"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota września 2013 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Aby ludzie naszych czasów, często pogrążeni w zgiełku, odkryli na nowo wartość ciszy i potrafili słuchać głosu Boga i braci.

M - Aby chrześcijanie, którzy cierpią prześladowanie w licznych regionach świata, mogli być dzięki swojemu świadectwu prorokami miłości Chrystusa.



ROZWAŻANIE:

WRZESIEŃ. Liturgia września przybliża nam Pana Jezusa Ukrzyżowanego (święto Podwyższenia Krzyża – 14 IX), i stojącą przy Nim Jego Matkę Bolesną (15 IX). Zatrzymajmy się przy Nich, rozważając Tajemnicę różańca św. Ukrzyżowanie Pana Jezusa. Popatrzmy na Miłość Ukrzyżowaną. Człowiek na Jezusa podniósł rękę, przybił Go do drzewa krzyża, wzgardził Nim… Odszedł od Boga… Każdy grzech ciężki jest nie tylko przekroczeniem przykazania, jest odejściem od Boga, zerwaniem z Nim przyjaźni. Jezus jako Bóg-Człowiek przez Swoją śmierć na Krzyżu, przywraca człowiekowi tę przyjaźń i czeka, by on skorzystał z tego DARU MIŁOŚCI. Tymczasem, wielu trwa uporczywie w złu, a Krzyż jest znakiem sprzeciwu i pogardy. Potwierdzają to smutne wydarzenia w naszej Ojczyźnie – katolickim kraju, związane z usuwaniem Krzyża z miejsc publicznych. Krzyż przeszkadza w sejmie parlamentarzyście, rektorowi w uczelni, komendantowi policji w komisariacie. W czym Krzyż przeszkadza? W rządzeniu państwem? W ustanawianiu praw ludzkich? W edukacji? W zachowaniu bezpieczeństwa? Owszem, może przeszkadzać i razić, ale wtedy, gdy rządy są niesprawiedliwe i krzywdzące naród, gdy stanowione prawa są sprzeczne z prawem Bożym, gdy edukacja w szkołach, na wszystkich szczeblach, przynosi deprawację młodego pokolenia. A te zjawiska są. Zło zajmuje miejsce Dobra. Dlatego w tych przypadkach, w tych miejscach Krzyż jest zwalczany. A my, widząc te zjawiska, nie możemy milczeć. Toteż wierni protestowali i bronili Krzyża na Placu Prezydenckim, bronią Go i w innych miejscach, bo tak dyktuje serce, które kocha Boga. Przypomina nam o tym też Bł. Jan Paweł II, który będąc w Zakopanym w 1997 roku, spoglądając na Krzyż na Giewoncie, powiedział: …Brońcie Krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym …Niech Krzyż przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka. Brzmi to jak rozkaz, dyktowany ogromną miłością Ojca św. do Chrystusa Ukrzyżowanego i troską o losy Krzyża – Znaku naszego zbawienia. Na rozkaz należy odpowiedzieć gotowością wypełnienia rozkazu.

     Pod Krzyżem stała Matka Zbawiciela, nasza Matka. Ona widzi nasze blaski i cienie. Widzi niebezpieczeństwo i Zło, które jak rwąca rzeka porywa ludzi. Kto je powstrzyma? Jedyny ratunek dla świata uwikłanego w zło jest w Matce Najświętszej. W wypełnieniu prośby Pani Fatimskiej, by oddać świat Niepokalanemu Sercu Maryi, w praktykowaniu nabożeństw pierwszych sobót miesiąca w intencjach wynagradzających za grzechy świata. Prośbę Pani Fatimskiej wypełnił Papież Pius XII, który w 1942 r. poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Następnie uczynił to trzykrotnie bł. Jan Paweł II (1982 r., 1983 r., 1984 r.). Radością napełnia nas wiadomość, iż 13 X 2013 r. Papież Franciszek uczyni akt oddania świata Niepokalanemu Sercu Maryi. W ten sposób stanie się dla nas coraz bliższe Orędzie Fatimskie. Zatem, starajmy się jeszcze z większą gorliwością odprawiać pierwsze soboty miesiąca, by w 100-lecie Objawień Fatimskich świat nawrócił się: poznał Boga i ukochał Go.

     Wrzesień nasuwa na pamięć tragiczny rok 1939 – bolesne wspomnienia II wojny światowej z jej skutkami, kiedy to w obronie Słusznej i Świętej Sprawy ginęli ludzie. Naszą pamięć wyrażajmy w modlitwach. Prośmy Boga dla Nich o radość wieczną.

     Wrzesień również otwiera nowy rok szkolny. U jego progu, z trwogą, bojaźnią i niepewnością stanęli już nauczyciele, rodzice i uczniowie, wszak nad szkołami zawisło widmo wypaczonej edukacji. Oto nowe pole do walki i do żarliwych modlitw o zdrowe, właściwe wychowanie młodego pokolenia, tj. o wychowanie do Dobra, Prawdy i Piękna.

 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Drodzy nasi Przyjaciele!


Trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej przed stuleciem Jej Objawień w Fatimie. Dobrze będzie przypomnieć sobie Przesłanie Fatimskie; co Matka Najświętsza chce nam powiedzieć, o co prosić, zwłaszcza jeśli chodzi o praktykę nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Dlatego przekazujemy pewne wyjaśnienia.

W Przesłaniu Fatimskim znajduje się prośba Matki Najświętszej, dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W dniu 10 grudnia 1925 r. Maryja objawiła się Łucji z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone Serce. Maryja wówczas powiedziała:

„Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa wciąż na nowo ranią. Przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćczynienia”.


WYJAŚNIENIE

Dlaczego 5 sobót wynagradzających?

     Chodzi o 5 rodzajów zniewag, którymi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi.
Oto one:
1. Obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu
2. Obelgi przeciw Jej Dziewictwu
3. Obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu
4 Obelgi, obojętność, wzgarda, a nawet nienawiść, które chce się wpoić w serca dzieci
5 Bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach


ELEMENTY NABOŻEŃSTWA


1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (może być dzień, dwa wcześniej)
2. Komunia św. w pierwszą sobotę miesiąca, z intencją wynagradzającą
3. Różaniec wynagradzający – należy odmówić jedną część Różańca
4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną częścią z tajemnic Różańca lub wszystkimi.

Anna Jenke, praktykowała nabożeństwo 5-ciu sobót miesiąca; nazywała je „Sobótkami”. Do tego przynaglała ją miłość do Matki Najświętszej i troska o losy świata. Żyła w czasach wojującego ateizmu i widziała jego skutki. Trwały wówczas prześladowania za wiarę, a światu zagrażała wojna. Anna czuła nadchodzącą karę Bożą, dlatego Ona jak i grupa modlitewna, którą zorganizowała – praktykowały to nabożeństwo.
    
Po odejściu Anny do wieczności, Jej przyjaciele nie pozwolili, by „Głos z Fatimy”, przebijający się przez wierną Czcicielkę Matki Najświętszej Annę Jenke - umilkł. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke kontynuuje „Sobótki”, zachęcając do tej praktyki nowych ludzi. Niech potęguje się w nas gorliwość w ratowaniu świata, przez żarliwie modlitwy, zwłaszcza przez Różaniec, pokutę i dobre uczynki. Ten duchowy dar składajmy na ręce MATKI BOŻEJ - PANI FATIMSKIEJ, z prośbą, by go zaniosła przed Boga Tron.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica
s. Bernadeta

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej