"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota lutego 2014 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Aby mądrość i doświadczenie osób w podeszłym wieku, by były uznawane w Kościele i w społeczeństwie.

M - Aby kapłani, zakonnicy i świeccy wielkodusznie współpracowali w misji ewangelizacyjnej.



ROZWAŻANIE:

LUTY. Pierwszy dzień miesiąca zaczynamy od pierwszej soboty. W pokorze serca i skupieniu trwajmy przy Niepokalanym Sercu Maryi i nasze modlitwy ofiarujmy w darze dla Bł. Jana Pawła II – na Jego kanonizację. Jesteśmy w przededniu święta Ofiarowania Pańskiego (2 luty), dlatego będziemy rozważać IV tajemnicę różańca św. z cz. radosnej. Jezus przybywa do świątyni na rękach Maryi – aby jak nakazywało Prawo – w 40-tym dniu po narodzeniu zostać ofiarowanym Bogu Ojcu. Nigdy w tej świątyni nie było podobnej ofiary i nigdy już ona się nie powtórzy. Jeśli będzie złożona ofiara, to złoży ją sam Pan Jezus na Kalwarii. Matka Najświętsza przygotowała swoje serce na ofiarowanie Syna Bożego Ojcu, a wraz z Nim – na ofiarowanie samej siebie. Podobnie św. Józef ofiaruje Bogu nie swego syna, lecz umiłowanego Syna Bożego.

     A co ja mogę ofiarować Panu Bogu? Bo nie wystarczy patrzeć, co czyni Maryja ze świętym Józefem. Życie chrześcijańskie polega na składaniu Bogu ofiary. Ofiarowanie Jezusa w świątyni wiąże się z naszymi ofiarami, które winniśmy składać Bogu każdego dnia. Może to będą małe rzeczy, jak trudności w pracy, uśmiech w cierpieniu, nie narzekanie gdy coś boli, uprzejmość dla innych, wyrozumiałość dla czyichś słabości, bezinteresowny dobry uczynek. Te moje drobne rzeczy dołączę do ofiary Matki Najświętszej, a one na mocy zasług Jezusa Chrystusa będą miały wielkie znaczenie.

W świątyni przebywała Anna prorokini i starzec Symeon. Doczekali się tego szczęścia, iż ich oczy mogły oglądać Syna Bożego. Ale też Symeon powiedział, że Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A do Matki Najświętszej skierował następujące słowa: A Twoją duszę miecz boleści przeniknie. Były to prorocze słowa, które sprawdzają się po dziś dzień. Jezus Chrystus wciąż jest znakiem sprzeciwu, a miecz boleści wciąż przeszywa Niepokalane Serce Maryi. Cierpiał Jezus za nasze grzechy na Krzyżu i te grzechy są również mieczem boleści dla Jego Matki.

     Symeonie, Twoje słowa wypowiedziane przed dwoma tysiącami lat, dokładnie sprawdzają się dziś, wszak dziś Jezus jest wciąż znakiem sprzeciwu. Usuwany jest z areny świata. Jego wyznawcy są prześladowani, mordowani, zabijani – przy milczącej aprobacie rządzących tym światem. Widzimy również, jak w naszym katolickim kraju, coraz śmielej i coraz częściej dochodzi do publicznego znieważania Krzyża Chrystusowego i Wizerunku Matki Najświętszej. Jak Boskie Przykazania w jawny sposób są deptane. Jak ustanawiane są prawa ludzkie krzywdzące człowieka, godzące w jego godność. Chciałoby się wołać, wprost krzyczeć: Dość tego! Ale czy ten świat tonący w ciemnościach grzechu – usłyszy nasze wołanie? Usłyszy przez nasze żarliwe modlitwy i życie Bogiem. Zatem prośmy, błagajmy o Moce Boże i Światło dla nas samych i dla wszystkich. Prośmy dla całego świata, by uwierzył, że tylko JEZUS jest ALFĄ i OMEGĄ – POCZĄTKIEM i KOŃCEM wszystkiego. O mocną wiarę i zrozumienie sensu naszego życia. Prośmy Matkę Bożą Gromniczną, by nas chroniła od gromów wszelkiego zła. By powstrzymała karzącą rękę swego Syna i ukazywała Światło Chrystusa, byśmy nie błądzili i nie chodzili w ciemnościach grzechu.

     Wynagradzajmy Jej Niepokalanemu Sercu za grzechy świata, a w szczególności popełniane przez nasz naród. Nie zniechęcajmy się trudnościami, bowiem Bóg w jednej chwili może wszystko zmienić. Weźmy do ręki Różaniec i na nowo odkryjmy w nim Siłę. Wszystko, co nas spotyka na co dzień, ofiarujmy Panu Jezusowi przez Niepokalaną Matkę.

Panie, w ofierze Tobie dzisiaj składam, wszystko czym jestem, wszystko, co posiadam.

 


 

MATKA BOŻA WZYWA NAS

Oto niektóre prośby Pani z Fatimy



Módlcie się wiele.
Najświętsze Serce Jezusa i Maryi chcą wam okazać miłosierdzie.
Ofiarujcie zawsze Bogu Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary.

Módlcie się i umartwiajcie w intencji grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

Przyjdę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.

Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata.

Wreszcie Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!

Ważne wydarzenie
Ojciec św. Franciszek, widząc świat pogrążony w strasznych grzechach i ściągający Bożą karę – widzi jedyny ratunek w Matce Najświętszej. Dlatego 13 października b.r. w Watykanie poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Połączmy się duchowo z Ojcem św. i odnówmy naszą praktykę Pierwszych Sobót. Na wzór Sługi Bożej Anny Jenke, która Orędzie Fatimskie przyjęła otwartym sercem i z gorliwością praktykowała nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – czyńmy podobnie.
W 2017 roku przypadnie 100-lecie od Objawień w Fatimie, a więc już niedługo do tego Jubileuszu. Jeśli ten czas komukolwiek z nas będzie dany przeżyć – to przeżywajmy go z żarliwością modlitwy i gorącymi pragnieniami, by ludzie rozpoznali Czas Łaski dany dla nawrócenie się do Boga. A wówczas Zatryumfuje Niepokalane Serce Maryi w świecie, naszej Ojczyźnie i w naszych sercach.


 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Drodzy nasi Przyjaciele!


Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie. Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.

W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.


WYJAŚNIENIE

Dlaczego 5 sobót wynagradzających?

     Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4 Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić w serca dzieci
5 Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach


ELEMENTY NABOŻEŃSTWA


1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca lub wszystkimi.

Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
    
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej