Centralne Uroczystości Roku Jubileuszowego
Sł. Bożej Anny Jenke
Jarosław, 12 maj 2001 r.

 

.

 

 

       JUBILEUSZ

       Jubileuszowych spotkań było wiele
       Każde inne
       Klimatem, modlitwą, nastrojem ...
       Kolegiata Czcigodna
       Benedyktyńskie Opactwo Dostojne
       z kryptą Sł. Bożej
       Błażowa z datą urodzenia
       I Centralne "majowe z Abp lgnacym Seniorem
       A Ty Profesorko Anno
       Za każdym spotkaniem inna
       I zawsze Ta sama
       Mądra
       Serdeczna
       Pogody i Ciepła pełna
       Zamyślona
       Uważna
       Jak z wielu portretów patrząca
       Wnikliwa
       Zda się że mówisz
       "Chcę być świętą" - bądź i Ty!
       "Niebo jest piękne, wielkie i moje"...
       Zdobywaj je!
       "Żyję na chwałe Boga - po nic więcej"...
       Możesz i Ty!
             jeżeli kiedyś jedna łza - jak perła
             pod powieką zaświeci
             jeżeli kiedyś Twoja myśl
             pobiegnie ku błękitom ...
             jeżeli kiedyś z serca swego otrząśniesz
             pył przyziemnych spraw
             a zapragniesz tylko gwiazd...
             To dobre były Twoje i moje
             z Profesorką Anną
             spotkania.

                   Lidia Tomkiewicz

 

       Rok 2001 zaowocował dwoma jubileuszami dotyczącymi Sł. Bożej Anny Jenke. Z tej okazji, 12 maja b.r. w Jarosławiu, odbyły się centralne uroczystości jubileuszowe. Na program złożyły się: sesja naukowa, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu oraz Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka. Ksiądz Arcybiskup wygłosił również okolicznościową homilię.

       Podczas sesji. Miejski Dom Kultury wypełniony był Gośćmi po brzegi. Przybyli oni z różnych stron Polski: świeccy i duchowni. Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, oświatowych, samorządowych; powiatowych i miejskich, pielgrzymi z dalekiej Świdnicy Śl. byli uczniowie prof. Anny Jenke, Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke i o sympatycy, młodzieżowe i szkolne "Koła" TPAJ, zespoły artystyczne, przedstawiciele szkół, harcerstwa, mieszkańcy Jarosławia.

       Uroczystość rozpoczęto hymnem "Gaude Mater" w wykonaniu dzieci i młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fr. Chopina w Jarosławiu, pod kierownictwem Pani mgr Jadwigi Nowosiad.

       Wprowadzenia w sesję dokonał Ks. Infułat dr Stanisław Zygarowicz, który powitał wszystkich Gości, a szczególnie Księży Profesorów z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: Ks. dr hab. Henryka Misztala i Ks. dr hab. Jerzego Misiurka - Wykładowców sesji.

       Ks. Infułat nawiązał do Jubieluszu 40-lecia pracy naukowej Ks. Profesora Henryka Misztala, który to Jubileusz był uroczyście obchodzony w kwietniu br. na KUL. Na tych uroczystościach w Lublinie był obecny również Ks. Infułat.

       W swoim krótkim przemówieniu Ks. Infułat podkreślił łączność tych dwu Jubileuszy: Sł. Bożej Anny Jenke i Ks. Profesora, ze względu na zaangażowanie się Ks. Profesora w proces Sł. Bożej Anny. Jako człowiek już światowej sławy. Profesor-kanonista, przez cały czas trwania procesu beatyf. Sł. Bożej Anny służył i nadal służy swoją wydatną pomocą; wiedzą i doświadczeniem. Ks. Infułat jako zaangażowany również w procesy beatyf. w diecezji przemyskiej - w tym i Sł. Bożej Anny - teraz miał okazję publicznie złożyć gorące podziękowanie Ks. Profesorowi za Jego wkład w to Boże dzieło.

       Jako pierwszy wykład podczas sesji wygłosił Ks. prof. dr hab. Henryk Misztal z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wykład był interesujący i podany w bardzo przystępnej formie.

       Drugim wykładowcą był Ks. prof. dr hab. Jerzy Misiurek - również z KUL. Temat dotyczył duchowości Sł. Bożej Anny Jenke. Ks. Profesor jako kierownik Katedry Duchowości na KUL uczynił to doskonale, z dużą znajomością tej dziedziny życia.

