"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota marca 2016 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Aby rodziny przeżywające trudności otrzymały wsparcie, a dzieci mogły wzrastać w zdrowym i pogodnym środowisku.

M - Aby chrześcijanie dyskryminowani lub prześladowani z powodu swojej wiary byli wciąż silni i wierni Ewangelii dzięki nieustannej modlitwie całego Kościoła.



ROZWAŻANIE:

MARZEC. Dzisiejsze nasze spotkanie modlitewne z Matką Najświętszą podprowadzi nas do Chrystusowego Krzyża. Jesteśmy już w połowie Wielkiego Postu, coraz bliżej Niedzieli Męki Pańskiej, Ostatniej Wieczerzy, Zdrady, Pojmania, Wymiaru niesprawiedliwego sądu, Drogi Krzyżowej i Ukrzyżowania Syna Bożego. Pomyślę, czy to wydarzenie sprzed 2000 lat jest dla mnie żywe? Czy może jest tylko historią?

     Z Maryją – Matką Zbawiciela, Bolesną i Wierną – w naszych rozważaniach pójdziemy dziś Drogą Krzyżową Jej Syna, aż po Ukrzyżowanie. Proces Jezusa z Nazaretu nadal trwa. Wyrok wydaje całe zło świata, w tym i mój osobisty grzech. Skazany – to Syn Boży, Król Wszechświata … Bierze na swoje ramiona ciężką belkę krzyża i z ogromnym wysiłkiem idzie na Górę Kalwarii. Pod ciężarem upada, ale mocą swej Miłości powstaje i idzie dalej. Przez to wszystkim upadającym w grzechy daje nadzieję powstania i nawrócenia…

     Bóg-Człowiek, Miłość Odwieczna i Król Wieków - ukoronowany jest cierniową koroną. Nałożyła ją pycha ludzka. Uderzono w Majestat. Zdarto szaty. To za grzechy odarcia z godności ludzkiej; za grzechy nieczystości i rozpusty. A potem Ukrzyżowanie. Apogeum męczarni. „Wykonało się”. Jezus umarł. Z miłości do ludzi pozwolił się umęczyć, zabić… Udowodnił, jak bardzo kocha człowieka i otworzył dla niego Bramę Miłosierdzia. Trzeba nam do tej Bramy zapukać, wejść i prosić o przebaczenie za nasze grzechy i za grzechy wszystkich ludzi. Wejdźmy nie sami, lecz z Maryją – Matką Miłosierdzia i prośmy o nawrócenie grzeszników, powrót do Boga narodów, które odeszły od Niego i o pokój na świecie.

     Po rozważeniu Drogi Krzyżowej, jeszcze raz popatrzę na Krzyż Chrystusowy. Może ogarnie mnie wzruszenie, może zapłaczę... Ale zastanowię się czy się wzruszam na widok krzyża u bliźniego, zwłaszcza gdy on czeka, by mu pomóc dźwigać krzyż jego choroby, samotności, opuszczenia? Czy jestem wtedy gotów przyjąć rolę Szymona z Cyreny i choć trochę ulżyć w dźwiganiu jego krzyża? Jest jeszcze jeden krzyż, mój własny. Wydaje się, że on jest najcięższy. I trudno nam nieraz uwierzyć w to, że może on stać się moim zbawieniem.

     Z Krzyża płynie dla nas wielka nauka. Św. Tomasz z Akwinu pytany skąd czerpie tak cenną i mądrą naukę do swoich dzieł, wówczas święty wskazując na Krzyż, odpowiedział: Oto jest księga, która mi dyktuje wszystko, co piszę; tych niewielu rzeczy, które znam, tutaj się nauczyłem. Krzyż ma moc kształtowania całego naszego życia. Jest naszą największą świętością. Dlatego z wielkim szacunkiem będę odnosić się do Krzyża, mieć go blisko siebie; może na biurku w pracy. Będę całować go przed snem i po przebudzeniu, spoglądać nań w cierpieniu, szukać wsparcia w trudach życia i dziękować za wszelkie dobro.

     Z Matką Zbawiciela, i z tymi wszystkimi, co byli wierni Krzyżowi Chrystusowemu i umieli z wyboru oddać życie za wiarę, za Polskę, za ludzi – dziękujmy za nich Bogu. I prośmy za tych, którzy dziś są prześladowani za wiarę, by wytrwali przy Bogu. Za tych, co w Polsce sprawują rządy, za prezydenta – by wszyscy byli mocni w dobrym i wierze, by mimo przeszkód zabiegali o dobro wspólne Polaków. Za naukowców, teologów – by byli mądrzy, ale pokorni. Za młodzież, zwłaszcza zagubioną – by odnalazła ewangeliczną drogę życia. Za dźwigających krzyż choroby, udręk duchowych – by otrzymali pomoc.

     Módlmy się za cały Naród, by godnie przygotował się do obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. A nade wszystko prośmy, przez pośrednictwo Matki Najświętszej o łaski dla wszystkich na świadome uczestnictwo w zbawczym dziele Odkupienia, o osobiste nawrócenie: przemianę serca oddanego Miłosiernemu Bogu.

 


 

MATKA BOŻA WZYWA NAS

Oto niektóre prośby Pani z Fatimy



Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.

Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.

Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.

Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!

Ważne wydarzenie
Ojciec św. Franciszek, widząc świat pogrążony w strasznych grzechach i ściągający Bożą karę – widzi jedyny ratunek w Matce Najświętszej. Dlatego 13 października 2013r. w Watykanie poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Odnówmy naszą praktykę Pierwszych Sobót. Na wzór Sługi Bożej Anny Jenke, która Orędzie Fatimskie przyjęła otwartym sercem i z gorliwością praktykowała nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – czyńmy podobnie.
W 2017 roku przypadnie 100-lecie od Objawień w Fatimie, a więc już niedługo do tego Jubileuszu. Jeśli ten czas komukolwiek z nas będzie dany przeżyć – to przeżywajmy go z żarliwością modlitwy i gorącymi pragnieniami, by ludzie rozpoznali Czas Łaski dany dla nawrócenie się do Boga. A wówczas Zatryumfuje Niepokalane Serce Maryi w świecie, naszej Ojczyźnie i w naszych sercach.


 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Drodzy nasi Przyjaciele!

Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie. Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.

W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.


WYJAŚNIENIE

Dlaczego 5 sobót wynagradzających?

     Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4. Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić w serca dzieci
5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach


ELEMENTY NABOŻEŃSTWA


1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia Św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca lub wszystkimi.

Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
    
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej