Pierwsza sobota lipca 2011 r. |
Wsłuchujmy się w Głos z Fatimy
Zagrożenia mocno uderzają w rodziny. Nieraz brak nam już sił, własnych dobrych
myśli i słów, by się bronić. Uciekajmy się po pomoc do Matki - Stolicy Mądrości.
Ona nam podpowie, co mówić i co czynić, i chciejmy zawsze podobać się nie tyle
ludziom, co Panu Bogu. Prośmy o mądrość i roztropność w podejmowaniu dobrych
decyzji. Wśród mroków nocy, która ogarnia naszą Ojczyznę, niech światło z Jasnej
Góry - jak busola - prowadzi nas Polaków we właściwym kierunku. Niech nas
wszystkich jednoczy w jedną wielką Rodzinę dzieci Bożych. Każdego roku, świadectwo
swej wierności Matce i Królowej dają setki, tysiące pielgrzymów, przybywających
do Jej stóp, zjednoczonych w Rodzinie Radia Maryja. Z tego wydarzenia niech
płyną moce ducha na wszystkie dni naszego życia.
Prośmy za rządzących państwem, za parlamentarzystów, by poczuli się odpowiedzialni
przed Bogiem, przyszłością, własnym sumieniem za decyzje i czyny i by mieli
świadomość, że ich rola to służba, a nie panowanie. Błagajmy o obudzenie
wszystkich śpiących i lubiących święty spokój, by zostali porwani przez Boży
ogień do ratowania Ojczyzny od zagrożeń. Zagrożona jest wiara w Boga, szerzy się
demoralizacja i wszelkie wynaturzenia, wypaczenie obyczajów, pijaństwo, a to
prowadzi do zguby. Prośmy za młodzież, by znalazła prawdziwy sens życia opartego
na Chrystusie. Nie ustawajmy w błaganiach za Kościołem w naszym kraju i na całym
świecie, za Ojcem św. Benedyktem XVI, za biskupami i kapłanami, za wszystkimi wiernymi.
Modlitwą i pomocą bądźmy też blisko ludzi chorych, samotnych, opuszczonych.
A odchodzących do Pana, niech Matka Boża Szkaplerzna łagodzi cierpienia
i szczęśliwie przeprowadza do niebieskiej ojczyzny.
Chociaż to czas wypoczynku, to skłaniajmy głowy przed pracą rolników, robotników,
Służbą Zdrowia, nauczycielami - wszak innym służą. Wszystkim potrzeba uznania,
wdzięczności, godziwej zapłaty, a nade wszystko miłości. Bo miłość jest konieczna
do życia jak słońce i powietrze, jak oddech duszy, jak modlitwa, jak Chleb Żywy
z Ołtarza. I na nią czeka każdy: dziecko, człowiek dorosły, zdrowy i chory. Bo
dzisiaj światu potrzeba dobroci, by zwyciężyć niepokój i zło...
"Matko Cudownej Przemiany" przemień nas, odnów, ulecz!
Zamykamy nasze prośby w Twoim Niepokalanym Sercu - Maryjo, z ufnością, że je
przyjmiesz i z miłością pochylisz się nad nami i wysłuchasz nas. A za rany zadawane
Tobie i Twojemu Synowi grzechami - szczerze przepraszamy. Upraszaj nam łaskę
przebaczenia.
PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA
WYNAGRADZAJMY
NIEPOKALANEMU SERCU MARYI
W ubiegłym roku minęło 90 lat od objawień Matki Bożej w Fatimie. Ich wymowa jest wciąż aktualna. Przed 90-laty sytuacja w świecie była wprost dramatyczna; nienawiść do Boga wciąż rosła, świat brnął w grzechach. A jak jest dziś? Dziś także wrogowie Kościoła i religii nie ustają w walce z Bogiem i z tym co święte. Na potwierdzenie tego, wystarczy spojrzeć co dzieje się w Polsce; bluźnierstwa w liberalnych mediach, poniewieranie kapłanami, wyśmiewanie uczuć religijnych milionów katolików, ataki na Radio Maryja, lekceważenie Boskich przykazań, profanacje, wynaturzenia wszelkiego rodzaju - oto codzienne zjawiska. Aż trudno uwierzyć do czego jest zdolny człowiek, gdy odrzuci Boga.
