Nagroda im. Sługi Bożego
Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny
2001 r.

 

.

 

 

Nagroda im. Sługi Bożego
Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny

 

       Tygodnik Rodzin Katolickich Źródło wraz z Fundacją Źródło ustanowiły w 1997 r. doroczną nagrodę. Przyznawana jest ona ludziom szczególnie zasłużonym w działaniach na rzecz rodziny w Polsce, jej formacji i jej rozwoju. Za patrona nagrody fundatorzy przyjęli Sługę Bożego Jerzego CIESIELSKIEGO - ojca rodziny.

       Jerzy Ciesielski żył tylko 41 lat (ur. 1929, zm. 1970), a tak wiele ukazał swoim życiem. Żył zwyczajnie, a jednak w naszym ludzkim wymiarze heroicznie szedł drogą wskazaną w Ewangelii. Tę drogę wybrał jeszcze jako młodzieniec. Pięknie ukazał ją Jan Paweł II w swoim krótkim wspomnieniu, zamieszczonym w książce Przekroczyć próg nadziei (Lublin 1994):

Jerzy Ciesielski z żoną Danutą i najstarszą córeczką Marysią (ok. 1960 r.). Fotografia opublikowana Tygodniku Rodzin Katolickich Źródło,  w numerze 3 (473), z dnia 21 stycznia 2001 r.

       Nie zapomnę nigdy tego chłopca, studenta Politechniki w Krakowie, o którym wszyscy wiedzieli, że zdecydowanie dąży do świętości. Miał taki program życia. Wiedział, że jest stworzony do większych rzeczy", jak kiedyś wyraził się św. Stanisław Kostka. A równocześnie nie miał żadnych wątpliwości, że jego powołaniem nie jest ani kapłaństwo, ani życie zakonne. Wiedział, że ma być świeckim. Pasjonowała go praca zawodowa, studia inżynierskie. Szukał towarzyszki życia i szukał jej na kolanach, w modlitwie. Nie zapomnę nigdy tej rozmowy, w której powiedział mi po specjalnym dniu skupienia: "Myślę, że to ta dziewczyna ma być moją żoną, że Pan Bóg mi ją daje". Jak gdyby nie szedł za głosem tylko własnych upodobań, ale przede wszystkim za głosem Boga samego. Wiedział, że od Niego pochodzi wszystko dobro i wybrał dobrze. Mówię o Jerzym Ciesielskim, który utracił życie w tragicznym wypadku w Sudanie, gdzie został zaproszony z wykładami na uniwersytecie (s. 102).


 

ANTONI SZYMAŃSKI
laureatem nagrody "Źródła" w 2001 r.

Mgr Antoni Szymański. Fotografia opublikowana Tygodniku Rodzin Katolickich Źródło,  w numerze 3 (473), z dnia 21 stycznia 2001 r.

       Nagroda "Źródła" przyznawana jest od 1997 roku. Pierwszymi laureatem był Jan Maria JACKOWSKI. W następnych latach Paweł WOSICKI, Józef DĄBROWSKI I Zbigniew CHOJNACKI.
        W roku 2001 kapituła nagrody postanowiła przyznać to szczególne wyróżnienie Antoniemu SZYMAŃSKIEMU.
        Antoni Szymański urodził się przed 48 laty w Zielonej Górze, w rodziNIe robotniczej. Studia z zakresu socjologii ukończył w 1977 r. w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od początku swą działalność zawodową wiązał z aktywnym wspieraniem rodzin w Polsce (był najpierw pedagogiem szkolnym, a potem - przez 20 lat - kuratorem specjalistą w Sądzie Rejonowym w Gdańsku). Działalność prorodzinną rozwijał w różnych organizacjach społecznych, w których powierzane mu były funkcje kierownicze. Z wielu wymieniamy tu jedynie niektóre, aby zobrazować twórczą aktywność Laureata nagrody "Źródła" w niesieniu pomocy rodzinom w Polsce, w umacnianiu tych rodzin. Antoni Szymański jest wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, przewodniczy Radzie do spraw Rodziny przy wojewodzie gdańskim i marszałku Sejmiku Samorządowego, pełni funkcję wiceprezesa Fundacji "Głos dla Życia" oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Gdańskiej. Obecnie jest posłem AWS na Sejm RP i przewodniczy Sejmowej Komisji Rodziny.
        Od 26 lat tworzy z Gabrielą szczęśliwy związek małżeński, w którym dochowali się pociechy z trzech córek: Cecylii, Róży i Lilii.

 

Artykuł zamieszczony w Tygodniku Rodzin Katolickich "Źródło", w numerze 3 (473), z dnia 21 stycznia 2001 r.

 

 

  • Chcę, by jak najwięcej ludzi było szczęśliwych - Rozmowa z Antonim Szymańskim

     


  • Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny

    Powrót do Strony Głównej