Intencje Apostolstwa Modlitwy
O - Abyśmy opiekowali się światem stworzonym, który otrzymaliśmy jako bezinteresowny dar, żeby go pielęgnować i chronić dla przyszłych pokoleń.
M - Aby wzrastały szanse na dialog i spotkanie wiary chrześcijańskiej i ludów Azji.
ROZWAŻANIE:
LUTY. Za kilka dni, Środa Popielcowa uciszy karnawałowe szaleństwa, a Liturgia przypomni niezaprzeczalną prawdę: Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz. Potrzebne jest nam owe memento, gdyż człowiek często zapomina, że bez Boga jest niczym. Zadufany w sobie, wierzy w swoją wielkość omal we wszechmoc, uważa się za człowieka postępowego, odkrywającego wciąż „nowe światy”. Lecz cóż - zapomina przy tym, że początkiem i źródłem wszelkiego dobra, wszelkiej mądrości jest Bóg. To pycha nie pozwala mu przyjąć tej prawdy. Dlatego Kościół św. jako dobra Matka, przypomina swoim dzieciom, iż z wielkości człowieka bez Boga, pozostaje jedynie ta garstka popiołu na tacce, która jest jak gdyby naszą własną substancją. Kapłan znacząc popiołem nasze czoła, mówi: memento homo … Tym obrzędem rozpoczyna się Wielki Post – czas poznania prawdy kim jest Bóg i czas poznania prawdy kim jest człowiek; czas nawrócenia się do Boga i czas poznania swojej ograniczoności, grzeszności, bezradności. Pokuta, umartwienie, jałmużna, modlitwa – to środki, które są konieczne do odnowy życia od wewnątrz, do skupienia uwagi na słowach Jezusa: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze swój krzyż i niech Mnie naśladuje (Łk 9, 23). Droga codziennego krzyża, na której jest Chrystus, prowadzi do osobistego uświęcenia. Na pewno nie uświęca krzyż, którego przyczyną jest nasz egoizm, zawiść, konflikty z powodu nieuporządkowanej miłości. To nie jest Krzyż Pański.
Zbawienie rodzaju ludzkiego osiąga swój szczyt na Krzyżu. Ludzie mali, grzeszni Ukrzyżowali swego Boga. Straszne są grzechy i ich skutki! Dusze tracą blask swej piękności i oddalają się od Boga. Dziś zauważamy jak wielu jest odstępców od Boga, również w naszej katolickiej Polsce, może są też w naszym najbliższym otoczeniu. Często są to ludzie, którzy uważają się za wierzących, a zachowują się jakby Boga nie było. Chodzą do kościoła, ale żyją jakby byli poza Kościołem. Profanują dni święte, oczerniają kapłanów i poniewierają nimi, żyją w gniewie i zmysłowości, nie liczą się z żadną świętością – a deklarują iż są katolikami. Jest wielki, powszechny kryzys duchowy, który dotyka współczesnego człowieka.
Przed nami otwarta BRAMA MIŁOSIERDZIA, dla wszystkich, bez wyjątku. Codziennie, we wszystkich zakątkach świata, Jezus poprzez swoich kapłanów, mówi: Odpuszczam twoje grzechy, idź, od tej chwili już nie grzesz. W Miłosierdziu Boga zatapiajmy wszystko, co nas oddala od Boga i smuci bliźnich. Niech miejsce niechęci do innych, złorzeczenia, złości, zajmie życzliwość, wyrozumiałość, przebaczenie. W przemianie życia bierze udział Maryja Matka Zbawiciela, która stała najbliżej Krzyża i razem z Synem cierpiała za nasze grzechy. Prośmy Ją, by nam pomogła zrozumieć czym jest Ofiara Chrystusa na Krzyżu. Tak bardzo jesteśmy nieświadomi, czym jest Ofiara Mszy Świętej, że jest to Ofiara tożsama z Ofiarą Krzyżową, że posiada nieskończoną wartość. W każdej Mszy Świętej składane jest Bogu Ojcu nieskończone uwielbienie, dziękczynienie i zadośćuczynienie. Nie ma doskonalszego sposobu dziękczynienia Bogu za Jego ustawiczne miłosierdzie wobec nas, od Ofiary Mszy Św. W tym Wielkim Poście uczyńmy postanowienie: świadomie, głęboko i prawdziwie uczestniczyć w tym najwznioślejszym akcie – we Mszy Świętej. Niech to będzie centrum naszego życia. Niech rutyna, przyzwyczajenie – nie odbierze nam żywego udziału w Ofierze Krzyża. Wynagradzajmy Jezusowi Zbawicielowi świata i Jego Matce za straszne grzechy świętokradztwa, lekceważenie Mszy Św., nieodpowiednie zachowania się podczas Najświętszej Ofiary, za bluźnierstwa. Prośmy o nawrócenie grzeszników, pamiętając iż:
Narodzony Boży Syn - Pan Wielkiego Majestatu -
niesie dziś całemu światu odkupienie win….
Dla Jego bolesnej Męki – miej miłosierdzie dla nas i świata całego.
MATKA BOŻA WZYWA NAS
Oto niektóre prośby Pani z Fatimy
Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.
Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.
Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu
i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.
Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.
Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!
Ważne wydarzenie
Ojciec św. Franciszek, widząc świat pogrążony w strasznych grzechach
i ściągający Bożą karę – widzi jedyny ratunek w Matce Najświętszej. Dlatego
13 października 2013r. w Watykanie poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Odnówmy naszą praktykę Pierwszych Sobót. Na wzór Sługi Bożej Anny Jenke, która Orędzie Fatimskie przyjęła otwartym sercem i z gorliwością praktykowała nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – czyńmy podobnie.
W 2017 roku przypadnie 100-lecie od Objawień w Fatimie, a więc już niedługo do tego Jubileuszu. Jeśli ten czas komukolwiek z nas będzie dany przeżyć – to przeżywajmy go z żarliwością modlitwy i gorącymi pragnieniami, by ludzie rozpoznali Czas Łaski dany dla nawrócenie się do Boga. A wówczas Zatryumfuje Niepokalane Serce Maryi w świecie, naszej Ojczyźnie i w naszych sercach.
PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA
Drodzy nasi Przyjaciele!
Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie.
Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.
W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji
z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:
„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez
15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.
WYJAŚNIENIE
Dlaczego 5 sobót wynagradzających?
Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4. Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić
w serca dzieci
5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach
ELEMENTY NABOŻEŃSTWA
1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia Św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca
lub wszystkimi.
Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak
i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta