. |
NAGRODA im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny
Fundacja "Źródło", ustanawiając coroczną Nagrodę, przyjęła za jej Patrona Sługę Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny. Urodzony 12 lutego 1929 r. w Krakowie zginął wraz z dziećmi, Katarzyną i Piotrem, w katastrofie statku na Nilu w Chartumie 9 października 1970 r.
W niedawno wydanej książce pt. Sługa Boży Jerzy Ciesielski, która ukazała się w serii "Rekolekcje z..." ks. Jan Machniak tak m.in. napisał o Patronie Nagrody "Źródła": Jerzy Ciesielski był człowiekiem głęboko wierzącym. Swoją wiarę niewątpliwie wyniósł z domu rodzinnego. Niezależnie jednak od tego odznaczał się wyjątkową wrażliwością na sprawy Boże. W swoich "Notatkach" wspomina o częstym uczestnictwie w Eucharystii i cotygodniowej Mszy św. w kolegiacie św. Anny, z którą był związany od lat chłopięcych.
|
Już po raz dziewiąty Kapituła Nagrody "Źródła" wyróżnia osobę, która w szczególny sposób zasłużyła się w działalności na rzecz umacniania rodziny. Dotychczas laureatami nagrody byli: red. Jan Maria Jackowski, dr Paweł Wosicki, mgr inż. Józef Dąbrowski, mecenas Zbigniew Chojnacki, mgr Antoni Szymański, red. Czesław Ryszka, prof. Włodzimierz Fijałkowski, dr Rafał MICHALIK.
W 2005 r. Nagrodę otrzymuje
Urodził się 29 października 1953 r. w Białej Niżnej. Jest absolwentem średniego Studium Zawodowego w Grybowie o profilu mechanicznym. Pracę zawodową rozpoczął w 1972 r. w PKP i wypełnia ją w tej instytucji nadal. W 1989 r. został wybrany na przewodniczącego MKZ NSZZ "Solidarność" węzła PKP w Stróżach. Od 1992 r. do wiosny 1998 r. pełnił funkcję przewodniczącego Okręgowej Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarność" przy Zarządzie Regionu Małopolska. Od 1997 r. jest przewodniczącym Krajowego Związku Zawodowego Kolejarzy NSZZ "Solidarność". Jako radny gminy Grybów dał dowody ogromnej troski o swój region i racjonalne gospodarowanie mieniem publicznym. Potrafił nawet najbardziej sceptycznych przekonać do podejmowania wspólnych przedsięwzięć (np. budowa nowej szkoły w Stróżach, odbudowa wiejskiego i kolejowego ośrodka zdrowia, rozbudowa klubu KKS "Kolejarz", budowa kaplicy cmentarnej). W 1998 r. został wybrany do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Tam uczestniczy w pracach Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej. W 1998 zorganizował Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Jest jej prezesem i głównym inicjatorem budowy Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego im. Ojca Pio.
Wśród wyróżnień, które dotychczas otrzymał, trzeba wymienić: tytuł Człowieka Roku 1999 w wyniku plebiscytu przeprowadzonego w Małopolsce przez Gazetę Krakowską za wrażliwość społeczną i pomoc ludziom w trudnych sytuacjach życiowych, za obronę miejsc pracy, za konsolidację środowiska kolejarskiego w kraju. Kapituła Fundacji Brata Alberta w roku 2000 przyznała mu Medal św. Brata Alberta za działalność na rzecz dzieci niepełnosprawnych. W 2004 roku natomiast otrzymał nagrodę "Bóg zapłać" przyznaną przez "Powściągliwość i Pracę".
Artykuł zamieszczony w Tygodniku Rodzin Katolickich "Źródło", w numerze 4, z dnia 23 stycznia 2005 r.