Intencje Apostolstwa Modlitwy
O - Aby osoby prowadzące badania naukowe służyły dobru człowieka.
M - Aby wyjątkowy wkład kobiety w życie Kościoła był zawsze doceniany.
ROZWAŻANIE:
MARZEC. Przeżywamy okres Wielkiego Postu. Jest on po to, by mieć więcej czasu dla Pana Boga. By zastanowić się nad własnym postępowaniem i zobaczyć, czy moja postawa nie jest egocentryczna? Czy nie skupiam się więcej na sobie, niż na miłości Pana Boga i bliźnich? Z Matką Najświętszą, przy Jej Niepokalanym Sercu, rozważajmy tajemnice naszej wiary – Tajemnice Paschalne. Pytajmy Ją, co mamy czynić, by skruszyć nasze bożki, które przesłaniają nam Pana Boga? Jak przeżyć ten święty czas Wielkiego Postu? Co czynić? Słyszymy: post, pokuta, jałmużna, modlitwa …. i jeszcze dobre uczynki. Po co to wszystko? – pytamy i szukamy odpowiedzi w głębi serca.
A prawda jest oczywista i odpowiedź prosta; chcąc żyć w bliskości Pana Boga, należy kategorycznie zerwać kajdany grzechu, przezwyciężać siebie i pokonywać trudności, stojące na drodze do Boga. A to wymaga wiele wyrzeczeń, postu, abstynencji, ofiar. Nie bójmy się, że ta cena jest za wysoka. Pamiętajmy, że miłość prawdziwa będzie zawsze kosztowała ofiary, cierpienia. Bo miłość krzyżami się mierzy.
Z Maryją, Matką Zbawiciela i naszą Matką, podążajmy Drogą Krzyżową Jej Syna, niosąc własne krzyże. Idąc za Jezusem, zrozumiemy, dlaczego On aż tak bardzo cierpiał.
To miłość zaprowadziła Go na Krzyż. Na Krzyżu, Jego cierpienie jakby wtopiło się w miłość i ukazała się niezwykła jej moc. Natomiast nasza największa wina jest w tym, że nie doceniamy tej miłości. Nie rozpoznajemy w swoim życiu Jezusa. Czasem idziemy w innym kierunku niż On, a może nawet cofamy się do tyłu. Na modlitwie, podczas rekolekcji
i rozważań Męki Pańskiej - szukajmy Jezusa, pokonując wszelkie przeszkody tamujące drogę do Niego. Na serio, przyjmijmy ewangeliczne słowa: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1, 15) i wprowadzajmy je w życie. Słowa te należy przyjąć jako polecenie skierowane konkretnie do mnie. Chodzi o nawracanie siebie samego, a nie kogoś. Należy widzieć swoje winy, a nie cudze i widzieć u siebie tę jedną winę, że za mało mam miłości. Nawracać siebie, to umieć komuś przebaczyć, to przyjść mu z pomocą w potrzebie. To widzieć obecność Boga w swojej chorobie, cierpieniu, samotności, trudnościach. Bóg przychodzi wtedy, kiedy potrafimy całkowicie zdać się na Jego wolę. On zawsze jest z nami i umacnia nas swoją łaską. Na tej drodze, pomoże nam Matka Najświętsza, Która z ogromną troską i miłością przeprowadzi nas przez Szkołę Krzyża i odda Jezusowi – Zbawicielowi.
Wielki Post – to czas na częstsze przebywanie z Bogiem na modlitwie. Jezus dał przykład jak należy się modlić i tą modlitwą promieniował. My musimy pamiętać, że nie wystarczy odmawiać modlitwy; trzeba napełniać się modlitwą, z niej nabierać siły i mądrości na wszystkie spotykania się z ludźmi, którzy często wołają S.O.S – bo są głodni, bo zimno im dokucza, bo żyją w samotności i z dala od Boga. Oni są obok nas, zechciejmy ich zobaczyć, zwłaszcza tych cierpiących, wszak Chrystus nie przestał w nich cierpieć i nie przestał w nich umierać. Nasza pomoc, to taki gest Weroniki, która otarła twarz Jezusowi. Tym niewielkim gestem wyraziła swoją wielką miłość. Pamiętajmy, u Boga liczy się tylko miłość, wyrażana w gestach dobroci i miłości, choćby one były najdrobniejsze.
Błagajmy Jezusa o Miłosierdzie nad światem, o przebaczenie grzechów, którymi ranimy Jego Boskie Serce i Serce Niepokalanej Matki. Wynagradzajmy za wzgardę i odrzucanie Boga w życiu rodzinnym, społecznym i narodowym, skutkiem czego są tragedie o zasięgu światowym jak: krzywdy, konflikty, wojny. Błagajmy, by Najświętsza Krew Jezusa przelana na Krzyżu, uśmierzyła nienawiść, by ustały wojny i zapanował pokój na Ukrainie i w całym świecie, by Rosja się nawróciła, a ludzie zeszli z drogi nieprawości.
Matko Niepokalana, ratuj świat od zguby - wypraszaj nam wszystkim Boże Miłosierdzie.
MATKA BOŻA WZYWA NAS
Oto niektóre prośby Pani z Fatimy
Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.
Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.
Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu
i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.
Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.
Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!
Ważne wydarzenie
Ojciec św. Franciszek, widząc świat pogrążony w strasznych grzechach
i ściągający Bożą karę – widzi jedyny ratunek w Matce Najświętszej. Dlatego
13 października 2013r. w Watykanie poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Odnówmy naszą praktykę Pierwszych Sobót. Na wzór Sługi Bożej Anny Jenke, która Orędzie Fatimskie przyjęła otwartym sercem i z gorliwością praktykowała nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – czyńmy podobnie.
W 2017 roku przypadnie 100-lecie od Objawień w Fatimie, a więc już niedługo do tego Jubileuszu. Jeśli ten czas komukolwiek z nas będzie dany przeżyć – to przeżywajmy go z żarliwością modlitwy i gorącymi pragnieniami, by ludzie rozpoznali Czas Łaski dany dla nawrócenie się do Boga. A wówczas Zatryumfuje Niepokalane Serce Maryi w świecie, naszej Ojczyźnie i w naszych sercach.
PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA
Drodzy nasi Przyjaciele!
Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie.
Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.
W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji
z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:
„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez
15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.
WYJAŚNIENIE
Dlaczego 5 sobót wynagradzających?
Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4. Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić
w serca dzieci
5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach
ELEMENTY NABOŻEŃSTWA
1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia Św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca
lub wszystkimi.
Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak
i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta