"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota marca 2014 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Aby we wszystkich kulturach były szanowane prawa i godność kobiet.

M - Aby liczni młodzi ludzie odpowiedzieli na wezwanie Pana poświęcenia życia głoszeniu Ewangelii.



ROZWAŻANIE:

MARZEC. Zaledwie kilka dni dzieli nas od Wielkiego Postu. Trwa karnawał. W tym czasie świat szaleje w hucznych zabawach i chce jak najwięcej użyć przyjemności. Ile wtedy grzechów, ile obrazy Boga przeleje się przez glob ziemski?
     Klęknijmy dziś w pokorze serca i prośmy Matkę Najświętszą, by nas podprowadziła do Jezusa przygotowującego się do Dzieła Odkupienia. Prośmy Ducha Świętego, by udzielił nam swojej łaski na świadome uczestnictwo w Misterium Męki Jezusa Chrystusa.
     Przed nami: Ogród Oliwny, słup biczowania, scena szyderstwa i okrutnej ironii przy koronowaniu cierniową koroną, Piłatowe „Ecce Homo”, a potem Droga Krzyżowa Jezusa i KRZYŻ. Przy Krzyżu Jego Matka; razem dokonują zbawienia świata. Dołączmy się do Nich i rozważając Tajemnice Bolesne, powtórzmy za poetą:
     Kocham Cię Jezu za to, że przebolałeś to wszystko co boli,
     Że zniosłeś wszystko, co tylko poniża.
     Ty, Bóg przez katów prowadzon do krzyża...

     Trwając w rozmodleniu i rozważaniu Drogi Krzyżowej, zapytajmy samych siebie, czy my idziemy właściwą drogą do celu? Czy na niej jest Jezus Zbawiciel i Jego Matka? Zagonieni, mocno zapatrzeni w byt materialny, czy na którymś zakręcie nie zgubiliśmy Boga? To już byłaby tragedia. Zerwanie łączności z Bogiem, przyjaźni z Nim powodują grzechy. Jak bardzo krzywdzi siebie człowiek, gdy tę przyjaźń z Bogiem świadomie i dobrowolnie zrywa. Jednakże Bóg jest wciąż niezmienny w swej miłości - wciąż czeka na nawiązanie przyjaźni od nowa. Może to się dziać przez dobrą Spowiedź św., rekolekcje, przebywanie w ciszy „sam na sam” przed Tabernakulum lub inne zdarzenia.

     Na modlitwie przemyślę swoją drogę do Boga. Czy niosąc cierpliwie swoje krzyże dnia codziennego, dopatruję się w tym swego udziału w Jezusowym Krzyżu? Chrystus nie przestał umierać. Utożsamia się On z ludźmi, którzy wokół nas cierpią i umierają. Czy staram się ulżyć im w cierpieniu, pomóc nieść ich krzyż? Jeśli nie, to smutne jest moje życie i wymaga szybkiego powrotu do żywej wiary. Przynależność do Chrystusa zobowiązuje do uczestnictwa w Jego Męce przez uczestnictwo w cierpieniu ludzi, w zbawianiu dusz.

     Dziękujmy, adorujmy, wynagradzajmy, błagajmy. Dziękujmy za łaskę zbawienia przez Jezusową Mękę i śmierć na Krzyżu. Adorujmy Jego Ukrzyżowaną Miłość do każdego człowieka. Wynagradzajmy za ludzką niewdzięczność, szaleństwa, bluźnierstwa i zniewagi Krzyża. Błagajmy, by naród Polski, Europa i świat cały nawrócił się do Boga. Czyńmy to nie sami, lecz z Niepokalaną – Panią z Fatimy, która prosi o modlitwy wynagradzające i błagalne, by serca ludzkie otwierały się na przyjęcie Jezusa Zbawiciela.
     Nie zamykajmy serc, zbawienia przyszedł czas.
     Gdy Chrystus puka w drzwi może ostatni raz.

     Niepokalana Matka wskazuje na Różaniec jako na modlitwę doskonałą i skuteczną. Na modlitwie nie zawężajmy próśb tylko do swoich osobistych spraw. Zobaczmy troski także innych: sąsiadów, chorych, samotnych, bezdomnych, smutnych. Prośmy Chrystusa przez Niepokalane Serce Maryi o łaski dla całego świata. O pokój między narodami. O dary Ducha Świętego dla Ojca Świętego Franciszka i Pasterzy Kościoła, za moją parafię, za rodziny by Bogiem były silne. Patrzmy na wzór Maryi i naśladujmy Jej postawę czynną i pełną miłości wobec ludzi. Czyńmy jak Ona i módlmy się jak Ona. Z Nią wchodźmy w nowy okres – Wielki Post. Niech Maryja uczy nas dawać siebie ludziom, nawet w małych rzeczach i sprawach, Niech nas uczy również widzieć swoje winy, a nie cudze.

Niech uczy widzieć tę jedną winę, że stale jeszcze za mało kochamy.

 


 

MATKA BOŻA WZYWA NAS

Oto niektóre prośby Pani z Fatimy



Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.

Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.

Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.

Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!

Ważne wydarzenie
Ojciec św. Franciszek, widząc świat pogrążony w strasznych grzechach i ściągający Bożą karę – widzi jedyny ratunek w Matce Najświętszej. Dlatego 13 października b.r. w Watykanie poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Połączmy się duchowo z Ojcem św. i odnówmy naszą praktykę Pierwszych Sobót. Na wzór Sługi Bożej Anny Jenke, która Orędzie Fatimskie przyjęła otwartym sercem i z gorliwością praktykowała nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – czyńmy podobnie.
W 2017 roku przypadnie 100-lecie od Objawień w Fatimie, a więc już niedługo do tego Jubileuszu. Jeśli ten czas komukolwiek z nas będzie dany przeżyć – to przeżywajmy go z żarliwością modlitwy i gorącymi pragnieniami, by ludzie rozpoznali Czas Łaski dany dla nawrócenie się do Boga. A wówczas Zatryumfuje Niepokalane Serce Maryi w świecie, naszej Ojczyźnie i w naszych sercach.


 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Drodzy nasi Przyjaciele!


Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie. Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.

W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.


WYJAŚNIENIE

Dlaczego 5 sobót wynagradzających?

     Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4 Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić w serca dzieci
5 Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach


ELEMENTY NABOŻEŃSTWA


1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca lub wszystkimi.

Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
    
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej