Pierwsza sobota czerwca 2005 r. |
O - Za nasze społeczeństwo, aby przez braterską miłość służyło pomocą milionom uchodźców, którzy żyją w skrajnej nędzy.
M - Aby Sakrament Eucharystii był coraz powszechniej postrzegany jako żywe serce Kościoła.
CZERWIEC - to miesiąc szczególnego kultu Serca Bożego i Tajemnicy Eucharystii. Pan Jezus jest dla nas Najwyższą Wartością. Sługa Boża Anna na progu tego miesiąca powiedziała: „Zaprośmy Pana Jezusa do naszych serc, by w tych różnych, a czasem skomplikowanych okolicznościach był naszym Gościem, Światłem i Mocą. Umiejmy dziękować, cierpieć i kochać - na milcząco - w Ranie Serca Bożego... Niech Serce Boże swoją miłością wszystko zaleczy i ożywi, a przede wszystkich nas samych".
Niech te słowa staną się nam bliskie, własne. My obecnie na co dzień doświadczamy wielkich utrapień. Są nimi: choroby, lęk o pracę i brak pracy, alkoholizm, zdrady małżeńskie, demoralizacja, korupcje u rządzących na najwyższym szczeblu. Tyle rodzin i ludzi jest nieszczęśliwych. Módlmy się za nich i wspierajmy dobrymi czynami i pokutą. Bowiem są złe duchy, które można zwyciężyć tylko modlitwą i postem. Wydaje się nam, że trudności są wprost nie do pokonania, dlatego zatapiajmy je w Jezusowym Sercu, w litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, uczestnicząc w nabożeństwie czerwcowym lub modląc się w domach prywatnie.
Pamiętajmy w modlitwach o Ojcu Św. Benedykcie XVI i módlmy się o rychłą beatyfikację Wielkiego Ojca św. Jana Pawła II.
Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej oddajmy wszystkie nasze sprawy. Ożywiajmy nabożeństwo pięciu sobót miesiąca. Wynagradzajmy Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i świata. Polecajmy Jej naszą Ojczyznę, by stała wiernie przy Tronie swej Królowej, dając przykład innym narodom Europy i świata swej głębokiej wiary i miłości.
Czerwiec - to dla dzieci i młodzieży koniec roku szkolnego, wakacje, dla maturzystów gorące dni przygotowań do egzaminów na studia, do wyboru zawodu i stanu, dla dorosłych urlopy wypoczynkowe i wycieczki. Pamiętajmy w modlitwie za te sprawy, by były Boże.
Módlmy się o rychłą beatyfikację Sł. Bożej Anny. Do Towarzystwa napływają listy z podziękowaniami za otrzymane łaski, w tym za uzdrowienia za Jej przyczyną. Do Kongregacji Spraw Świętych wysyłamy te świadectwa. Cieszymy się, że na stanowisku Sekretarza Generalnego w Kongregacji nadal pozostał Polak - Ks. Abp Edward Nowak, który zna sprawę naszej Patronki i żywo się nią interesuje. Polecajmy w gorących modlitwach w dalszym ciągu sprawę zakupienia mieszkania (gdzie Anna mieszkała przez 48 lat) na „Izbę Pamięci", by znaleźli się ludzie nie utrudniający, ale rozumiejący i wspierający ważność tak bardzo koniecznego przedsięwzięcia. Przez modlitwy i ofiarę można u Boga wyprosić wiele. Ufamy, że i w tym wypadku zostaniemy wysłuchani i Boże dzieło będzie się rozwijało.
Miłosierdziu Bożemu i Słudze Bożej Annie polecajmy chorych i cierpiących, nas samych i osoby nam bliskie; w dalszym ciągu Janinę oraz Marię z Dębicy. Prośmy za ciężko chorym ks. prof. Czesławem Bartnikiem, znanym gorącym patriotą, który służył nam swoją wielką znajomością spraw polskich w słowie pisanym w „Naszym Dzienniku". Módlmy się za wszystkich polecających się naszym modlitwom, w ich intencjach, szczególnie za Barbarę ze Świdnicy i Jej córkę, za nasze rodziny, i w ogóle za rodziny polskie - w ich potrzebach.
Intencja stała: Módlmy się za wszystkich członków TPAJ żyjących i zmarłych. Za "Koła" szkolne i młodzieżowe TPAJ, za Ofiarodawców wspierających duchowo i materialnie proces beatyfikacyjny Sł. Bożej Anny. O błogosławieństwo Boże w działalności Towarzystwa.
Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke odprawiają tzw. "Sobótki" - w każdym miesiącu otrzymują intencje i rozważania modlitewne. Jest to kontynuacja tego, co czyniła Sługa Boża Anna Jenke. Ona układała rozważania na czuwania modlitewne dla grupy, która w pierwsze soboty miesiąca zobowiązała się czuwać, modlić się w podawanych intencjach. Naczelną intencją, to intencja Apostolstwa Modlitwy podana przez Ojca św. na dany miesiąc. Ponadto, należy jeszcze dołączać intencje wynagradzające Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej za grzechy świata. O to upomniała się Matka Boża przez śp. Siostrę Łucję podczas objawień 10 grudnia 1925 r. Oto, co powiedziała Matka Boża:
(...) Oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z laskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię Świętą, odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia.
Wyjaśnienie:
Dlaczego pięć sobót wynagradzających?
Chodzi o pięć rodzajów zniewag, którymi obraża się Niepokalane Serce Maryi.
Elementy nabożeństwa
Wynagradzajmy Matce Bożej za grzechy osobiste, grzechy całego świata. Dziś szczególnie szerzy się zło, szatan zbiera żniwo. Zniewagi, obelgi miotane przeciw Chrystusowi i Jego Matce są częstym zjawiskiem w życiu prywatnym i publicznym ludzi. Bądźmy tą cząstką osób, które trwają przy Niepokalanym Sercu Matki Najświętszej i swoją miłością, modlitwą wynagradzają za grzechy. Wówczas w godzinie naszej śmierci Matka Boża będzie przy nas i wyprosi nam łaskę zbawienia.