70 rocznica śmierci
Sługi Bożej S. M. Dulcissimy Hoffmann
Brzezie k/Raciborza, 7 maja 2006 r.

 

.

 

Tablica i Urna z ziemią z grobu ks. abpa Józefa Gawliny. Fot. Mariusz Trojnar    Przy sarkofagu Sługi Bożej S. M. Dulcissimy. Fot. Mariusz Trojnar    Odsłonięcie tablicy i urny z ziemią z grobu ks. abpa Józefa Gawliny. Fot. Mariusz Trojnar

Ks. Abp Damian Zimoń odmawia modlitwę o beatyfikację Sługi Bożej S.M. Dulcissimy. Fot. Mariusz Trojnar    Słowa powitania, w imieniu całej parafii, skierowane przez Panią Eugenię Błaszczok. Fot. Mariusz Trojnar    W imieniu wszystkich sióstr siostra przełożona prowincjalna Avelina Grzechowiak dziękuje ks. abp Damianowi Zimoniowi i wszystkim kapłanom za sprawowaną Eucharystię, wszystkim obecnym za dar modlitwy o rychłą beatyfikację Sługi Bożej S. M. Dulcissimy. Fot. Mariusz Trojnar    Aktorzy spektaklu pt.: „Dwie siostry” odegranego przez teatr Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux z Krakowa. Fot. Mariusz Trojnar

 


Sprawozdanie

z Uroczystości 70-lecia śmierci Sługi Bożej S.M. Dulcissimy Heleny Hoffmann
w Brzeziu k/Raciborza, 7 maja 2006 r.


     18 maja 2006 przypada 70. rocznica odejścia do domu Ojca Sługi Bożej S.M. Dulcissimy Hoffmann. Zewnętrzną uroczystość obchodziliśmy 7 maja 2006 roku połączoną z odsłonięciem tablicy i urny z ziemią z grobu ks. abpa Józefa Gawliny.

     Już od wczesnych godzin rannych pielgrzymi z różnych stron Polski, a nawet i zza granicy gromadzili się na placu kościelnym przy sarkofagu Sługi Bożej, trwali na modlitwie, składali kwiaty i palili znicze. O godzinie 10:00 wierni przeszli koło naszego domu zakonnego, gdzie kapłani w strojach liturgicznych, chór parafialny, władze miasta Raciborza, goście z rodziny Sługi Bożej, siostry z trzech prowincji z siostrą Kingą radną z Domu Generalnego z Rzymu i siostrami Przełożonym Prowincjalnymi z Branic, Wrocławia i Katowic oczekiwali na przybycia księdza Arcybiskupa dra Damiana Zimonia.

     Po przybyciu Ks. Arcybiskupa chór powitał gromkim śpiewem „Witamy Cię Alleluja!” Po włożeniu szat liturgicznych w kaplicy ks. Abp odsłonił urnę z ziemią z cmentarza Monte Cassino, która została wmurowana pod tablicą upamiętniającą pobyt 1928-1932 ks. Abpa Józefa Gawliny pierwszego kuratora naszego domu w Brzeziu. Ks. Abp J. Gawlina przyczynił się do rozbudowy kaplicy i domu zakonnego oraz dokonał poświęcenia kaplicy.

     W imieniu wszystkich zebranych słowa powitania na ręce Ks. Abpa Damiana Zimonia skierowała przełożona domowa S.M. Dionizja Patalas. Chór zaśpiewał pieśń „Czerwone maki” po modlitwie w procesyjnym pochodzie i pieśnią „Chwalcie łąki umajone” przeszliśmy do sarkofagu Sługi Bożej S.M. Dulcissimy. Ks. Abp złożył na sarkofagu bukiet białych róż, odmówił modlitwę o beatyfikację Sługi Bożej S.M. Dulcissimy, poświęcił sarkofag, wierni zaśpiewali pieśń „Z brzeskiej ziemi”.

     W trakcie śpiewu kapłani weszli w progi kościoła parafialnego by sprawować uroczystą Eucharystię. Na początku słowa powitania skierował ks. proboszcz Kazimierz Kopeć gospodarz miejsca. Następnie w imieniu całej parafii powitała pani Eugenia Błaszczok.

     Mszę Święta o beatyfikację Sługi Bożej sprawowali wraz z ks. abp dr Damianem Zimoniem: ks. postulator Alojzy Drozd z Rusinowic, ks. kan. H. Zganiacz, ks. J. Pawliczek kanclerz Kurii Metropolitalnej z Katowic, ks. Z. Kocoń notariusz Kurii Metropolitalnej z Katowic, ks. dr Cz. Podleski z Katowic, ks. prob. G Kusze z Katowic, ks. kan. N. Niemiec z Katowic, ks. prob. K. Kopeć z Brzezia, ks. kapelan J. Gawliczek z Katowic, ks. dr B. Biela z Katowic, ks. dr hab. J. Górecki z Rudy Śląskiej, ks. G. Olszewski kap. ks. abpa z Katowic, O. Eligiusz Simkowski z Raciborza, ks. M. Keszkowski dziekan z Lysek, ks. K. Studzik z Lysek , ks. Cz. Centner dziekan ze Świętochłowic.

     W imieniu wszystkich sióstr siostra przełożona prowincjalna Avelina Grzechowiak podziękowała ks. abp Damianowi Zimoniowi i wszystkim kapłanom za sprawowaną Eucharystię, wszystkim obecnym za dar modlitwy o rychłą beatyfikację Sługi Bożej. Na zakończenie Mszy Św. odśpiewano pieśń : „Bóg Cię wybrał byś była przykładem”.

     Bezpośrednio po Mszy Św. teatr Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux z Krakowa odegrał spektakl pt.: „Dwie siostry”. Na zakończenie spektaklu aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

     Po czym wszyscy zaproszeni goście udali się do restauracji „Finezja” na obiad.

     Liczba osób była tak wielka, że wszyscy nie mogli się pomieścić w lokalu, część osób pozostała na zewnątrz i czekała na drugą turę. Co niektórzy zrezygnowali z poczęstunku i udali się do klasztoru czy też do swego domu. Liczba osób szczególnie z rodziny Sługi Bożej nas przerosła.

     Kościół był wypełniony wiernymi po brzegi wszystkie miejsca były zajęte i te stojące również.

     Pielgrzymi przybyli z różnych stron. Autokary przyjechały z Katowic, Nysy, Wrocławia, ze Świwętochłowic, z Raciborza, Chorzowa.

     Na tą okoliczność została wydana nowa książka "Śląska Służebnica cierpiącego Pana S.M. Dulcissima" autorstwa ks. dra hab. Jana Góreckiego. Ukazująca życie i cierpienie ofiarowane Bogu z miłością za Kościół święty, kapłanów, za tych którzy nie doświadczyli Miłości Bożej i za dusze w czyśćcu cierpiące. Postać tej młodej siostry budzi w nas podziw dla Sługi Bożej

 

  • Kazanie Ks. abpa Damiana Zimonia wygłoszone 7 maja 2006 w kościele św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu z okazji 70-tej rocznicy śmierci Sługi Bożej siostry Marii Dulcissimy

     

     

     

     


  • Inne wydarzenia

    Powrót do Strony Głównej