"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota września 2014 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Aby niepełnosprawni umysłowo otaczani byli miłością i pomocą, których potrzebują, by godnie żyć.

M - Aby chrześcijanie, natchnienie Słowem Bożym, angażowali się w służbę ubogim i cierpiącym.



ROZWAŻANIE:

WRZESIEŃ. Smutny miesiąc, bo przypominający tragedie wywołane drugą wojną światową, a dziś ukazujący widmo nowej wojny. Wobec tej bolesnej przeszłości i obecnej smutnej rzeczywistości, tym wyraźniej staje przed nami Matka Boża z Fatimy ze swoim Orędziem i podaje nam pas ratunkowy – Różaniec i prosi: Odmawiajcie codziennie Różaniec. Czy znam to Orędzie? Czy nim żyję? Jeśli odmawiam Różaniec, czy tę modlitwę odmawiam z rozmysłem, świadomie? Czy owijam nim całą kulę ziemską – jak Sł. Boża Anna Jenke?

     Modląc się, liczymy wciąż na cuda; najczęściej prosimy o dobra materialne, choć one też są ważne. Ale największym cudem jest spotkać się z Bogiem i w Bogu. Ponad to, nie ma nic większego i ważniejszego na świecie. Bóg jest nie tylko w niebie, ale i we mnie. Zastanowię się, czy świat widoczny, krzykliwy nie zasłania mi Boga? Pana Boga trzeba spotykać i wprowadzać w swoje życie. Żyć Bogiem – to żyć modlitwą. Żyć Bogiem – to kochać drugiego człowieka, pomagać mu w potrzebie. Takiego zrozumienia naszego chrześcijaństwa domaga się od nas Chrystus, Który utożsamia się z każdym człowiekiem. Modlitwa to nie tylko wypowiadanie słów, ale trwanie przy Bogu nawet wtedy, kiedy wydaje się, że wszystko skończone, że jest beznadziejnie. Pan Jezus weźmie w obronę tych, którzy trwają przy Nim. Zatem, trwajmy przy Nim, gdy nam się dobrze powodzi i wtedy, gdy jest źle, gdy wszystko układa się na przekór naszym pragnieniom. Potrzeba nam dużo cierpliwości i wytrwałości, by Syn Człowieczy, gdy przyjdzie zastał nas czuwających, znalazł naszą wiarę. Jednakże wielu, zdrowej nauki Chrystusa nie znosi. Mądrzy tego świata mają swój punkt widzenia; wolą grzęznąć w błocie własnych grzechów i wołać, nie ma Boga – niż żyć Jego miłością. A Pan Bóg czeka, aż przejrzą i zobaczą, że są nadzy

     My dziś, w poczuciu własnych win – bo wszyscy jesteśmy grzeszni – uczmy się od Matki Bożej modlić się za siebie i za innych. Ona nam w tym pomoże, wszak w Różańcu Ją prosimy, powtarzając: „Módl się za nami grzesznymi – teraz i w godzinie śmierci naszej”. W tajemnicach Różańca św. odnajdujemy tajemnice swojego życia. Są w nim chwile radosne – wiele rzeczy dobrych udało się nam osiągnąć. Są też cierpienia, na których może bardziej się skupiamy, bo nas boli, bo krzyż choroby jest za ciężki, bo nas biczują pomówieniami, oszczerstwami. Spojrzę wtedy na Jezusa Niewinnego, dźwigającego Krzyż, przecież za moje grzechy - a wtedy będzie mi lżej. W życiu mamy też tajemnice chwalebne. To dobre owoce, wspaniałe osiągnięcia. Cieszmy się i dziękujmy za nie Bogu. Tę radość i dziękczynienie złóżmy na ręce Matki Zbawiciela, która za swoje cierpienie została nagrodzona radością Zmartwychwstania Syna, potem wzięta do Nieba i ukoronowana na Królową.

     Tak odmawiany różaniec, choć czasem wydaje się nam, że odmawiany go bezmyślnie – on odsłoni nam wielką prawdę, że jesteśmy w kontakcie z Panem Bogiem. To będzie żywy kontakt modlącego się serca. Nasze słowa są bezradne wobec samego Boga, bezradny jest też rozum ludzki, kiedy stajemy przed Bogiem. Jednak w tej bezradności trwajmy przy Bogu w tęsknocie pokornego serca, bo przecież jesteśmy dziećmi Bożymi, a Bóg - kochający nasz Ojciec zrozumie mowę serca.

     Walka z Bogiem przetacza się dziś przez bezbożny świat. Okrucieństwo grzechu wywołuje wojny. Trwa Wielka Nowenna Fatimska przed 100-leciem objawień Matki Bożej. Włączmy się w Orędzie Fatimskie, by przez Maryję wyprosić Miłosierdzie Boże nad światem. To jedyny ratunek.

     Od powietrza, głodu, ognia i wojny – wybaw nas Panie!
     Święty Boże! Święty Mocny! Święty a Nieśmiertelny – zmiłuj się nad nami!

 


 

MATKA BOŻA WZYWA NAS

Oto niektóre prośby Pani z Fatimy



Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.

Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.

Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.

Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!

Ważne wydarzenie
Ojciec św. Franciszek, widząc świat pogrążony w strasznych grzechach i ściągający Bożą karę – widzi jedyny ratunek w Matce Najświętszej. Dlatego 13 października 2013r. w Watykanie poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Odnówmy naszą praktykę Pierwszych Sobót. Na wzór Sługi Bożej Anny Jenke, która Orędzie Fatimskie przyjęła otwartym sercem i z gorliwością praktykowała nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – czyńmy podobnie.
W 2017 roku przypadnie 100-lecie od Objawień w Fatimie, a więc już niedługo do tego Jubileuszu. Jeśli ten czas komukolwiek z nas będzie dany przeżyć – to przeżywajmy go z żarliwością modlitwy i gorącymi pragnieniami, by ludzie rozpoznali Czas Łaski dany dla nawrócenie się do Boga. A wówczas Zatryumfuje Niepokalane Serce Maryi w świecie, naszej Ojczyźnie i w naszych sercach.


 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Drodzy nasi Przyjaciele!

Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie. Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.

W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.


WYJAŚNIENIE

Dlaczego 5 sobót wynagradzających?

     Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4. Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić w serca dzieci
5. Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach


ELEMENTY NABOŻEŃSTWA


1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia Św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca lub wszystkimi.

Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
    
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej