"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota sierpnia 2016 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Aby sport był okazją do braterskiego spotkania między narodami i przyczyniał się do sprawy pokoju na świecie.

M - Aby chrześcijanie żyli zgodnie z Ewangelią, dając świadectwo wiary, uczciwości i miłości bliźniego.



ROZWAŻANIE:

SIERPIEŃ. Jeszcze wakacje, odpoczynki i urlopy. Szukamy zdrowia, ale trwając w ciszy i na modlitwie przy Niepokalanym Sercu Maryi - szukajmy duchowych pereł, a gdy je zdobędziemy, zechciejmy je pomnożyć i podzielić się z innymi. Miłość, pokój, radość, współczucie i błogosławieństwo – to owe perły, którymi żyjmy i przekazujmy dalej…

     Sierpień – to miesiąc szczególnej audiencji u Matki Najświętszej. Najczulsza Matka czeka na spotkanie ze swoimi dziećmi na Jasnej Górze, czeka we wszystkich sanktuariach i świątyniach. Liczne pielgrzymki z modlitwą i śpiewem przemierzają długie trasy, by przynieść Matce swoją miłość i jako Królowej – złożyć meldunek z pełnionej służby. Podczas tych audiencji, może niejeden człowiek, pełen smutku i żalu, zadrży i zapłacze, gdyż nie wypełnił swego zadania, zagubił się i teraz szuka jakiegoś znaku na dalszej drodze życia.

     I ukazał się wielki znak na niebie. Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod Jej stopami, a na Jej głowie korona z gwiazd dwunastu. To Maryja – Wniebowzięta jest tym znakiem, nazwana Matką Bożą Zielną. W dniu wielkiego Jej wyniesienia – 15 sierpnia, przyniesiemy naręcze pachnących ziół i kwiatów, w które wpleciemy naszą miłość i złożymy dziękczynienie Bogu w Trójcy Przenajświętszej za to, iż Maryja pełna czci i chwały została w niebo uniesiona, nad anielskie chóry wywyższona. Złożymy też na Jej matczyne ręce nasze radości i smutki, nasze prośby, by nas umocniła we wierze i miłości.

     Sierpień jest również miesiącem pamięci o polskich dziejach smutnych i tragicznych. Wspominamy Łańcuch Ofiar: wojnę i okupację, Powstanie Warszawskie, więzienia, tortury Polaków. Las Katyński, Auschwitz, Dachau, Ravensbruk, komory gazowe i mordy sądowe. Na ołtarzu Ojczyzny życie składali w ofierze gen „Nil”, Witold Pilecki, „Inka”, tysiące Żołnierzy AK i „Szare Szeregi” i Lud Warszawy. Tamte Czasy – to dla nas Memento, które woła o wdzięczność i żarliwe modlitwy za Nich! Z Nimi był Bóg, Matka i Królowa Polski. Oni byli zapatrzeni w Boga i tysiącletnie dzieje Polski. Z Bogurodzicą i Pod Twoją obronę… na ustach - szli zdobywać Wolność Ojczyzny, niosąc dumne serca iż są Polakami.

     Dziś w ciszy i milczeniu, trwając na modlitwie przy Niepokalanej Matce i Królowej – dziękujmy Jej za opiekę nad umęczoną naszą Ojczyzną, za Jej Dobroć i Miłość.
     Matko, Tyś naród polski przed wiekami już wybrała
     Matko, Tyś naród polski całym sercem ukochała.
     Wdzięczni za Twoją dobroć przemierzamy wiele dróg…

     Dziś, przemierzamy wiele dróg, idąc pątniczym szlakiem, by zawierzyć Jej dalsze losy naszej Ojczyzny i losy świata. Obecne czasy charakteryzują się walką z Bogiem. Islamski terroryzm zagroził całemu światu. Europa, choć jest zjednoczona, to rozbita, bo jest bezbożna; odrzuciła wartości chrześcijańskie. W bogactwie szuka swojego boga, a zapomina o korzeniach chrześcijańskich. Dlatego umiera. Przyszedł czas, aby pogłębić zaufanie Matce Bożej i prosić, by za Jej przyczyną Bóg przemienił cierpienia w coś wielkiego, czego człowiek na razie nie rozumie.

     Dziś, w święto Przemienienia Pańskiego, odnówmy naszą drogę do Chrystusa przez Niepokalaną Dziewicę, jak to uczynił „Szaleniec Niepokalanej” św. Maksymilian Kolbe, który przez głodowy bunkier śmierci zobaczył Niebo i Niepokalaną. Na Jego wzór oddajmy wszystko Niepokalanej i chciejmy być narzędziami w Jej rękach.

     Błagajmy, by Zwycięska Pani z Jasnej Góry roztoczyła swą królewską i matczyną opiekę nad Kościołem św. i naszą Ojczyną.

Weź w opiekę naród cały, który żyje dla Twej chwały – Maryjo.

 


 

MATKA BOŻA WZYWA NAS

Oto niektóre prośby Pani z Fatimy



Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.

Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.

Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.

Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!

Ważne wydarzenie
Ojciec św. Franciszek, widząc świat pogrążony w strasznych grzechach i ściągający Bożą karę – widzi jedyny ratunek w Matce Najświętszej. Dlatego 13 października 2013r. w Watykanie poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Odnówmy naszą praktykę Pierwszych Sobót. Na wzór Sługi Bożej Anny Jenke, która Orędzie Fatimskie przyjęła otwartym sercem i z gorliwością praktykowała nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – czyńmy podobnie.
W 2017 roku przypadnie 100-lecie od Objawień w Fatimie, a więc już niedługo do tego Jubileuszu. Jeśli ten czas komukolwiek z nas będzie dany przeżyć – to przeżywajmy go z żarliwością modlitwy i gorącymi pragnieniami, by ludzie rozpoznali Czas Łaski dany dla nawrócenie się do Boga. A wówczas Zatryumfuje Niepokalane Serce Maryi w świecie, naszej Ojczyźnie i w naszych sercach.


 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Drodzy nasi Przyjaciele!

Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie. Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.

W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.


WYJAŚNIENIE

Dlaczego 5 sobót wynagradzających?

     Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4. Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić w serca dzieci
5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach


ELEMENTY NABOŻEŃSTWA


1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia Św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca lub wszystkimi.

Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
    
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej