rodzin. Ważnym znakiem tego współdziałania jest ich książka "Dom na skale", którš przygotowali na prośbę Rady Episkopatu Polski do spraw Rodziny. We wstępie do tej książki ks. bp Stanisław Stefanek napisał m.in.: "W nadzwyczaj krótkim czasie podzielili się z czytelnikami przemyśleniami nt. nauczania o rodzinie w czasie ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, podzielili się dogłębną znajomością całego nauczania Ojca Świętego o rodzinie i wreszcie zaprosili czytelników do własnego domu, aby obdarzyć gości doświadczeniem wspólnoty życia i miłości własnej rodziny".

 

Artykuł zamieszczony w Tygodniku Rodzin Katolickich "Źródło", w numerze 2 (524), z dnia 13 stycznia 2002 r.

 

 

  • Obdarzać doświadczeniem własnej rodziny - Z Czesławem Ryszką rozmawia Janusz Kawecki

     


  • Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny

    Powrót do Strony Głównej