"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota marca 2012 r.

Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy



Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Aby był właściwie doceniany na całym świecie wkład kobiet w rozwój społeczeństwa.

M - Aby Duch Święty dał wytrwałość tym, którzy, zwłaszcza w Azji, są dyskryminowani, prześladowani i zabijani ze względu na imię Chrystusa.



ROZWAŻANIE:

MARZEC. Rozpoczął się Wielki Post. Wejdźmy w ten okres z Jezusem pozostającym na czterdziestodniowej pokucie na pustyni, przygotowującym się do Męki i Śmierci. Pytamy, dlaczego Jezus pokutował? Jaki jest w ogóle sens pokuty? Dlaczego my mamy pokutować? To równocześnie winniśmy pytać: czym jest grzech i jakie są jego skutki? Przyczyną śmierci Jezusa były grzechy ludzkie. Każdy grzech w sposób ścisły związany jest z Męką Jezusa. Grzech odwraca nas od Boga. Nawrócenie, którego domaga się od nas Pan Jezus, w sposób szczególny podczas Wielkiego Postu, powinno się rozpoczynać od stanowczego odrzucenia wszelkiego grzechu. Utrata poczucia grzechu jest formą lub owocem negacji Pana Boga, wykreślenie Go z codziennego życia. To jest zasadniczym powodem, że dziś żyjemy w świecie, w którym Boga jakby nie było. Nawet w kręgach ludzi wierzących, kiedy mają jakieś niepokoje, złe samopoczucie – widzimy odsuwanie Pana Boga gdzieś na ostatnie miejsce, On jest dla nich niepewny, nieważny.

     Grzech jest osobistą obrazą Boga, ale też nie przestaje wywierać wpływu na innych ludzi. Jeśli jest osobistą obrazą Boga, to dlatego należy osobiście zadość uczynić zań, a można to uczynić przez cierpienie i wielką miłość, czyli przez pokutę, podejmowaną z miłości do Boga, by Mu wynagrodzić za tę obrazę. Najlepszą pokutą jest to, co wiąże się z miłością bliźniego, jak np. przebaczenie, pomoc w potrzebie, cierpliwość dla osób chorych, starszych. Można też podjąć pokutę przez doskonalenie praktyk religijnych, przez wierne zachowywanie Boskich przykazań, np. w niedzielę i święta nie robić zakupów, pogłębiać wiarę przez częstsze czytanie Pisma św., codzienną modlitwę, świadomy udział we Mszy św. czy w takich nabożeństwach jak: Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa., przez dobre przeżycie rekolekcji i odbycie Spowiedzi św. Jest wiele sposobów na podjęcie pokuty, umartwienia swoich zmysłów, by dobrze przygotować się na spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym.

     Bez pomocy łaski Bożej, trudno się nawrócić. Dlatego z gorącą wiarą i ufnością, prośmy Jezusa, by zmiłował się nad nami.
      Przez lęk i smutek w Ogrodzie Oliwnym - zmiłuj się nad nami!
      Gdy wola Boża wydaje nam się twarda i niepojęta – umacniaj nas swoją łaską!
      Gdy ogarnia nas smutek i trwoga – umacniaj nas swoją łaską!
      Gdy jesteśmy bezradni wobec zła, które czynią nasi najbliżsi – umacniaj nas swoją łaską!
      Gdy patrzymy na cierpienia tych, których kochamy – umacniaj nas swoją łaską!
      Gdy czujemy się osamotnieni i nie znajdujemy pomocy – umacniaj nas swoją łaską!
      Gdy wydaje nam się, że Ojciec Niebieski nie słyszy nawet naszej modlitwy – wspomagaj nas swoją łaską!
      Gdy światło wiary zaczyna gasnąć w mroku, który nas ogarnia – wspomagaj nas swoją łaską!
      Gdy każesz ufać nam wbrew ludzkiej nadziei – wspomagaj nas swoją łaską!
      Jezu, cierpiący za nasze grzechy, wołamy do Ciebie – wysłuchaj nas Panie!

     Razem z Chrystusem cierpiała Jego Matka. Na wszystko patrzyła i do końca stała pod Krzyżem. A Jezus z wysokości Krzyża widział zwycięstwo, wielkie cuda, które dzięki Krzyżowi miały się dokonać w świecie. Widział i nas, jak czcimy Krzyż - znak zbawienia. Widział też urągających, znieważających Krzyż. Jednak zechciał wypić kielich do końca, byśmy poznali wielkość Jego miłości i podłość grzechu. Razem z Matką Jezusową i naszą Matką bądźmy blisko Jezusa i za zniewagi Krzyża u nas w Polsce i świecie – wynagradzajmy dobrym życiem, wiernością Bogu, choćby w najtrudniejszych momentach życia i błagajmy Ją o ratunek i nawrócenie grzeszników. Niepokalane Serce Maryi – bądź naszym ratunkiem!

 


 

PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

NASZE ZAANGAŻOWANIE W ORĘDZIE FATIMSKIE
Oto dar jaki możemy złożyć w intencjach wynagradzających
za grzechy świata: modlitwa - różaniec, pokuta, ofiara, świadectwo życia.


WYNAGRADZAJMY
NIEPOKALANEMU SERCU MARYI

     W ubiegłym roku minęło 90 lat od objawień Matki Bożej w Fatimie. Ich wymowa jest wciąż aktualna. Przed 90-laty sytuacja w świecie była wprost dramatyczna; nienawiść do Boga wciąż rosła, świat brnął w grzechach. A jak jest dziś? Dziś także wrogowie Kościoła i religii nie ustają w walce z Bogiem i z tym co święte. Na potwierdzenie tego, wystarczy spojrzeć co dzieje się w Polsce; bluźnierstwa w liberalnych mediach, poniewieranie kapłanami, wyśmiewanie uczuć religijnych milionów katolików, ataki na Radio Maryja, lekceważenie Boskich przykazań, profanacje, wynaturzenia wszelkiego rodzaju - oto codzienne zjawiska. Aż trudno uwierzyć do czego jest zdolny człowiek, gdy odrzuci Boga.

     Lecz Bóg jest miłością i miłosierdziem, więc zesłał nam Matkę, by ratowała nas i świat cały od zguby i wiecznego potępienia. W Fatimie, za pośrednictwem trojga Pastuszków prosi o nawrócenie do Boga. Przypomina, że jesteśmy odpowiedzialni za losy świata.

     A jaką my damy odpowiedź na prośby Matki Bożej? Musimy się przeciwstawiać złu, krzywdzie, demoralizacji dzieci i młodzieży, a we własnym życiu kierować się uczciwością, szacunkiem dla każdego człowieka, wiernością Bogu i zasadom moralnym. Postawa obojętności na to co dzieje się wokół nas winna być nam obca. Dlatego nie powinno być dla nas obojętne, kto będzie nami rządził, decydował o ważnych sprawach państwa. Pójście do urn wyborczych i głosowanie winno być świadome, a nie bezmyślne lub lekkomyślne. To wszystko jest bardzo ważne. Orędzie Fatimskie wzywa do konkretnych czynów, postaw i zachowań oraz do żarliwej modlitwy.

Ostrzeżenie III tajemnicy

     W 2000 r. został opublikowany tekst III tajemnicy fatimskiej na ujawnienie której czekano wiele lat. W swej treści jest ona krótka i ma charakter jakby proroczej wizji. Po jej opublikowaniu, z ramienia Kościoła wypowiedział się ówczesny Kardynał Ratzinger, który treść tajemnicy wyjaśnił następująco: Anioł z ognistym mieczem stojący po lewej stronie Matki Bożej przypomina podobne obrazy z „Apokalipsy". Przedstawia groźbę sądu wiszącą nad światem. Myśl, że świat może spłonąć w morzu ognia, nie jawi się już bynamniej jako wytwór fantazji: człowiek sam przez swe wynalazki zgotował na siebie ognisty miecz.

     Wyjaśnienie wystarczające, by się przejąć „Głosem" z Fatimy. Skierowany jest on do każdego z nas. Dlatego zatrzymajmy się na chwilę przy życzeniach Matki Bożej, szczególnie przy praktyce pierwszych sobót miesiąca, celem wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy całego świata. Praktyka ta wymaga:

     1. Odprawienia Spowiedzi i przyjęcia Komunii św. wynagradzającej.

     2. Rozważania przez 15 minut jednej z tajemnic różańca św. (lub wszystkich tajemnic)

     3. Odmówienia cząstki różańca św.

Przyjaciele Anny Jenke blisko Pani z Fatimy

     Drogę utorowała nam Anna Jenke - dziś Służebnica Boża. Subtelna jej dusza i wrażliwe serce podążyły za „Głosem z Fatimy". Wzrastała w czasie, gdy głośno mówiono o objawieniach. Następnie przeżyła konsekwencje strasznych grzechów i nieprawości, przed którymi ostrzegała Matka Boża, to jest II wojnę światową. Po jej zakończeniu, Episkopat Polski, w 1946 roku oddał Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Ten fakt Anna przeżyła dogłębnie i być może, że już wtedy zrodziła się w niej myśl, by życzenia Matki Najświętszej: praktykę pierwszych sobót miesiąca, realizować w swoim życiu. Była wówczas studentką UJ. A potem jako nauczycielka podjęła się szerszej działalności w tym względzie; założyła nieformalną grupę modlitewną, która zobowiązała się do czuwań modlitewnych w pierwsze soboty miesiąca, rozważań i modlitwy różańcowej w podawanych przez nią intencjach. Rozważania zw. „Sobótkami" pisała sama. Były to czasy ostrego komunizmu, toteż czuwania odbywały się w konspiracji, najpierw wspólnotowe, potem ze względów bezpieczeństwa, praktykę pierwszych sobót odprawiano indywidualnie - z rozważaniem „Sobótek" red. przez Annę,

     W tym roku mija już 40 lat od tamtych czasów. Zaskakujące i pocieszające jest, że nie było przerwy w kontynuacji idei Anny Jenke opartej na Orędziu Fatimskim. Dziś kontynuuje je Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke. W Statucie ma to zapisane jako jedno z pierwszych zadań. Jesteśmy dumni, że nasze stowarzyszenie ma takie zadanie statutowe, które chcemy wypełniać jak najlepiej.

Praktyka pierwszych sobót w Towarzystwie - przykłady

     Rozważania tzw. „Sobótki" są rozsyłane każdego miesiąca do wszystkich członków Towarzystwa, sympatyków i osób zainteresowanych. Pośredniczą w tym przewodniczące „Kół" TPAJ, które przekazują teksty osobom w swoim gronie i innym. A oto kilka przykładów, obrazujących praktykę pierwszych sobót w naszych środowiskach.

     Rzeszów: - Przew. Anna Pałka

     Anna Pałka była uczennicą prof. Anny Jenke. Toteż od początku jest bardzo oddana sprawie. W swoim gronie ma również uczennice Anny, ale nie tylko; są też i inne osoby. W I sobotę wszyscy gromadzą się w kościele Ojców Bernardynów. O godz. 9.00 - biorą udział we Mszy Św. z przyjęciem Komunii św. i wysłuchaniem rozważań kapłana. Po Mszy Św. udają się do salki, gdzie rozważają przez 15 minut treści podane w „Sobótce", odmawiają różaniec, dodając jeszcze własne intencje. Po części modlitewnej - są rozmowy; dzielenie się wiadomościami na bieżąco. Jeśli to jest okres świąt - to składają sobie życzenia, przebywając ze sobą przez jakiś czas w świątecznym nastroju. Bycie razem daje dużo radości.

     Świdnica Śl. - Przew. Edwarda Mikuła

     Świdnica główny nacisk położyła na modlitwę. Tam członkowie TPAJ codziennie odmawiają wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele, gdzie znajduje się Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, a po Koronce różaniec w różnych intencjach. W I sobotę miesiąca, do codziennych modlitw, dodają praktykę nabożeństwa jak podano wyżej. Oprócz tego, co jakiś czas, urządzają tzw. Jerycha Różańcowe - czuwania modlitewne za Kościół, Ojczyznę i w różnych intencjach.

     Radymno: - Przew. Maria Siara

     Praktyka I sobót w Radymnie odbywa się wspólnotowo. Najpierw w kościele wszyscy uczestniczą we Mszy Św., a potem w sali, z udziałem kapłana (Opiekuna Koła) odbywają się modlitwy; rozważania tekstów z „Sobótki", do tego jeszcze dochodzi Słowo kapłana. Po modlitwie odbywają się rozmowy na bieżące tematy. Oprócz spotkania wspólnotowego, Przewodnicząca rozdaje teksty „Sobótek" wielu osobom do rozważań indywidualnie.

     Tomaszów Lub.: - Przew. Janina Drzewosz

     W Tomaszowie Lub., podobnie jak w Świdnicy - zebrani modlą się w kaplicy publicznej, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a w I soboty rozważają teksty „Sobótki" jak jest zalecane. Modlitwom zasadniczo przewodniczy Janina Drzewosz.

     Dla orientacji, podaliśmy kilka przykładów jak wygląda praktyka I sobót miesiąca, realizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w niektórych miejscowościach.

Praktyka indywidualna

     Inną formą praktyk pierwszosobotnich - to modlitwy indywidualne z pomocą tekstów „Sobótek", otrzymywanych z Jarosławia na każdy miesiąc. Jeśli nie ma możliwości na wspólne spotkanie modlitewne, to i ta forma jest dobra, byleby tylko być blisko Matki Najśw. i przez rozważania modlitewne, różaniec, pokutę, ofiary wynagradzać Jej Niepokalanemu Sercu za własne grzechy i grzechy całego świata. „Sobótki" otrzymują ludzie mieszkający w różnych częściach Polski. Jest ich dużo, ale mogłoby być więcej. Są i tacy, którzy po otrzymaniu „Sobótki", kserują i podają dalej wśród swoich znajomych. W ten sposób powstają coraz szersze kręgi osób modlących się.

     Mamy nadzieję, że dzięki modlitwom całych rzesz ludzi Matka Najświętsza wyprosi u Boga pokój na świecie, uchroni od nieszczęść, zdepcze głowę węża, wyprosi grzesznikom łaskę nawrócenia i zbawienie. Wówczas zatryumfuje Jej Niepokalane Serce, o czym powiedziała Pastuszkom z Fatimy.

s. Bernadeta Lipian    

 

 

Niepokalana wzywa do nawrócenia

Ważą się losy świata. Zło odnosi trymf, a największy wtedy, gdy dobrzy ludzie zachowują postawę bierną. Maryja, Niepokalana, która swoją stopą depcze głowę węża, wzywa, błaga ludzi o nawrócenie z drogi grzechu przez pokutę, post, modlitwę, Spowiedź, Komunię Św., dobre uczynki. Czyni to w Lourdes, Fatimie, Syrakuzach i w wielu innych miejscach świata. Jako ratunek podaje Różaniec św.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 XII 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI otworzy Jubileusz: 150-lecie Objawień się Niepokalanej w Lourdes. Obchody jubileuszowe trwać będą do 8 XII 1958 r.

Będzie to sposobny czas do odnowienia naszej gorliwości w służbie Bogu i ludziom, z pomocą Maryi - Matki naszej i Matki Kościoła. Będzie to również czas głębszego zastanowienia się nad Orędziem Fatimskim i ożywieniem praktyki Pierwszych Sobót miesiąca. Niżej przypominamy o warunkach tej praktyki.

 

Wyjaśnienie:

       Dlaczego pięć sobót wynagradzających?
       Chodzi o pięć rodzajów zniewag, którymi obraża się Niepokalane Serce Maryi.

  1. obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu,
  2. przeciw Jej Dziewictwu,
  3. przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu,
  4. obelgi, przez które usiłuje się wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść wobec Niepokalanej Matki,
  5. bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach.

 

Elementy nabożeństwa

  1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca
    Przed spowiedzią należałoby zrobić rachunek sumienia, biorąc pod uwagę swoje postępowanie w świetle tego, co obraża Niepokalane Serce Maryi. Zalecane jest odprawić spowiedź w pierwszą sobotę lub kilka dni wcześniej, w intencji wynagrodzenia za jedną z pięciu zniewag wobec Niepokalanego Serca Maryi. Można wzbudzić intencję podczas przygotowania się do spowiedzi lub w trakcie otrzymywania rozgrzeszenia.

  2. Komunia Święta w pierwszą sobotę miesiąca w sobotę
    Po przyjęciu Komunii św. należy wzbudzić intencję wynagradzającą.

  3. Różaniec wynagradzający w pierwszą sobotę miesiąca
    Należy odmówić jedną część Różańca czyli pięć wybranych tajemnic.
    Po każdym „dziesiątku" należy odmówić następującą modlitwę:

    O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy,
    zachowaj nas od ognia piekielnego,
    zaprowadź wszystkie dusze do nieba
    i pomóż szczególnie tym,
    którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.


  4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad piętnastoma tajemnicami różańcowymi w pierwsze soboty miesiąca.


  5. Módlmy się, by nasza polska droga maryjna była miła Bogu,
    by nas przemieniała na ludzi dojrzałych
    i odpowiedzialnych za siebie, za Polskę, za świat.

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej