Nagroda im. Sługi Bożego
Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny
2006 r.

 

.

 

Już po raz dziesiąty Kapituła Nagrody "Źródła" wyróżnia osobę, która w szczególny sposób zasłużyła się w działalności na rzecz umacniania rodziny. Dotychczas laureatami nagrody byli: red. Jan Maria JACKOWSKI, dr Paweł WOSICKI, mgr inż. Józef DĄBROWSKI, mecenas Zbigniew CHOJNACKI, mgr Antoni SZYMAŃSKI, red. Czesław RYSZKA, prof. Włodzimierz FIJAŁKOWSKI, dr Rafał MICHALIK, Stanisław KOGUT.

 

W 2006 r. Nagrodę otrzymuje
dr inż. Marian PALUCH

 

Sługa Boży Jerzy Ciesielski. Fotografia opublikowana Tygodniku Rodzin Katolickich Źródło,  w numerze 3 (629), z dnia 18 stycznia 2004 r.

     Fundacja "Źródło" ustanawiając Nagrodę, przyjęła za jej Patrona Sługę Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny. Urodzony 12 lutego 1929 r., w Krakowie zginął wraz z dziećmi, Katarzyną i Piotrem, w katastrofie statku na Nilu, w Chartumie, 9 października 1970 r. Każdego roku wspominając Patrona Nagrody przywołujemy Jego słowa, albo słowa o Nim, które z krótkiego, ale bogatego w dokonania życia, naświetlają wybrany jedynie fragment. Na czas ogłoszenia laureata dziesiątej edycji wybraliśmy słowa zapisane w "Notatkach" Jerzego Ciesielskiego:
     Powiedzieliśmy sobie nawzajem to, co mówi się naprawdę tylko raz w życiu: że się kochamy. Z okazji święta M. Boskiej Częstochowskiej (Jubileusz 300-lecia obrony Jasnej Góry) postanowiliśmy: 1. Obrać M.B.C. za patronkę naszych wspólnych spraw, naszej miłości. 2. Codziennie o 12 w poł[udnie] mówić w tej intencji "Anioł Pański", a wieczorem "Pod Twoją obronę". W 1966 r. w liście do Małżonki napisał: Minęło 9 lat naszego małżeństwa. Dziękuję Ci bardzo za wszystkie dni. Zapewniam Cię, że pozostałaś dla mnie taką samą Ukochaną, jakiej 29 czerwca 1957 r. przyrzekałem miłość, wiarę... Chcę, abyś była szczęśliwa, a jeśli to możliwe, abyś tym szczęściem nieco promieniowała na zewnątrz.
     Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o Patronie Nagrody, zapraszamy do zapoznania się z treścią specjalnego numeru "Źródła" (nr 34/05) z datą 21 sierpnia 2005 r. oraz stroną internetową poświęconą Słudze Bożemu: http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/jerzy_ciesielski/

 

LAUREAT NAGRODY

dr inż. Marian Paluch. Fotografia opublikowana w Tygodniku Rodzin Katolickich Źródło,  w numerze 3 (733), z dnia 15 stycznia 2006 r.

     Urodził się 20 czerwca 1942 r. w Zawoi. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Pracuje w Instytucie Mechaniki Budowli działając naukowo w zakresie mechaniki ośrodka ciągłego. Jest nauczycielem akademickim zatrudnionym na stanowisku adiunkta. Od wielu lat opiekuje się Studenckim Kołem Naukowym, jednym z najaktywniejszych w Politechnice Krakowskiej. Należy do grona pracowników naukowo-dydaktycznych najbardziej zaangażowanych w kształcenie studentów. Jest autorem podręczników akademickich: "Mechanika teoretyczna", "Podstawy mechaniki ciał odkształcalnych", "Mechanika budowli" oraz będącego w ostatniej fazie prac wydawniczych "Podstawy teorii sprężystości i plastyczności".
     W czasach studenckich był bardzo aktywnym uczestnikiem duszpasterstwa akademickiego "Na Miasteczku" w Krakowie. Od lat uczestniczy w dawaniu świadectwa prawdy o życiu małżeńskim na comiesięcznych spotkaniach z przygotowującymi się do Sakramentu Małżeństwa w Wadowicach.
     Małżeństwo z Krystyną rozpoczęło się 10 lipca 1971 r. przy ołtarzu kościoła pw. św. Józefa w Tarnowie. Wychowują siedmioro dzieci. Przynależność do grupy Żywego Różańca ubogaca życie duchowe rodziny. Jest również członkiem "Bractwa Matki Bożej Pocieszenia" oraz grupy "Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa" przy parafii pw. św. Szczepana w Krakowie.

   

 

Artykuł zamieszczony w Tygodniku Rodzin Katolickich "Źródło", w numerze 3 (733), z dnia 15 stycznia 2006 r.

 

 

  • Szczęście, to życie w łączności z Bogiem - rozmowa z dr. inż. Marianem Paluchem
  • Świadectwo wiary - artykuł zamieszczony w "Naszym Dzienniku", w numerze 11 (2421), z dnia 13 stycznia 2006 r.
  • Przykład dla innych - artykuł zamieszczony w "Naszym Dzienniku", w numerze 17 (2427), z dnia 20 stycznia 2006 r.
  • Przykład i wzór polskiej katolickiej rodziny - artykuł zamieszczony w "Niedzieli", w numerze 5, z dnia 29 stycznia 2006 r.

     


  • Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny

    Powrót do Strony Głównej