Lecz Bóg jest miłością i miłosierdziem, więc zesłał nam Matkę, by ratowała nas i świat cały od zguby i wiecznego potępienia. W Fatimie, za pośrednictwem trojga Pastuszków prosi o nawrócenie do Boga. Przypomina, że jesteśmy odpowiedzialni za losy świata.
A jaką my damy odpowiedź na prośby Matki Bożej? Musimy się przeciwstawiać złu, krzywdzie, demoralizacji dzieci i młodzieży, a we własnym życiu kierować się uczciwością, szacunkiem dla każdego człowieka, wiernością Bogu i zasadom moralnym. Postawa obojętności na to co dzieje się wokół nas winna być nam obca. Dlatego nie powinno być dla nas obojętne, kto będzie nami rządził, decydował o ważnych sprawach państwa. Pójście do urn wyborczych i głosowanie winno być świadome, a nie bezmyślne lub lekkomyślne. To wszystko jest bardzo ważne. Orędzie Fatimskie wzywa do konkretnych czynów, postaw i zachowań oraz do żarliwej modlitwy.
Ostrzeżenie III tajemnicy
W 2000 r. został opublikowany tekst III tajemnicy fatimskiej na ujawnienie której czekano wiele lat. W swej treści jest ona krótka i ma charakter jakby proroczej wizji. Po jej opublikowaniu, z ramienia Kościoła wypowiedział się ówczesny Kardynał Ratzinger, który treść tajemnicy wyjaśnił następująco: Anioł z ognistym mieczem stojący po lewej stronie Matki Bożej przypomina podobne obrazy z „Apokalipsy". Przedstawia groźbę sądu wiszącą nad światem. Myśl, że świat może spłonąć w morzu ognia, nie jawi się już bynamniej jako wytwór fantazji: człowiek sam przez swe wynalazki zgotował na siebie ognisty miecz.
Wyjaśnienie wystarczające, by się przejąć „Głosem" z Fatimy. Skierowany jest on do każdego z nas. Dlatego zatrzymajmy się na chwilę przy życzeniach Matki Bożej, szczególnie przy praktyce pierwszych sobót miesiąca, celem wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy całego świata. Praktyka ta wymaga:
1. Odprawienia Spowiedzi i przyjęcia Komunii św. wynagradzającej.
2. Rozważania przez 15 minut jednej z tajemnic różańca św. (lub wszystkich tajemnic)
3. Odmówienia cząstki różańca św.
Przyjaciele Anny Jenke blisko Pani z Fatimy
Drogę utorowała nam Anna Jenke - dziś Służebnica Boża. Subtelna jej dusza i wrażliwe serce podążyły za „Głosem z Fatimy". Wzrastała w czasie, gdy głośno mówiono o objawieniach. Następnie przeżyła konsekwencje strasznych grzechów i nieprawości, przed którymi ostrzegała Matka Boża, to jest II wojnę światową. Po jej zakończeniu, Episkopat Polski, w 1946 roku oddał Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Ten fakt Anna przeżyła dogłębnie i być może, że już wtedy zrodziła się w niej myśl, by życzenia Matki Najświętszej: praktykę pierwszych sobót miesiąca, realizować w swoim życiu. Była wówczas studentką UJ. A potem jako nauczycielka podjęła się szerszej działalności w tym względzie; założyła nieformalną grupę modlitewną, która zobowiązała się do czuwań modlitewnych w pierwsze soboty miesiąca, rozważań i modlitwy różańcowej w podawanych przez nią intencjach. Rozważania zw. „Sobótkami" pisała sama. Były to czasy ostrego komunizmu, toteż czuwania odbywały się w konspiracji, najpierw wspólnotowe, potem ze względów bezpieczeństwa, praktykę pierwszych sobót odprawiano indywidualnie - z rozważaniem „Sobótek" red. przez Annę,
W tym roku mija już 40 lat od tamtych czasów. Zaskakujące i pocieszające jest, że nie było przerwy w kontynuacji idei Anny Jenke opartej na Orędziu Fatimskim. Dziś kontynuuje je Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke. W Statucie ma to zapisane jako jedno z pierwszych zadań. Jesteśmy dumni, że nasze stowarzyszenie ma takie zadanie statutowe, które chcemy wypełniać jak najlepiej.
Praktyka pierwszych sobót w Towarzystwie - przykłady
Rozważania tzw. „Sobótki" są rozsyłane każdego miesiąca do wszystkich członków Towarzystwa, sympatyków i osób zainteresowanych. Pośredniczą w tym przewodniczące „Kół" TPAJ, które przekazują teksty osobom w swoim gronie i innym. A oto kilka przykładów, obrazujących praktykę pierwszych sobót w naszych środowiskach.
Rzeszów: - Przew. Anna Pałka
Anna Pałka była uczennicą prof. Anny Jenke. Toteż od początku jest bardzo oddana sprawie. W swoim gronie ma również uczennice Anny, ale nie tylko; są też i inne osoby. W I sobotę wszyscy gromadzą się w kościele Ojców Bernardynów. O godz. 9.00 - biorą udział we Mszy Św. z przyjęciem Komunii św. i wysłuchaniem rozważań kapłana. Po Mszy Św. udają się do salki, gdzie rozważają przez 15 minut treści podane w „Sobótce", odmawiają różaniec, dodając jeszcze własne intencje. Po części modlitewnej - są rozmowy; dzielenie się wiadomościami na bieżąco. Jeśli to jest okres świąt - to składają sobie życzenia, przebywając ze sobą przez jakiś czas w świątecznym nastroju. Bycie razem daje dużo radości.
Świdnica Śl. - Przew. Edwarda Mikuła
Świdnica główny nacisk położyła na modlitwę. Tam członkowie TPAJ codziennie odmawiają wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele, gdzie znajduje się Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, a po Koronce różaniec w różnych intencjach. W I sobotę miesiąca, do codziennych modlitw, dodają praktykę nabożeństwa jak podano wyżej. Oprócz tego, co jakiś czas, urządzają tzw. Jerycha Różańcowe - czuwania modlitewne za Kościół, Ojczyznę i w różnych intencjach.
Radymno: - Przew. Maria Siara
Praktyka I sobót w Radymnie odbywa się wspólnotowo. Najpierw w kościele wszyscy uczestniczą we Mszy Św., a potem w sali, z udziałem kapłana (Opiekuna Koła) odbywają się modlitwy; rozważania tekstów z „Sobótki", do tego jeszcze dochodzi Słowo kapłana. Po modlitwie odbywają się rozmowy na bieżące tematy. Oprócz spotkania wspólnotowego, Przewodnicząca rozdaje teksty „Sobótek" wielu osobom do rozważań indywidualnie.
Tomaszów Lub.: - Przew. Janina Drzewosz
W Tomaszowie Lub., podobnie jak w Świdnicy - zebrani modlą się w kaplicy publicznej, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a w I soboty rozważają teksty „Sobótki" jak jest zalecane. Modlitwom zasadniczo przewodniczy Janina Drzewosz.
Dla orientacji, podaliśmy kilka przykładów jak wygląda praktyka I sobót miesiąca, realizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w niektórych miejscowościach.
Praktyka indywidualna
Inną formą praktyk pierwszosobotnich - to modlitwy indywidualne z pomocą tekstów „Sobótek", otrzymywanych z Jarosławia na każdy miesiąc. Jeśli nie ma możliwości na wspólne spotkanie modlitewne, to i ta forma jest dobra, byleby tylko być blisko Matki Najśw. i przez rozważania modlitewne, różaniec, pokutę, ofiary wynagradzać Jej Niepokalanemu Sercu za własne grzechy i grzechy całego świata. „Sobótki" otrzymują ludzie mieszkający w różnych częściach Polski. Jest ich dużo, ale mogłoby być więcej. Są i tacy, którzy po otrzymaniu „Sobótki", kserują i podają dalej wśród swoich znajomych. W ten sposób powstają coraz szersze kręgi osób modlących się.
Mamy nadzieję, że dzięki modlitwom całych rzesz ludzi Matka Najświętsza wyprosi u Boga pokój na świecie, uchroni od nieszczęść, zdepcze głowę węża, wyprosi grzesznikom łaskę nawrócenia i zbawienie. Wówczas zatryumfuje Jej Niepokalane Serce, o czym powiedziała Pastuszkom z Fatimy.
s. Bernadeta Lipian
Niepokalana wzywa do nawrócenia
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 XII 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI otworzy Jubileusz: 150-lecie Objawień się Niepokalanej w Lourdes. Obchody jubileuszowe trwać będą do 8 XII 1958 r.
Módlmy się, by nasza polska droga maryjna była miła Bogu,
by nas przemieniała na ludzi dojrzałych
i odpowiedzialnych za siebie, za Polskę, za świat.