       Po wykładach w MOK, nastąpiła prezentacja szkolnych i młodzieżowych "Kół" TPAJ. Było ich wiele, choć nie wszyscy - ze względu na brak czasu - mogli się pokazać na scenie. Jako pierwsze wystąpiło Szkolne Koło TPAJ ze szkoły nr 11 w Jarosławiu, śpiewając i tańcząc "Świętym może każdy być". Uczennice ze szkoły Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu zatańczyły dwie Pantonimy. "Koło" z Gimnazjum Błażowskiego przedstawiło krótki montaż słowno-muzyczny o Annie. Natomiast "Koło" młodzieżowe z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie zaprezentowało się przez piosenkę. Zaś ministranci z,,Koła" w Rogóżnie pełnili służbę ołtarza podczas Mszy św.

       Szkolne i młodzieżowe "Koła" Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke powstają w różnych szkołach: podstawowych i średnich. Program ich działalności mieści się w Statucie TPAJ. Jest on przystępny i bliski wszystkim, bowiem uczy i wychowuje, przez co ułatwia pracę wychowawczą rodzicom i wychowawcom. Po założeniu "Koła", członkowie otrzymują swoje legitymacje.

       Dalsze uroczystości jubileuszowe miały miejsce w kościele, przy doczesnych szczątkach Sł. Bożej Anny Jenke, czyli w kościele w b. Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu.

       "Intrada" w wyk. szkolnej oriestry dętej rozpoczęła procesję do ołtarza. Dwudziestu kapłanów, z ks. Abp. Ignacym Tokarczukiem otoczyło ołtarz. Przy nich stanęli ministranci ze szkoły im. Anny Jenke w Rogóżnie, w swoich odświętnych strojach. Zrobiło się kolorowo, a kościół wypełnili Goście: Przyjaciele Sł. Bożej Anny; dzieci, młodzi, dorośli. Były też poczty sztandarowe i Harcerze.

       Górną część Kościoła wypełniły młodzież i dzieci z Państwowej Szk. Muzycznej w Jarosławiu, to jest orkiestra dęta i chór. Po "intradzie", chór, pod kierunkiem Pani mgr Jadwigi Nowosiad wykonał "Gaude Mater".

       A potem padły słowa powitania Dostojnego Celebransa Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka. W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke wypowiedziała je Pani mgr Lidia Tomkiewicz:

 

       EKSCELENCJO!
       NAJDOSTOJNIEJSZY ARCYPASTRZU!
       CZIGODNI KAPŁANI WSPÓŁCELEBRANSI!

       Zgromadzeni w tej pięknej i bogatej historią świątyni, witamy Cię Księże Arcybiskupie Z radością i czcią głęboką.

       Dzisiaj, Eucharystia to centralny punkt jakże bogatego programu UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWYCH w ROKU poświęconym Służebnicy Bożej ANNIE JENKE.

       W Ojczyźnie naszej, przeżywamy również Rok Jubileuszowy Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jakie nie wspomnieć obecności tego Wielkiego Prymasa w Jarosławiu, kiedy przed 30-tu laty w dniu 11 lipca przybył wraz z Ks. Kardynałem Wojtyłą i Episkopatem, na zakończenie Uroczystości Nawiedzenia Matki Bożej.

       Dostojnym Gospodarzem Diecezji Przemyskiej w tej wyjątkowej chwili, był Wielki Filar Kościoła w Polsce, obecny dziś wśród nas Ks. Abp IGNACY TOKARCZUK. Gospodarzem Jarosławskiej Kolegiaty był Czcigodny Ks. Prałat śp. BRONISŁAW FILA.

       Mamy dziś niepowtarzalną okazję, aby wyrazić najgłębsze uczucia szacunku i czci, podziwu i wdzięczności adresowane do Najdostojniejszego Pasterza tamtego trudnego czasu Ks. Abp Ignacego Tokarczuka, który stanowczo i odważnie prowadził Lud Boży do Chrystusa. Nieustępliwie i z godnością walczył o prawo do wiary i Krzyża.

       Za taką postawę, do dnia dzisiejszego z całego serca dziękujemy.

 

       Podczas Mszy św., homilię wygłosił Ks. Abp Ignacy Tokarczuk.

 

Źrodło: Słoneczna Skała. Kwartalnik o wychowaniu. Nr 37 (VII-IX) 2001 r.

 

Fotografie wykonane podczas Centralnych Uroczystości

Wypowiedzi, refleksje, zamyślenia, życzenia...

 

 

 

 


  • Inne wydarzenia

    Powrót do Strony Głównej