Pierwsza sobota grudnia 2005 r. |
O - Aby upowszechniało się pełne zrozumienie godności mężczyzny i kobiety jaką Stwórca obdarzył człowieka.
M - Aby poszukiwanie Boga i pragnienie prawdy prowadziły każdego człowieka do spotkania z Panem.
GRUDZIEŃ otwiera nowy okres Roku Liturgicznego - ADWENT. Na progu tego okresu stoi NIEPOKALANA. Trwajmy z Nią na modlitwie oczekując Narodzin Jezusa Chrystusa.
ROZWAŻANIE NA I SOBOTĘ GRUDNIA
Zwiastowanie. Archanioł Gabriel oznajmia Maryi największą radość i odkrywa najgłębszą tajemnicę naszej wiary, iż pocznie z Ducha Świętego oczekiwanego Mesjasza - Syna Bożego Maryja przyjmuje tę wiadomość z pokorą, prosi tylko o wyjaśnienie: jak się to stanie wszak męża nie znam. A potem pozostało Jej tylko zawierzenie: Oto ja Służebnica Pańska niech mi się stanie według słowa Twego. W moim życiu i ja nie rozumiem wielu spraw i wciąż pytam dlaczego? Czasem otrzymam odpowiedź od jakiejś przyjaznej osoby, a nierzadko pozostaję bez odpowiedzi i to na długo... Prośmy Matkę Bożą o cud przemiany naszych serc, byśmy zawsze byli wierni Bogu, także w tych najtrudniejszych chwilach. A za grzechy niewierności własne i innych, za odstępstwa od Boga, wynagradzajmy Jej Niepokalanemu Sercu (.............).
Nawiedzenie. Maryja śpieszy do swojej krewnej Elżbiety, by podzielić się wielką radością, iż porodzi Syna Bożego. Swoją miłość i wdzięczność Bogu wyraża w „Magnifikat". Naśladujmy w tym Maryję; bądźmy głosicielami dobrych wiadomości, ważnych, istotnych. Dziękujmy za otrzymywane łaski, a mamy ich tak wiele (...........). Dziękujmy także za wspólne dobro, jakim jest np. Radio Maryja, które teraz obchodzi 14- lecie swego istnienia. Ile z niego płynie dobra duchowego, wprost niewymiernego. Czy to doceniamy? Śpiewajmy dziś „Magnifikat" za to wszystko, co Bóg dla nas czyni przez Radio Maryja (.............).
Narodzenie. CUD WCIELENIA. Sceneria: żłób, siano, bydło - aż trudno uwierzyć, że w takich warunkach narodził się BÓG, KRÓL WSZECHŚWIATA. Nie przyjęli Go swoi, nie uznali za Syna Bożego. Historia się powtarza; dziś także Go odrzucają, szydzą, wyśmiewają. Ale dziś zapytajmy także siebie, czy jesteśmy ludźmi wierzącymi? Czy nasze serca i dłonie są pełne miłości? Czy dostrzegamy bezdomnego, bezrobotnego, opuszczonego, chorego obok siebie? Deklarować w słowach, że się wierzy w Boga, czy chodzić do kościoła - to jeszcze nie wszystko. Po owocach ich poznacie - mówi Chrystus, by odróżnić prawdziwych i fałszywych proroków. Po mojej postawie też można poznać, czy należę do Chrystusa. Prośmy przez Maryję o nawrócenie grzeszników o szczerą adwentową spowiedź, by nikt - i ja też - nie zasiadał do Wieczerzy Wigilijnej bez uprzedniego przeproszenia skrzywdzonych. (..............).
Ofiarowanie. Cóż ja mogę ofiarować Bogu? Maryja ofiarowała swego Syna, i jako symbol - dla zwyczaju - parę gołąbków. Dla mnie dziś, każda Msza Św. jest największą i Najświętszą Ofiarą, bo w Niej ofiaruje się za mnie sam Pan Jezus. Pomyślę, jak ja w Niej uczestniczę? Przeproszę za moją bezmyślność i oziębłość w uczestnictwie we Mszy Św. i za tych, którzy bez ważnych przyczyn opuszczają w niedzielę i święta Mszę Św. (............).
Znalezienie. Bardzo łatwo zgubić Boga, wystarczy zapatrzeć się w pieniądz, bogactwa materialne, sukcesy, władzę. Brak miłości w rodzinie, alkoholizm prowadzi także do odejścia od Boga. Prośmy Matkę Bożą, by dopomogła wszystkim zagubionym odnaleźć Jezusa. O łaskę wiary dla Marka z Wrocławia. O zdrowie dla Witolda, Elżbiety, Marii, Barbary oraz dla innych chorych w naszych rodzinach. Do Pana odeszła Gabriela Szarowicz z Gorlic - członek TPAJ. Módlmy się za Nią. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie.
Intencja stała: Módlmy się za wszystkich członków TPAJ żyjących i zmarłych. Za "Koła" szkolne i młodzieżowe TPAJ, za Ofiarodawców wspierających duchowo i materialnie proces beatyfikacyjny Sł. Bożej Anny. O błogosławieństwo Boże w działalności Towarzystwa.
Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke odprawiają tzw. "Sobótki" - w każdym miesiącu otrzymują intencje i rozważania modlitewne. Jest to kontynuacja tego, co czyniła Sługa Boża Anna Jenke. Ona układała rozważania na czuwania modlitewne dla grupy, która w pierwsze soboty miesiąca zobowiązała się czuwać, modlić się w podawanych intencjach. Naczelną intencją, to intencja Apostolstwa Modlitwy podana przez Ojca św. na dany miesiąc. Ponadto, należy jeszcze dołączać intencje wynagradzające Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej za grzechy świata. O to upomniała się Matka Boża przez śp. Siostrę Łucję podczas objawień 10 grudnia 1925 r. Oto, co powiedziała Matka Boża:
(...) Oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z laskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię Świętą, odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia.
Wyjaśnienie:
Dlaczego pięć sobót wynagradzających?
Chodzi o pięć rodzajów zniewag, którymi obraża się Niepokalane Serce Maryi.
Elementy nabożeństwa
Wynagradzajmy Matce Bożej za grzechy osobiste, grzechy całego świata. Dziś szczególnie szerzy się zło, szatan zbiera żniwo. Zniewagi, obelgi miotane przeciw Chrystusowi i Jego Matce są częstym zjawiskiem w życiu prywatnym i publicznym ludzi. Bądźmy tą cząstką osób, które trwają przy Niepokalanym Sercu Matki Najświętszej i swoją miłością, modlitwą wynagradzają za grzechy. Wówczas w godzinie naszej śmierci Matka Boża będzie przy nas i wyprosi nam łaskę zbawienia.