MARZEC - Wielki Post, czas przeżywania Misterium Odkupienia, z jego treścią podprowadzającą nas do wydarzeń Wielkiego Tygodnia: Niedzieli Męki Pańskiej, Świętej Ostatniej Wieczerzy, 30 srebrników, pojmania, niesprawiedliwego wymiaru sądu, aż do zabicia Syna Bożego. Na tej naszej ziemi. Za nas. Za mnie ... Prośmy Chrystusa, aby nasze spotkanie modlitewne z Matką Bożą, przy Jej Niepokalanym Sercu było pełne refleksji i głębokich przeżyć, by w promieniach łaski Bożej prowadziło do przemiany serc na lepsze.
Zatrzymajmy się przy I Tajemnicy różańca św. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu. Krwawy pot w Ogrodzie Oliwnym zrasza skronie Jezusa. Judasz pocałunkiem pieczętuje zdradę.
Ogrodzie Oliwny, widok w tobie dziwny,
Widzę Pana mego na twarz upadłego...
Wyciszmy się na chwilę i posłuchajmy Bożego wołania. Człowieku XXI wieku, który zdradziłeś, zgubiłeś Boga - musisz Go odnaleźć. Zdradziłeś Go piastując najwyższe urzędy państwowe, skazując losy narodów, społeczeństw na upadek moralny i nędzę materialną. Wycisnąłeś na skroniach Chrystusa krwawy pot. A On, w swej Boskiej wizji objął cały świat widząc ogrom grzechów. Odrzucanie Boga i bluźnierstwa, morderstwa, dzieciobójstwa i łamanie przykazań Boskich - wyciskały krwawe krople na skroniach Jezusa, O Jezu, mdlejący prawieś konający - pozwól mnie nędznemu przybliżyć się do Ciebie i powiedzieć, że Cię kocham, że otrę z Twojej Twarzy krwawe krople. A w tym pomoże mi Matka Twoja i moja. Jej zranione Niepokalane Serce - boleje nad losami grzesznego świata, nad moimi grzechami. Chcę wynagradzać Jej zasmucone Serce, dziś, teraz przez słuchanie Głosu z Fatimy, przez modlitwę, ofiary, pokutę, odprawiając I soboty miesiąca. Przedstawię Jej prośby, a jest ich wiele. Dotyczą one spraw ogólnych i konkretnych, dalekich i bliskich, a także moich osobistych. Przez świat przechodzi terroryzm, którego ofiarami są ludzie tracący życie fizyczne, a często życie duchowe. Spojrzę też na bliższy teren - Polskę. Trwa burza. Liberalne siły eliminują Boga z życia w wymiarze narodowym, społecznym, a także indywidualnym, deprawują młode pokolenia już od najmłodszych lat, dając im truciznę w programach edukacyjnych i mediach nieodpowiedzialnych za skutki ich wpływu, likwidacja miejsc pracy. Stocznie, Huta w Stalowej Woli wołają o pomstę do nieba. Ludzie tracą środki do życia. Trzeba by nam dziś przywołać ks. Piotra Skargę, by wygłosił Kazanie Sejmowe na opamiętanie elit rządzących. Ludzie o ciasnych, małych mózgach decydują o losach całej Polski, wprowadzając prawa, które często są bezprawiem.
Wraz z Maryją, łączmy się z Ofiarą Jej Syna i prośmy o światła wiary dla bezbożnych, ufność dla wątpiących, siłę dla słabych. Siłą zwycięstwa jest modlitwa, pokuta, ofiara. Prośmy, by Maryja towarzyszyła nam w codziennym trudzie, była obecna we wszystkich przedsiębiorstwach, szkołach, uniwersytetach, szpitalach, by wspierała pedagogów l wychowawców, lekarzy, pielęgniarki, marynarzy, górników, stoczniowców i hutników, rolników, architektów, artystów i pisarzy - wszystkich. Maryjo, błogosław naszej Polski ziemi i stój na straży każdego poczętego życia. Wszystkim cierpiącym, samotnym - Matko, poślij swój uśmiech, by im było lżej. Nasze modlitwy błagalne i przebłagalne złóżmy przez ręce Niepokalanej Matki u stóp Krzyża, aby się spełniły w Chrystusie i przez Chrystusa, by przez Ogrójec i Kalwarię zaprowadziły do Zmartwychwstania.
Intencje Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke
Módlmy się o rychłą beatyfikację Sł. Bożej Anny Jenke, o błogosławieństwo Boże w dalszej działalności TPAJ, za wszystkich członków Towarzystwa żywych i zmarłych, za Ofiarodawców, ludzi chorych, zwłaszcza w naszych rodzinach i o przyjście do zdrowia. Ks. Władystawa z Jarosławia.
Uwaga: Prosimy, by w korespondencji do Towarzystwa do adresu dodawać skr. poczt 217.
"Pamiętaj w Różańcu o Polsce!"
(prośba Anny J.)
PRAKTYKA NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA
NASZE ZAANGAŻOWANIE W ORĘDZIE FATIMSKIE
Oto dar jaki możemy złożyć w intencjach wynagradzających
za grzechy świata: modlitwa - różaniec, pokuta, ofiara, świadectwo życia.
WYNAGRADZAJMY
NIEPOKALANEMU SERCU MARYI
W ubiegłym roku minęło 90 lat od objawień Matki Bożej w Fatimie. Ich wymowa jest wciąż aktualna. Przed 90-laty sytuacja w świecie była wprost dramatyczna; nienawiść do Boga wciąż rosła, świat brnął w grzechach. A jak jest dziś? Dziś także wrogowie Kościoła i religii nie ustają w walce z Bogiem i z tym co święte. Na potwierdzenie tego, wystarczy spojrzeć co dzieje się w Polsce; bluźnierstwa w liberalnych mediach, poniewieranie kapłanami, wyśmiewanie uczuć religijnych milionów katolików, ataki na Radio Maryja, lekceważenie Boskich przykazań, profanacje, wynaturzenia wszelkiego rodzaju - oto codzienne zjawiska. Aż trudno uwierzyć do czego jest zdolny człowiek, gdy odrzuci Boga.
Lecz Bóg jest miłością i miłosierdziem, więc zesłał nam Matkę, by ratowała nas i świat cały od zguby i wiecznego potępienia. W Fatimie, za pośrednictwem trojga Pastuszków prosi o nawrócenie do Boga. Przypomina, że jesteśmy odpowiedzialni za losy świata.
A jaką my damy odpowiedź na prośby Matki Bożej? Musimy się przeciwstawiać złu, krzywdzie, demoralizacji dzieci i młodzieży, a we własnym życiu kierować się uczciwością, szacunkiem dla każdego człowieka, wiernością Bogu i zasadom moralnym. Postawa obojętności na to co dzieje się wokół nas winna być nam obca. Dlatego nie powinno być dla nas obojętne, kto będzie nami rządził, decydował o ważnych sprawach państwa. Pójście do urn wyborczych i głosowanie winno być świadome, a nie bezmyślne lub lekkomyślne. To wszystko jest bardzo ważne. Orędzie Fatimskie wzywa do konkretnych czynów, postaw i zachowań oraz do żarliwej modlitwy.
Ostrzeżenie III tajemnicy
W 2000 r. został opublikowany tekst III tajemnicy fatimskiej na ujawnienie której czekano wiele lat. W swej treści jest ona krótka i ma charakter jakby proroczej wizji. Po jej opublikowaniu, z ramienia Kościoła wypowiedział się ówczesny Kardynał Ratzinger, który treść tajemnicy wyjaśnił następująco: Anioł z ognistym mieczem stojący po lewej stronie Matki Bożej przypomina podobne obrazy z „Apokalipsy". Przedstawia groźbę sądu wiszącą nad światem. Myśl, że świat może spłonąć w morzu ognia, nie jawi się już bynamniej jako wytwór fantazji: człowiek sam przez swe wynalazki zgotował na siebie ognisty miecz.
Wyjaśnienie wystarczające, by się przejąć „Głosem" z Fatimy. Skierowany jest on do każdego z nas. Dlatego zatrzymajmy się na chwilę przy życzeniach Matki Bożej, szczególnie przy praktyce pierwszych sobót miesiąca, celem wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy całego świata. Praktyka ta wymaga:
1. Odprawienia Spowiedzi i przyjęcia Komunii św. wynagradzającej.
2. Rozważania przez 15 minut jednej z tajemnic różańca św. (lub wszystkich tajemnic)
3. Odmówienia cząstki różańca św.
Przyjaciele Anny Jenke blisko Pani z Fatimy
Drogę utorowała nam Anna Jenke - dziś Służebnica Boża. Subtelna jej dusza i wrażliwe serce podążyły za „Głosem z Fatimy". Wzrastała w czasie, gdy głośno mówiono o objawieniach. Następnie przeżyła konsekwencje strasznych grzechów i nieprawości, przed którymi ostrzegała Matka Boża, to jest II wojnę światową. Po jej zakończeniu, Episkopat Polski, w 1946 roku oddał Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Ten fakt Anna przeżyła dogłębnie i być może, że już wtedy zrodziła się w niej myśl, by życzenia Matki Najświętszej: praktykę pierwszych sobót miesiąca, realizować w swoim życiu. Była wówczas studentką UJ. A potem jako nauczycielka podjęła się szerszej działalności w tym względzie; założyła nieformalną grupę modlitewną, która zobowiązała się do czuwań modlitewnych w pierwsze soboty miesiąca, rozważań i modlitwy różańcowej w podawanych przez nią intencjach. Rozważania zw. „Sobótkami" pisała sama. Były to czasy ostrego komunizmu, toteż czuwania odbywały się w konspiracji, najpierw wspólnotowe, potem ze względów bezpieczeństwa, praktykę pierwszych sobót odprawiano indywidualnie - z rozważaniem „Sobótek" red. przez Annę,
W tym roku mija już 40 lat od tamtych czasów. Zaskakujące i pocieszające jest, że nie było przerwy w kontynuacji idei Anny Jenke opartej na Orędziu Fatimskim. Dziś kontynuuje je Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke. W Statucie ma to zapisane jako jedno z pierwszych zadań. Jesteśmy dumni, że nasze stowarzyszenie ma takie zadanie statutowe, które chcemy wypełniać jak najlepiej.
Praktyka pierwszych sobót w Towarzystwie - przykłady
Rozważania tzw. „Sobótki" są rozsyłane każdego miesiąca do wszystkich członków Towarzystwa, sympatyków i osób zainteresowanych. Pośredniczą w tym przewodniczące „Kół" TPAJ, które przekazują teksty osobom w swoim gronie i innym. A oto kilka przykładów, obrazujących praktykę pierwszych sobót w naszych środowiskach.
Rzeszów: - Przew. Anna Pałka
Anna Pałka była uczennicą prof. Anny Jenke. Toteż od początku jest bardzo oddana sprawie. W swoim gronie ma również uczennice Anny, ale nie tylko; są też i inne osoby. W I sobotę wszyscy gromadzą się w kościele Ojców Bernardynów. O godz. 9.00 - biorą udział we Mszy Św. z przyjęciem Komunii św. i wysłuchaniem rozważań kapłana. Po Mszy Św. udają się do salki, gdzie rozważają przez 15 minut treści podane w „Sobótce", odmawiają różaniec, dodając jeszcze własne intencje. Po części modlitewnej - są rozmowy; dzielenie się wiadomościami na bieżąco. Jeśli to jest okres świąt - to składają sobie życzenia, przebywając ze sobą przez jakiś czas w świątecznym nastroju. Bycie razem daje dużo radości.
Świdnica Śl. - Przew. Edwarda Mikuła
Świdnica główny nacisk położyła na modlitwę. Tam członkowie TPAJ codziennie odmawiają wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele, gdzie znajduje się Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, a po Koronce różaniec w różnych intencjach. W I sobotę miesiąca, do codziennych modlitw, dodają praktykę nabożeństwa jak podano wyżej. Oprócz tego, co jakiś czas, urządzają tzw. Jerycha Różańcowe - czuwania modlitewne za Kościół, Ojczyznę i w różnych intencjach.
Radymno: - Przew. Maria Siara
Praktyka I sobót w Radymnie odbywa się wspólnotowo. Najpierw w kościele wszyscy uczestniczą we Mszy Św., a potem w sali, z udziałem kapłana (Opiekuna Koła) odbywają się modlitwy; rozważania tekstów z „Sobótki", do tego jeszcze dochodzi Słowo kapłana. Po modlitwie odbywają się rozmowy na bieżące tematy. Oprócz spotkania wspólnotowego, Przewodnicząca rozdaje teksty „Sobótek" wielu osobom do rozważań indywidualnie.
Tomaszów Lub.: - Przew. Janina Drzewosz
W Tomaszowie Lub., podobnie jak w Świdnicy - zebrani modlą się w kaplicy publicznej, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a w I soboty rozważają teksty „Sobótki" jak jest zalecane. Modlitwom zasadniczo przewodniczy Janina Drzewosz.
Dla orientacji, podaliśmy kilka przykładów jak wygląda praktyka I sobót miesiąca, realizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w niektórych miejscowościach.
Praktyka indywidualna
Inną formą praktyk pierwszosobotnich - to modlitwy indywidualne z pomocą tekstów „Sobótek", otrzymywanych z Jarosławia na każdy miesiąc. Jeśli nie ma możliwości na wspólne spotkanie modlitewne, to i ta forma jest dobra, byleby tylko być blisko Matki Najśw. i przez rozważania modlitewne, różaniec, pokutę, ofiary wynagradzać Jej Niepokalanemu Sercu za własne grzechy i grzechy całego świata. „Sobótki" otrzymują ludzie mieszkający w różnych częściach Polski. Jest ich dużo, ale mogłoby być więcej. Są i tacy, którzy po otrzymaniu „Sobótki", kserują i podają dalej wśród swoich znajomych. W ten sposób powstają coraz szersze kręgi osób modlących się.
Mamy nadzieję, że dzięki modlitwom całych rzesz ludzi Matka Najświętsza wyprosi u Boga pokój na świecie, uchroni od nieszczęść, zdepcze głowę węża, wyprosi grzesznikom łaskę nawrócenia i zbawienie. Wówczas zatryumfuje Jej Niepokalane Serce, o czym powiedziała Pastuszkom z Fatimy.
s. Bernadeta Lipian