"SOBÓTKA"

 

Pierwsza sobota listopada 2007 r.




Intencje Apostolstwa Modlitwy

O - Za tych, którzy prowadzą badania medyczne i ustanawiają prawa, aby zawsze kierowali się głębokim szacunkiem dla ludzkiego życia od jego początku aż do naturalnego końca.
M - Aby na Półwyspie Koreań. umacniał się duch pojednania.


 

ROZWAŻANIE NA I SOBOTĘ LISTOPADA

     Pierwszego LISTOPADA - uroczystość WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH , a w drugim dniu wspominamy WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH. Wiarą i miłością jesteśmy złączeni z naszymi Bliskimi, którzy już odeszli do Pana i czekają na zmartwychwstanie ciał. Bramy nieba otworzył Im Zmartwychwstały Chrystus przez swoją Mękę i śmierć na Krzyżu. Rozważając Tajemnicę różańca św. Zmartwychwstanie Pana Jezusa - trwajmy przy Sercu Maryi - Matki Zbawiciela i razem z Nią, w radości ducha uwielbiajmy Zwycięstwo Jej Syna nad śmiercią, piekłem i szatanem. Ona, stojąca pod Krzyżem, bolejąca - teraz się raduje, wszak Jezus żyje! Należy się spodziewać, że Maryja jako pierwsza ujrzała Zmartwychwstałego Syna. Wesel się Królowo miła, bo Ten, Któregoś zrodziła, Zmartwychwstał Pan nad Panami... A my widzimy Go oczyma wiary. Jego obecność jest w Eucharystii pod postaciami Chleba i Wina. Bóg jest niewidzialny, ale realny i Jego obecność w nas przez Eucharystię jest faktyczna. Rozważając tę Tajemnicę wiary, muszę zwrócić uwagę na obecność Chrystusa w nas, we mnie i pytać jaka ta moja wiara jest? Czy taka jak ziarnko gorczycy? Czy żądam znaków i nadzwyczajności, by uwierzyć w Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Chrystusa? Apostoł św. Tomasz, zwany "niedowiarkiem" chciał znaków, by uwierzyć, że Jezus naprawdę Zmartwychwstał. I otrzymał, ale równocześnie usłyszał słowa Chrystusa - które są skierowane do niego, ale i do nas: Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. Maryja nie żądała znaków, Ona po prostu wierzyła. A ja? Czy żyję obecnością Jezusa i liczę się z Nim w moim codziennym postępowaniu? Obecnie tylu ludzi postępuje tak, jak by Boga nie było. Praktyki religijne traktują instrumentalnie; w razie czego, idą do kościoła, bo to w danej chwili jest im potrzebne, a w życiu nie liczą się z Bogiem, bluźnią, krzywdzą innych, nienawidzą. Ileż trzeba zadośćuczynienia za te straszliwe grzechy zniewagi i lekceważenia Boga. Wynagradzajmy Bogu przez Niepokalane Serce Maryi za te wszystkie grzechy i prośmy Ją o ratunek dla świata, dla naszej Ojczyzny, by była Semper Fidelis - zawsze wierna i prośmy o Boże Miłosierdzie dla wszystkich.
     W świetle wiary w Jezusa Zmartwychwstałego, pamiętajmy, że na tej ziemi jesteśmy tylko pielgrzymami. Wszystkich Świętych i Dzień Zmarłych - przypominają nam o "czuwaniu". Jezus powiedział: Powtórnie przyjdę i zabiorę was do Siebie, abyście wy byli tam, gdzie Ja jestem. Bądźmy gotowi na spotkanie z Panem, niech nas zastanie czuwającymi, rozmodlonymi, niech nasze serca staną się bogate w dobro. A tych, którzy już odeszli do wieczności, powierzajmy Miłosierdziu Bożemu. Radująca się Królowa Nieba, niech nas bezpiecznie prowadzi ścieżkami doczesnego życia i do chwały naszego zmartwychwstania.

* * *

- W ciszy i zadumie, razem z Maryją - naszą Królową - dziękujmy za odzyskanie wolności Polski 11 XI 1918 r. Módlmy się za Poległych w obronie Ojczyzny, z Zmarłych bliskich nam i dalekich, za znanych i anonimowych - niech Bóg obdarzy Ich szczęściem wiecznym.
- W listopadzie przypada uroczystość Chrystusa Króla. Prośmy Go, by królował w naszych sercach, rodzinach i Ojczyźnie. By Polska dawał przykład Europie i innym narodom świata swej wierności Chrystusowi Królowi, Jego Ewangelii i Kościołowi.

Intencja stała: Polecajmy Bogu sprawy beatyf. Sł. Bożej Anny Jenke, ludzi wspierających działalność TPAJ, Ofiarodawców żyjących i zmarłych, wszystkich Przyjaciół z TPAJ.

"Pamiętaj w Różańcu o Polsce!" (prośba Anny J.)

 


 

Orędzie Fatimskie wzywa do nawrócenia

Ważą się losy świata. W naszej Ojczyźnie również trwa walka dobra ze złem. Zło odnosi największy tryumf wtedy, gdy dobrzy ludzie zachowują postawę bierną.
Orędzie Fatimskie skierowane jest konkretnie do mnie.
Dlatego praktykujmy nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.
„Głos z Fatimy" niech dociera indywidualnie do każdego.
Chwal Matkę Najświętszą różańcem, pokutą, postem, co miesięczną spowiedzią i Komunią św. w I soboty, dobrymi uczynkami.
Doskonały przykład wsłuchania się w „Głos z Fatimy" dali nam: Sł. Boży Jan Paweł II i Sł. Boża Anna Jenke.

 

Wyjaśnienie:

       Dlaczego pięć sobót wynagradzających?
       Chodzi o pięć rodzajów zniewag, którymi obraża się Niepokalane Serce Maryi.

  1. obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu,
  2. przeciw Jej Dziewictwu,
  3. przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu,
  4. obelgi, przez które usiłuje się wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść wobec Niepokalanej Matki,
  5. bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach.

 

Elementy nabożeństwa

  1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca
    Przed spowiedzią należałoby zrobić rachunek sumienia, biorąc pod uwagę swoje postępowanie w świetle tego, co obraża Niepokalane Serce Maryi. Zalecane jest odprawić spowiedź w pierwszą sobotę lub kilka dni wcześniej, w intencji wynagrodzenia za jedną z pięciu zniewag wobec Niepokalanego Serca Maryi. Można wzbudzić intencję podczas przygotowania się do spowiedzi lub w trakcie otrzymywania rozgrzeszenia.

  2. Komunia Święta w pierwszą sobotę miesiąca w sobotę
    Po przyjęciu Komunii św. należy wzbudzić intencję wynagradzającą.

  3. Różaniec wynagradzający w pierwszą sobotę miesiąca
    Należy odmówić jedną część Różańca czyli pięć wybranych tajemnic.
    Po każdym „dziesiątku" należy odmówić następującą modlitwę:

    O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy,
    zachowaj nas od ognia piekielnego,
    zaprowadź wszystkie dusze do nieba
    i pomóż szczególnie tym,
    którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.


  4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad piętnastoma tajemnicami różańcowymi w pierwsze soboty miesiąca.

 

 


  • "Sobótki"
  • Archiwum "Sobótek"

    Powrót do Strony Głównej