"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota września 2021 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



 

 




ROZWAŻANIE:

WRZESIEŃ. Liturgia tego miesiąca z radością obchodzi 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zjawienie się Maryi na ziemi rzuca nowe Światło na całą ludzkość. Ona przyniesie Boga na ziemię. Syn Boży stanie się Człowiekiem za sprawą Ducha Świętego i za zgodą Maryi, która powie: Niech mi się stanie według słowa Twego... I Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami. Wówczas na ziemi nowe dni zajaśniały. Czy zdajemy sobie sprawę, że ze względu na Maryję całą czystą i pełną łaski Trójca Przenajświętsza patrzy na ziemię z upodobaniem? Ta pokorna, cicha Służebnica Pańska, towarzysząca swojemu Synowi od Betlejem aż po Kalwarię - stanie się Matką nas wszystkich. Taki był testament Jej Syna, przekazany z Krzyża nam wszystkim. Zatem, jakże nie ukochać takiej Matki, która stała się naszą Odkupicielką i Pośredniczką między nami a Jej Synem Jezusem Chrystusem - Zbawicielem świata. Słowa zachwytu i wdzięczności same cisną się na usta. My Polacy, szczególnie jesteśmy obdarowani wielkim Skarbem, bo mamy Matkę i Królową. Polska chrześcijańska i katolicka, już od dwu tysięcy lat włączyła Maryję na zawsze w krwiobieg życia narodu. W arcydzieła naszej literatury, świadectwem obcokrajowca, weszło w życie zdanie, co winno przejść przez świadomość każdego Polaka, a brzmiało ono dumnie: "VIVAT POLONUS - UNUS DEFENSOR MARIAE" (Niech żyje Polak, Jedyny Obrońca Maryi).

We współczesnym świecie, na czoło wielkich czcicieli Maryi - Matki i Królowej wysuwają się tacy Polacy, jak Św. Maksymilian Kolbe, Św. Jan Paweł II, Prymas Polski ks. kard. August Hlond czy Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński. Ich historia życia wpleciona jest w "błękitny szlak". Ponieważ jesteśmy w przededniu beatyfikacji Sł. Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, dlatego poświęćmy chwilę refleksji nad Jego maryjną drogą życia, która streszczała się w słowach: Wszystko postawiłem na Maryję. Maryi powierzył swoje życie osobiste i misję Prymasa - Przywódcy Duchowego Kościoła i Narodu Polskiego.

"Postawić na Maryję" - oznaczało oddać się Maryi na własność, do Jej dyspozycji, nie jednorazowo, ale na zawsze. Prymas pragnął uczynić naród polski wiernym Bogu i świętym. Wiedział, że to będzie wymagało czasu, ale mocno ufał, że tak się stanie. Choć Polska znalazła się w niewoli komunistycznej, to Polacy zachowali wiarę w Boga i wolność ducha. Można twierdzić, że to był Owoc osobistego Aktu Zawierzenia się Maryi Księdza Prymasa i Aktu Zawierzenia całego narodu polskiego. Nasuwa się pytanie, co dziś Ks. Prymas Stefan Wyszyński powiedziałby do nas? Na pewno powiedziałby to, co mówił kiedyś - a te słowa są wciąż aktualne. Oto one:
    "Potrzeba nam dzisiaj wiary - która góry przenosi.
    Miłości - która wszystkich jednoczy.
    Nadziei - która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko - byle nie to!"

A o ufności do Matki Najświętszej powiedział:
    "Tam, gdzie panuje wielka ufność ku Maryi i wiara w Jej zwycięstwo -
    tam Bóg dokonuje przez Nią prawdziwych cudów swojej potęgi".

Niech te słowa Wielkiego Prymasa wleją w nasze serca otuchę i chęć do walki o zachowanie wiary, tradycji i kultury narodowej, świętości i stałości dla rodzin, odwagi i męstwa dla Polaków walczących o sprawiedliwą, wolną Polskę i za młodzież - przyszłość narodu..

Rozpoczął się rok szkolny, a z nim związane wielkie nadzieje, że będzie on spokojny. Oddajmy Duchowi Świętemu i Maryi - Stolicy Mądrości pedagogów, młodzież, dzieci i rodziców, by wszyscy realizowali właściwy cel edukacji i wychowania, by kształtowali młode umysły i serca do poznania najwyższych wartości. Niech wszystkim towarzyszą słowa pieśni:

My chcemy Boga w książce, w szkole, w godzinach wytchnień, w pracy dniach
Tak nam dopomóż Bóg!

 

 



 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej