"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota kwietnia 2015 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Aby ludzie uczyli się szanować i troszczyć o stworzenie jako o dar Boży.

M - Aby prześladowani chrześcijanie odczuwali umacniającą obecność Zmartwychwstałego Pana i solidarność całego Kościoła.



ROZWAŻANIE:

KWIECIEŃ – Wiosna. A w Liturgii św. Wiosna życia duchowego, świta już bowiem Poranek Wielkanocny. Spotkamy się z ZMARTWYCHWSTAŁYM PANEM. W serce wstępuje nieogarniona Radość, która przechodzi przez Wielką Noc… Nie ma już miejsca na smutek. Jeszcze trochę … jeszcze chwila ciszy… Trwa Adoracja Ukrzyżowanego Jezusa, złożonego w Grobie … Z Nim możemy się spotkać tylko w wielkiej C i s z y … w wielkim spokoju, w oderwaniu od gwaru tego świata i w oderwaniu od hałasu, jaki jest w nas. Natomiast na zewnątrz trwa burza, ale i przez nią też przemawia Bóg. Jest ona potrzebna, by odrywać, zmieniać, przekreślać swoje plany, które są niezgodne z wolą Bożą i iść prostą, pewną drogą do Boga.

     Na Krzyżu dokonało się nasze zbawienie; cierpienie w świecie odzyskuje swój sens, poznajemy zło grzechu i miłość Boga do każdego człowieka. Człowiek przez swoje grzechy ubiczował, ukrzyżował i pogrzebał w sobie Jezusa, ale potem przez swój szczery żal spotkał się z Bożym Miłosierdziem i nawrócił się. Znikło cierpienie, a okazała się niezwykła moc miłości. Taka jest wymowa Krzyża Chrystusowego! Z Krzyża, na którym zawisł umęczony, upokorzony i milczący Jezus – bije wielki Majestat, Świętość, Nauka. Dlatego:

Nie zdejmę Krzyża z mojej ściany za żadne skarby świata,
Bo na Nim Jezus Ukochany, grzeszników z niebem brata.
Nie zdejmę Krzyża z mego serca, choćby mi umrzeć trzeba,
Choćby mi groził kat, morderca, bo Krzyż to klucz do nieba.
A gdy zobaczę w poniewierce Jezusa Krzyż i ranę,
która otwiera Jego Serce, w obronie Krzyża stanę.

     W pobliżu Ukrzyżowanego Jezusa znajdowała się Jego Matka wraz z innymi świętymi niewiastami i Jan najmłodszy z Apostołów. Jezus z Krzyża oddaje swoją Matkę Janowi, a Jana oddaje Matce: Odtąd Maryja jest naszą Matką, a my Jej dziećmi. Ten Jezusowy gest, to kolejny dowód Jego miłości do człowieka. Najpierw sam siebie oddał podczas Ostatniej Wieczerzy, a na Krzyżu oddał nam co najbardziej ukochał na ziemi – swoją Matkę. Czyli oddał wszystko! A uczynił to z ogromnej miłości do człowieka. Św. Jan Apostoł powie: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół (J 15, 13).

     W okresie Wielkiego Postu, z Maryją przeżywaliśmy smutek z powodu Męki i Śmierci Jezusa. Ona najmocniej odczuła ból Męki Syna, toteż Jej przypadła największa radość z Jego Zmartwychwstania. Zjednoczmy się zatem z radością Matki Zbawiciela i wołajmy:

Królowo nieba, wesel się – Alleluja.
Bo ten, Któregoś nosiła – Alleluja.
Zmartwychwstał jak powiedział – Alleluja.

     Z Matką Najukochańszą trwajmy zawsze, a szczególnie wtedy, gdy podążamy własną drogą krzyżową, gdy na tej drodze niesłusznie nas osądzą, gdy będziemy upadali w cierpieniu, gdy nas obnażą wytykając nam wady, gdy będziemy osamotnieni. Przytulmy się wtedy do Jej Niepokalanego Serca, jako do Najczulszej Matki i prośmy o pomoc. Ona nas pocieszy, otrze łzy, podprowadzi do swego Syna przed Tabernakulum, gdzie On pozostaje żywy, bezbronny jak na Krzyżu, ale mocny Miłością, którą pragnie nas obdarzyć. On czeka na nas. Przy Matce Niepokalanej przeżywajmy radość Zmartwychwstania. Niech w naszych sercach rozbrzmiewa pieśń:

Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie.
Wszyscy w Chrystusa wierzący, weselcie się, radujcie.
Bo Zmartwychwstał samowładnie, jak przepowiedział dokładnie – Alleluja.

 


 

MATKA BOŻA WZYWA NAS

Oto niektóre prośby Pani z Fatimy



Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.

Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.

Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.

Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!

Ważne wydarzenie
Ojciec św. Franciszek, widząc świat pogrążony w strasznych grzechach i ściągający Bożą karę – widzi jedyny ratunek w Matce Najświętszej. Dlatego 13 października 2013r. w Watykanie poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Odnówmy naszą praktykę Pierwszych Sobót. Na wzór Sługi Bożej Anny Jenke, która Orędzie Fatimskie przyjęła otwartym sercem i z gorliwością praktykowała nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – czyńmy podobnie.
W 2017 roku przypadnie 100-lecie od Objawień w Fatimie, a więc już niedługo do tego Jubileuszu. Jeśli ten czas komukolwiek z nas będzie dany przeżyć – to przeżywajmy go z żarliwością modlitwy i gorącymi pragnieniami, by ludzie rozpoznali Czas Łaski dany dla nawrócenie się do Boga. A wówczas Zatryumfuje Niepokalane Serce Maryi w świecie, naszej Ojczyźnie i w naszych sercach.


 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Drodzy nasi Przyjaciele!

Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie. Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.

W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.


WYJAŚNIENIE

Dlaczego 5 sobót wynagradzających?

     Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4. Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić w serca dzieci
5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach


ELEMENTY NABOŻEŃSTWA


1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia Św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca lub wszystkimi.

Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
    
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej