Intencja ewangelizacyjna: Aby nasze parafie, ożywione duchem misyjnym, były miejscami,
gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłości.
ROZWAŻANIE:
WRZESIEŃ. Skierujmy dziś nasz umysł i serce ku Matce Najświętszej i rozważmy jaką rolę spełnia Ona w naszym życiu osobistym, wspólnotowym, narodowym. Za kilka dni (8 IX) będziemy czcić Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, która na świat nam Boga przyniosła. Matka Jezusa – Bogarodzicielka jest też i naszą Matką – Tą z Betlejemu nad Dzieciątkiem pochyloną, z Nazaretu zanurzoną w szarym trudzie, z winnej Kany zatroskaną, z Częstochowy, Ostrej Bramy i Warszawy, spod stóp Krzyża i z Wieczernika. Jest Najukochańszą Matką, wciąż tą samą, która wszystkich rozumie i sercem ogarnia każdego z nas…
Bliska nam jest też Matka objawiająca się w Fatimie. Wsłuchujemy się w Jej Głos, szczególnie teraz, kiedy obchodzimy 100-lecie objawień. Głos Pani z Fatimy jest dla nas coraz bardziej rozpoznawalny. Wsłuchujemy się w Jej słowa, które wypowiadała w każdym miesiącu do pastuszków. 13 września mówiła: Odmawiajcie w dalszym ciągu różaniec, żeby uprosić koniec wojny. I zapowiedziała, że 13 października przyjdzie Pan Jezus i Ona jako Matka Bolesna z Góry Karmel, i św. Józef z Dzieciątkiem, żeby pobłogosławić świat…
My wierzymy w Słowa Matki Bożej, wszak skierowane są również do nas. Wszystkie ostrzeżenia, zalecenia i prośby pragniemy wprowadzać w nasze życie, jesteśmy przecież Jej dziećmi i razem z Nią cierpimy, bolejemy nad straszliwymi grzechami, jakimi świat obraża Boga, jak bezbożna ideologia walczy z Bogiem, sieje nienawiść, konfliktuje ludzi, roznieca wojny i prowadzi świat do zniszczenia. Eliminacja Boga z życia prowadzi do osłabienia a nawet utraty wiary. Znika też nadzieja, że to zło się kiedyś skończy.
Walec sekularyzacji przechodzi również przez Polskę. Ludzie, pragnący dobra, spokoju, sprawiedliwości w życiu społecznym i narodowym - czują się osamotnieni. Nieposkromiona żądza władzy i cynizm przewalają się ulicami miast. Drwiny z Boga i ludzi wiary, zda się - wołają o pomstę do nieba. Jak długo to zło będzie tryumfować? – pytamy. Odpowiedź jest prosta: dopóki nie wrócimy do Boga, do korzeni naszej wiary i dopóki Bóg nie zajmie pierwszego miejsca w naszym życiu osobistym, społecznym i narodowym.
Dziś przechodzimy przez próbę wiary. Czy wyjdziemy z tego zwycięsko i będziemy wierni Bogu? Kard. Robert Sarah pociesza nas, mówiąc: „Nasze życie wiary najczęściej kroczy w ciemności. Im więcej prób napotyka wiara, tym bardziej się umacnia. Noce wiary zawsze kończą się tak, że znajdujemy światełko Boga” („Bóg albo nic”). Zatem, trzymajmy się tego „światełka”, niech ono zajaśnieje naszym świadectwem głębokiej wiary, miłości i prawdy, bo tylko wtedy będzie można stanąć do walki z bezbożnym światem, ze spoganiałą kulturą. A broń do walki podaje nam Maryja. Wskazuje Ona na moc modlitwy różańcowej, na pokutę, ofiarę, na miłość do drugiego człowieka. Na modlitwie mówi Bóg, a my zechciejmy Go słuchać. W tym rozmodleniu trwajmy przy Niepokalanym Sercu Matki. Oddajmy się całkowicie do Jej dyspozycji, niech nami rozporządza według Woli Boga.
Oficjalnego aktu oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi całej Polski, dokonał Episkopat 6 czerwca 2017 r. w Zakopanym na Krzeptówkach. Natomiast 8 września b.r., ponowią to oddanie wierni w poszczególnych diecezjach, parafiach. Bądźmy świadomi tego oddania (akt na stronie: http://episkopat.pl/akt-poswiecenia-kosciola-w-polsce-niepokalanemu-sercu-maryi-dokumentacja/).
We wrześniu wspominamy tragiczne wydarzenia narodowe z 1939 r. Polecajmy Bożemu Miłosierdziu walczących i poległych za wiarę i Wolność Ojczyzny.
Wrzesień, to początek nowego roku szkolnego. Wspaniała nauczycielka Sł. Boża Anna Jenke podpowiada, co mamy robić: Otoczmy modlitwą dzieci i młodzież, rodziców, nauczycieli i wychowawców. I z wiarą, nadzieją, miłością wchodźmy w nowy rok szkolny.
MATKA BOŻA WZYWA NAS
Oto niektóre prośby Pani z Fatimy
Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.
Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.
Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu
i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.
Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.
Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!
PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA
Drodzy nasi Przyjaciele!
Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie.
Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.
W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji
z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:
„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez
15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.
WYJAŚNIENIE
Dlaczego 5 sobót wynagradzających?
Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4. Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić
w serca dzieci
5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach
ELEMENTY NABOŻEŃSTWA
1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia Św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca
lub wszystkimi.
Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak
i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta