. |
Już po raz dwunasty Kapituła Nagrody "Źródła" wyróżnia osobę, która w szczególny sposób zasłużyła się w działalności na rzecz umacniania rodziny. Dotychczas laureatami nagrody byli: red. Jan Maria JACKOWSKI, dr Paweł WOSICKI, mgr inż. Józef DĄBROWSKI, mecenas Zbigniew CHOJNACKI, mgr Antoni SZYMAŃSKI, red. Czesław RYSZKA, prof. Włodzimierz FIJAŁKOWSKI, dr Rafał MICHALIK, Stanisław KOGUT, dr inż. Marian PALUCH, prof. Franciszek ADAMSKI.
W 2008 r. Nagrodę otrzymuje
prof. dr hab. Włodzimierz BOJARSKI
Fundacja "Źródło" ustanawiając Nagrodę, przyjęła za jej Patrona Sługę Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny. Urodzony 12 lutego 1929 r., w Krakowie zginął 9 października 1970 r. w Chartumie wraz z dziećmi - Katarzyną i Piotrem, w katastrofie statku na Nilu.
|
Prof. dr hab. Włodzimierz Bojarski (ur. 1930 r. w Poznaniu) swoją działalność naukowo-badawczą związał z następującymi dyscyplinami: energetyką, ekonomią i politologią (analiza systemowa). Absolwent Politechniki Warszawskiej. W 1963 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych. W cztery lata później został docentem, a tytuł profesora otrzymał w 1980 r. Ponad 30 lat temu rozpoczął pracę w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, gdzie kierował Zakładem Problemów Energetyki. W swej działalności zawodowej i naukowej rozwiązywał problemy związane z energetyką kraju. Zakres jego zainteresowań jest bardzo szeroki. Obejmuje zarówno takie specjalistyczne zagadnienia jak: ekonomika użytkowania i wytwarzania energii elektrycznej, bezpieczeństwo energetyczne, planowanie systemów gazoenergetycznego oraz elektroenergetycznego, jak również problemy ochrony atmosfery. Nadto w kręgu jego zainteresowań znalazły się zagadnienia społeczno-polityczne: koncepcja Senatu i Konstytucji RP, polska polityka Wschodnia, mechanizm kryzysu, a także drogi jego przezwyciężenia, rola państwa w gospodarce, wydatki publiczne i ocena efektywności przedsięwzięć publicznych. Jest autorem nie tylko wielu niezwykle interesujących artykułów naukowych dotyczących tych zagadnień, ale również dziewięciu oryginalnych książek oraz współautorem dziesięciu następnych. Nic więc dziwnego, że wielokrotnie sięgały po ekspertyzy Profesora instytucje państwowe (Senat, Sejm, Rada Polityki Regionalnej Państwa) oraz organizacje (NSZZ "Solidarność"). Uczestniczył w pracach komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk (Problemów Energetyki, Inżynierii Środowiska, Człowiek i Środowisko). Był senatorem pierwszej kadencji Senatu RP (1989-1991). Na szczególne podkreślenie zasługuje podejmowanie przez Niego w swoich pracach naukowych, publikacjach i różnego rodzaju wystąpieniach problematyki związanej z kształtowaniem gospodarki, a także uwzględnieniem potrzeb rodziny i jej rozwoju w strukturze gospodarczej kraju. Przedstawiając rolę państwa w gospodarce, problemy globalizmu i integracji europejskiej, zawsze odnosi je do kryteriów podstawowych oceny, a w nich na najważniejszym miejscu sytuuje rodzinę.
red.
Artykuł zamieszczony w Tygodniku Rodzin Katolickich "Źródło", w numerze 7 (842), z dnia 17 lutego 2008 r.