"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota grudnia 2016 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Aby we wszystkich częściach świata zniknęła plaga, jaką jest werbowanie dzieci żołnierzy.

M - Aby ludy europejskie odkryły na nowo piękno, dobroć i prawdę Ewangelii, która napełnia życie radością i nadzieją.



ROZWAŻANIE:

GRUDZIEŃ. Wchodzimy w nowy okres Roku Liturgicznego – w Adwent. Czas ten zachęca do ciszy … modlitwy … pokuty i przemiany serc, by były gotowe na przyjęcie Syna Bożego, zrodzonego z Maryi Dziewicy. Można określić ten czas jako walkę z ciemnością i czas radosnego oczekiwania na Cud Nocy Betlejemskiej. To wędrówka do Betlejem, do którego nas prowadzi, w blasku świecy roratniej, NIEPOKALANA. Do Niej zachwytem serca wołamy.

     Całaś piękna jest, Maryjo
     I zmazy pierworodnej nie ma w Tobie,
     Tyś chwałą Jeruzalem, Tyś weselem Izraela,
     Tyś chlubą ludu naszego,
     Tyś Orędowniczką grzeszników, o Maryjo.

     Adwentowa świeca na ołtarzu jest znakiem Twojej, Maryjo tęsknoty za Jezusem. Jesteś obecna na roratniej Mszy św. i słuchasz wołań ludu: Niebiosa spuście rosę, niech się otworzy ziemia, niech zrodzi Zbawiciela … Tęsknimy za Jezusem, Który pojawia się w naszym życiu najspokojniej, cicho i jak rosa poranna ożywia nasze modlitwy, pociesza w smutku, przynosi ulgę w cierpieniu, wnosi radość i pokój. Stąd wołamy: niebiosa spuście rosę…

     Adwentowy Prorok, odważny i silnej woli – św. Jan Chrzciciel, mówi o przygotowaniu się na przyjście Mesjasza przez pokutę i nawracanie się, bo już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone (Mt 3,7-10). Uczy nas dobrego przeżycia Adwentu, z modlitwą i pokutą, by potem zajaśniała w nas radość Bożego Narodzenia. Bowiem bez nieustannego czuwania, pokuty, modlitwy, dobrych uczynków – nie ma prawdziwej radości i pokoju serca.

     W tym przygotowaniu do Narodzin Jezusa, zaprośmy Maryję - Dziewicę – Niepokalaną – Służebnicę Pańską. Zwróćmy się do Niej z wielką miłością i ufnością jak dzieci do Najukochańszej Matki, oddając w Jej macierzyńskie dłonie naszą drogę całego życia: drogę cierpienia i smutku, samotności i opuszczenia, rozterek i obaw, a także drogę opromienioną radością i cichym spokojem serca. Bo to Matka, która wszystkich zrozumie, Sercem ogarnia każdego z nas. Jej to właśnie oddajmy też adwentową drogę do Betlejem.

     W tym roku, nasza droga do Betlejem jest wyjątkowa. Zaczęła się dość wcześnie. Wyzłacana jest obfitością Bożych Łask. Można pytać jak św. Elżbieta pytała Maryję po Jej Nawiedzeniu: A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? (Łk. 1, 43) - Skądże nam, jako Narodowi Polskiemu przypadło tyle Łask? Spływały one w Roku Miłosierdzia całymi strumieniami. Spływały podczas wielkich, oficjalnych i lokalnych uroczystości Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski czy w czasie Światowych Dni Młodzieży. Skądże nam tyle darów duchowych, które otrzymaliśmy z łaskawości Bożej w mijającym roku 2016? A zwieńczeniem owych wielkich wydarzeń – to Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana (19 – 20 listopada 2016 r.), co oznacza uznanie przez naród polski Panowania Chrystusa Króla i poddanie się Jego Prawu. To otwarcie szeroko drzwi Jezusowi, oddanie Mu swego życia, przyjęcie tego, co nam oferuje i dzielenie się Nim z innymi. Postanowienia i zobowiązania zawarte w Akcie składane są w Niepokalanym Sercu Maryi Królowej Polski i powierzone wstawiennictwu świętych Patronów naszej Ojczyzny. Za to wszystko dziękujmy Jezusowi naszemu Królowi i Panu oraz Jego Niepokalanej Matce.

     W duchu wdzięczności, dobroci i miłości, wraz z Niepokalaną, przeżywajmy Czas Oczekiwania Narodzin Syna Bożego. Ona jest Źródłem wszelkiej radości, cieszmy się, bo

Pan jest blisko… Czekam na Ciebie, Jezu, mój Mały…

 


 

MATKA BOŻA WZYWA NAS

Oto niektóre prośby Pani z Fatimy



Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.

Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.

Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.

Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!

Ważne wydarzenie
Ojciec św. Franciszek, widząc świat pogrążony w strasznych grzechach i ściągający Bożą karę – widzi jedyny ratunek w Matce Najświętszej. Dlatego 13 października 2013r. w Watykanie poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Odnówmy naszą praktykę Pierwszych Sobót. Na wzór Sługi Bożej Anny Jenke, która Orędzie Fatimskie przyjęła otwartym sercem i z gorliwością praktykowała nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – czyńmy podobnie.
W 2017 roku przypadnie 100-lecie od Objawień w Fatimie, a więc już niedługo do tego Jubileuszu. Jeśli ten czas komukolwiek z nas będzie dany przeżyć – to przeżywajmy go z żarliwością modlitwy i gorącymi pragnieniami, by ludzie rozpoznali Czas Łaski dany dla nawrócenie się do Boga. A wówczas Zatryumfuje Niepokalane Serce Maryi w świecie, naszej Ojczyźnie i w naszych sercach.


 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Drodzy nasi Przyjaciele!

Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie. Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.

W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.


WYJAŚNIENIE

Dlaczego 5 sobót wynagradzających?

     Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4. Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić w serca dzieci
5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach


ELEMENTY NABOŻEŃSTWA


1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia Św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca lub wszystkimi.

Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
    
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej