Artykuły na temat Świętej Gianny

 

.

 

ALEKSANDRA KORYSZEWSKA

 

Oddała życie za swoje dziecko

 

 

Kaliskie sanktuarium św. Józefa przyjęło w ubiegły czwartek z rąk Laury Molli Panutti relikwie jej świętej mamy - Joanny Beretty Molli, kanonizowanej 16 maja br. przez Ojca Świętego. Patronat medialny nad uroczystościami w Kaliszu objął "Nasz Dziennik".


 

Ksiądz biskup Stanisław Napierała otrzymał od Józefa Panuttiego pamiątkowe zdjęcie św. Joanny Beretty Molli. Fot. R. Sobkowicz. Opublikowano w Naszym Dzienniku, w numerze 135 (1934), z dnia 11 czerwca 2004

       To szczególne miejsce z cudownym obrazem Świętej Rodziny było 3 czerwca gospodarzem uroczystości w intencji rodzin i obrony życia. Gośćmi byli Laura Molla Panutti, córka świętej Joanny, i jej mąż Józef Panutti. Wśród zgromadzonych był również Jacek Gąsiorowski, którego żona Anna tak jak święta Joanna poświęciła swoje życie, aby mógł żyć jej synek Antoni.

       Uroczystości w kaliskim sanktuarium rozpoczęło krótkie słowo kustosza księdza prałata dr. Jacka Ploty, który przybliżył historię bazyliki i cudownego obrazu. Porównał św. Józefa i św. Joannę, powołując się na ich misję ratowania życia. Pierwszym obrońcą życia Pana Jezusa był właśnie św. Józef, a św. Joanna w zamian za życie swojego wzrastającego pod sercem dziecka - Joanny Emmanueli - nie zawahała się oddać Bogu swojego.

       Po słowach księdza kustosza rozpoczął się program słowno-muzyczny poświęcony świętości życia, który przygotowali Maria i Paweł Wawrzyniakowie. Przywołano m.in. wypowiedzi Ojca Świętego w obronie niewinnych poczętych dzieci.

Relikwie św. Joanny Beretty Molli na tle serca symbolizującego jej miłość do Boga i ludzi. Fot. R. Sobkowicz. Opublikowano w Naszym Dzienniku, w numerze 135 (1934), z dnia 11 czerwca 2004

       Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ksiądz biskup Stanisław Napierała, ordynariusz kaliski. Wskazał na św. Joannę jako na znak czasu dla wszystkich kobiet, które szukają swojego powołania. Ksiądz biskup podkreślił, że osoba świętej Joanny jest nam szczególnie bliska, ponieważ żyła ona w naszych czasach, prowadziła tak ludzkie - aż chce się powiedzieć proste - życie. Żona, matka, lekarka z miłością poznawała wolę Bożą i realizowała ją w swoim powołaniu. Ksiądz biskup przypomniał również, że nigdy nie wolno zabijać poczętego dziecka, nawet dla rozwiązania swoich prywatnych problemów czy z obawy o własne życie. Święta Joanna Beretta Molla wiedziała, że jej dziecko ma takie samo prawo do życia, jak pozostałe dzieci. Dlatego gdy nastąpił czas decyzji, bez wahania powiedziała: "Ratujcie dziecko". Kaznodzieja wyraził swoje głębokie ubolewanie nad faktem braku szacunku we współczesnej Europie dla życia ludzkiego. Zasadniczym i podstawowym dobrem człowieka, narodu i państwa jest rodzina oparta na małżeństwie kobiety i mężczyzny.

       W dalszej części kaliskich uroczystości córka świętej podzieliła się świadectwem na temat "Moja święta Matka", poprzedzonym wstępem pani dr Krystyny Zając - prezesa Fundacji SOS Rodzinie. Wspomnienia Laury Molli Panutti i jej męża przemawiają jasno i zrozumiale. To właśnie normalność życia poprowadziła Joannę Berettę Mollę do świętości.

       Pod koniec uroczystości, które transmitowały Radio Maryja i telewizja TRWAM, ze zgromadzonymi w sanktuarium połączył się telefonicznie Ojciec Dyrektor Tadeusz Rydzyk, który poruszony pięknem uroczystości pozdrowił wszystkich zebranych. Po godzinie 20.00 uczestnicy Liturgii odmówili Różaniec w intencji obrony życia. Rozważaniom przewodniczyły małżeństwa.

       Laura Molla Panutti i Józef Panutti uczestniczyli w Rozmowach niedokończonych na temat "Święta Joanna Beretta Molla znakiem czasu" na antenie Radia Maryja.

Aleksandra Koryszewska     

 

Artykuł zamieszczony w "Naszym Dzienniku", w numerze 135 (1934), z dnia 11 czerwca 2004 r.

 

 

  • Moja święta Mama - Świadectwo Laury Molli Panutti, córki św. Joanny Beretty Molli, wygłoszone podczas uroczystości w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu

  • Miłość większa niż śmierć - Słowo wygłoszone podczas uroczystości przyjęcia relikwii Św. Joanny Beretta Molla w Bazylice - Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, 3 czerwca 2004 roku

  • Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Joanny Beretta Molla do kaliskiej bazyliki. Informacje na stronach Apostolstwa Świętej Rodziny.

  • Spotkanie modlitewne w intencji rodzin i obrony życia połączone z przekazaniem relikwii świętej Gianny Beretta Molla. 3 czerwca 2004 r. Informacje na stronach Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

  • Joanna Walczak. Świadek wiary i miłości chrześcijańskiej - artykuł zamieszczony w "Przewodniku Katolickim", w numerze 25/2004

  •  


  • Relikwie Świętej Żony i Matki w Polsce
  • Inne artykuły

    Powrót do Strony Głównej