"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota października 2018 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



 

Int. ogólna: Aby osoby konsekrowane rozbudzały swój zapał misyjny i były obecne wśród ubogich, zepchniętych na margines i tych, którzy nie mają głosu.




ROZWAŻANIE:

PAŹDZIERNIK - to miesiąc, który w szczególny sposób poświęcony jest Matce Bożej Królowej Różańca św. Różaniec - to modlitwa, która uczy cierpliwości w miłości. Bo ileż cierpliwości musi mieć matka, która kocha swoje dzieci ? Cudowna jest modlitwa różańcowa, choć przy wielokrotnym powtarzaniu "Zdrowaś" może znużyć i myśli gdzieś nam uciekają, mimo to, odmawiając różaniec, niejako trzymamy się za rękę naszej Matki, która nas bardzo kocha. I to jest urok tej modlitwy. Modlitwa różańcowa ma ogromną moc, pomaga wygrywać nawet wielkie bitwy, jak na przykład chrześcijanie dzięki modlitwie różańcowej, wygrali bitwę pod Lepanto, walcząc z Turkami. Było to 7 października 1571 r.

     Różaniec wprowadza w tajemnice wiary, w prawdy ewangeliczne i pomaga nam dojrzewać do Bożych Spraw i do Bożych Dróg. Człowiek wiary spotyka się z Bogiem w Słowie Bożym, Sakramentach św., we Mszy św. ale też w modlitwie. W tajemnicach różańcowych może dostrzec tajemnice swego życia, które jak paciorki różańca przesuwają się chwile, smutki, radości i blaski. Są w nim wzloty i upadki, radości i smutki. W te ludzkie tajemnice wpisany jest plan Boży; Bóg poprzez wszystkie wydarzenia chce doprowadzić człowieka do zbawienia. O własnych siłach człowiek niczego nie uczyni, nie dźwignie się z upadków, nie uleczy ran duchowych, nie dojdzie do ostatecznego celu jakim jest zbawienie. Na tej drodze jest Ktoś, Kto podaje rękę, śpieszy z pomocą. To nasza Najukochańsza Matka, która wszystkich rozumie, sercem ogarnia każdego z nas. Ona podaje nam Różaniec jako pomoc, byśmy trwali przy Bogu zawsze, nawet wtedy, kiedy wydaje się nam, że jest beznadziejnie. Ona, Łaski Pełna, Wszechmocy Błagająca nieustannie wstawia się u Boga za swoimi dziećmi, prosząc Boga o Miłosierdzie dla grzeszników. A my w różańcowych "Zdrowaś" prosimy Ją: módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Czyż może być piękniejsza modlitwa od modlitwy różańcowej, która jest dla nas ratunkiem? Dlatego ośmielamy się wołać:
     Matko, która po smokach stąpasz bezpieczna
     W powodzi świateł, w gwiazd zawierusze -
     Tyś Matka, Tyś Najukochańsza, Tyś Wieczna -
     Ratuj mnie, ratuj moje życie, ratuj moją dusze!

     Październik przypomina o objawieniach Matki Bożej w Fatimie. To już mija 101 lat od tamtego wydarzenia. Przesłanie Pani Fatimskiej jest wciąż aktualne. Świat nadal grzęźnie w straszliwych grzechach, obraża Boga, przez co ściąga karę Bożą. Prośmy Matkę Bożą o nawrócenia grzeszników, o pokój na świecie. Prośmy słowami Świętego Jana Pawła II:
     Od głodu i wojny - wybaw nas!
     Od wojny atomowej, od samozniszczenia, od wszelkiej wojny - wybaw nas!
     Od grzechów przeciw życiu człowieka od jego zarania - wybaw nas!
     Od nienawiści i podeptania godności dziecka Bożego - wybaw nas!
     Od wszelkich rodzajów niesprawiedliwości w życiu społecznym, państwowym
     i międzynarodowym - wybaw nas!
     Od usiłowań zdeptania samej prawdy o Bogu w sercach ludzkich - wybaw nas!
Przyjmij, o Matko Chrystusowa, to wołanie nabrzmiałe cierpieniem całych społeczeństw! Niech jeszcze raz objawi się w dziejach świata nieskończona Potęga Miłości miłosiernej! Niech w Sercu Niepokalanym odsłoni się dla wszystkich Światło Nadziei.
(Fatima, 13 V 1982 r.)

     Na stulecie odzyskania Niepodległości Polski, jako dziękczynienie za wolność - ofiarujmy modlitwę różańcową. I prośmy Boga i Matkę Najświętszą o dalszą opiekę nad Narodem Polskim.

 


 

MATKA BOŻA WZYWA NAS

Oto niektóre prośby Pani z Fatimy



Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.

Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.

Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.

Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!


 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Drodzy nasi Przyjaciele!

(...)

W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.


WYJAŚNIENIE

Dlaczego 5 sobót wynagradzających?

     Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4. Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić w serca dzieci
5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach


ELEMENTY NABOŻEŃSTWA


1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia Św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca lub wszystkimi.

Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
    
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej