"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota października 2016 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Aby dziennikarze w swojej pracy zawodowej kierowali się zawsze szacunkiem dla prawdy i silnym poczuciem etyki.

M - Aby Światowy Dzień Misyjny odnowił we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich radość i odpowiedzialność związane z głoszeniem Ewangelii.



ROZWAŻANIE:

PAŹDZIERNIK - miesiąc modlitwy różańcowej. Rozpocznijmy go z Najświętszą Maryją Panną Różańcową i Świętymi Patronami z pierwszych dni października: św. Teresą od Dzieciątka Jezus, Aniołami Stróżami, św. Franciszkiem z Asyżu, św. Faustyną.

     Modlitwa różańcowa wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości. Jest obawa, że może nam się znudzić powtarzanie wciąż tych samych słów: Zdrowaś…. Zdrowaś… Ale zapytajmy, ile cierpliwości musi mieć matka, która dniami i nocami siedzi przy swoim chorym dziecku - czy jej się to znudzi? Miłość rozwiązuje wszystko. Kto kocha – nic mu nie jest za ciężko. Jeśli kochamy Matkę Najświętszą – to czyż nas będzie nużyć mówienie najcudowniejszych słów pozdrowienia Anioła? Ave Maryja… Łaski pełna, Pan z Tobą…?

     Różaniec pozwala uporczywie trzymać się Pana Boga, którego nie wyrazimy ani słowem, ani nie pojmiemy rozumem, ale prostą modlitwą uwielbimy Go. Przesuwając paciorki różańca, to niejako trzymamy się ręki naszej Najukochańszej Matki, która nie pozwoli byśmy się zagubili, bo jest blisko nas. Na tym polega urok tej modlitwy.

     Dziś, na arenie świata dzieją się wielkie wydarzenia. Nieustające wojny wstrząsają kulą ziemską. Od bomb i morderstw giną tysiące ludzi. Zagrożony jest pokój na całym świecie. Podłożem wszelkich konfliktów, są konsekwencje strasznych grzechów, takich jak nienawiść do Boga, Matki Najświętszej i ludzi, zabijanie dzieci nienarodzonych. Św. Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, żeby w świecie nastał pokój, musi być całkowity zakaz aborcji. Warunkiem pokoju – to nawrócenie ludzi i narodów do Boga. O tym mówiła Matka Boża w swych objawieniach w Fatimie. Orędzie Fatimskie jest wciąż aktualne, bo świat nadal tonie w grzechach, narody nadal odstępują od Boga, dlatego Pokój nadal jest zagrożony.

     We wrześniu, w Asyżu odbyły się Światowe Dni Modlitw o Pokój, zapoczątkowane przez Św. Jana Pawła II, 30 lat temu. Przyjechali przedstawiciele religii chrześcijańskich i niechrześcijańskich, Kościołów i Wyznań z całego świata. Z tego miejsca popłynęło wielkie WOŁANIE O POKÓJ. Na czele tej Wspólnoty Braterskiej stanął Ojciec św. Franciszek. Przemówienia i modlitwy zakończyły się APELEM - wołaniem o pokój, którego spragniona jest cała ludzkość. Treść Apelu, została wręczona na piśmie wszystkim przedstawicielom, obecnym na Zjeździe. To wielki krok w kierunku pokoju.

     Prośby Matki Najświętszej - Pani z Fatimy muszą być spełnione, by nastał pokój. Dołączmy się do tej wielkiej misji. Razem z Maryją klęknijmy przed Chrystusem i polećmy Jej Niepokalanemu Sercu cały świat, Kościół św. i Ojca św. naszą Ojczyznę z Prezydentem na czele, Rząd i Parlament, nasze diecezje, parafie, rodziny – i siebie, byśmy byli wierni Bogu i Niepokalanej Matce – naszej Królowej, byśmy dojrzewali do Bożych Spraw… Wejdźmy też w tajniki życia naszych Świętych, którzy wszystkie sprawy ważne i wielkie, a także te małe z codziennego życia - załatwiali na kolanach, z różańcem w ręku. Popatrzmy jak to czyniła Sł. Boża Anna Jenke, jak rozumiała modlitwę różańcową. Mówiła: Różaniec biorę do ręki i w duchu – poprzez intencje – różańcem owijam całą kulę ziemską smutną, rozdartą, pełną wojen i cierpień, wątpliwości i niewiary. Moją ufność składam u stóp Matki Bożej i wierzę, że przez Nią przyjdzie ratunek, światło, pomoc … dla mnie i dla wielu serc. Proszę Matkę Najświętszą, by mi pomogła dobrze odczytać głębię tajemnic Różańca św. i naśladować Ją w swoim życiu (Dz. s. 320).

     W drugim miesiącu nowenny przed 100-leciem Objawień w Fatimie, postanówmy:

Odkryję na nowo wartość modlitwy różańcowej

 


 

MATKA BOŻA WZYWA NAS

Oto niektóre prośby Pani z Fatimy



Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.

Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.

Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.

Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!

Ważne wydarzenie
Ojciec św. Franciszek, widząc świat pogrążony w strasznych grzechach i ściągający Bożą karę – widzi jedyny ratunek w Matce Najświętszej. Dlatego 13 października 2013r. w Watykanie poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Odnówmy naszą praktykę Pierwszych Sobót. Na wzór Sługi Bożej Anny Jenke, która Orędzie Fatimskie przyjęła otwartym sercem i z gorliwością praktykowała nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – czyńmy podobnie.
W 2017 roku przypadnie 100-lecie od Objawień w Fatimie, a więc już niedługo do tego Jubileuszu. Jeśli ten czas komukolwiek z nas będzie dany przeżyć – to przeżywajmy go z żarliwością modlitwy i gorącymi pragnieniami, by ludzie rozpoznali Czas Łaski dany dla nawrócenie się do Boga. A wówczas Zatryumfuje Niepokalane Serce Maryi w świecie, naszej Ojczyźnie i w naszych sercach.


 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Drodzy nasi Przyjaciele!

Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie. Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.

W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.


WYJAŚNIENIE

Dlaczego 5 sobót wynagradzających?

     Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4. Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić w serca dzieci
5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach


ELEMENTY NABOŻEŃSTWA


1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia Św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca lub wszystkimi.

Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
    
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej