Pierwsza sobota kwietnia 2005 r. |
O - Za chrześcijan, aby przeżywali niedzielę jako dzień Pański poświęcony w sposób szczególny Bogu i bliźnim.
M - Za wspólnoty chrześcijańskie, aby rozpalało je żarliwe pragnienie świętości, która wzbudzi liczne powołania misyjne.
KWIECIEŃ. Wiosna. W sercach ludzkich też jest wiosna, wszak Zmartwychwstał Pan, nasza Nadzieja i Radość prawdziwa. Żadna radość nie jest tak pełna światłości jak radość wielkanocna. W dalszym ciągu przeżywamy okres Wielkanocy. I w dalszym ciągu prośmy Zmartwychwstałego tak, jak uczniowie Emaus: Zostań z nami, bo wieczór nadchodzi i dzień się chyli ku zachodowi. Rozpoznawajmy Go oczyma wiary w Eucharystii, przyjmujmy Go często do naszych serc w Komunii Świętej. Adorujmy Go w Najświętszym Sakramencie. Zdobywajmy się na wielką miłość. Nasza Patronka Sł. Boża Anna mówiła: Miłość Boża jest wielka, a ja nie chcę być letnia. Małość i letniość, to owoce naszej obojętności wobec zła, które dzieje się w nas i wokół nas. A jeżeli budzi się w nas pragnienie być blisko Jezusa, to przylgnijmy do Niego całym sercem, czyniąc wszystko dla chwały Bożej - po nic więcej (słowa Anny). W pierwszą niedzielę po Wielkanocy przypada święto MIŁOSIERDZIA BOŻEGO. Pan Jezus za pośrednictwem Świętej Faustyny przekazuje nam ten DAR MIŁOSIERDZIA. Skorzystajmy z tego Skarbu i prośmy o Miłosierdzie dla nas i świata całego. Dla Jego bolesnej Męki, miej Milosierdzie dla nas i świata całego.
Niedawno przeżywaliśmy odejście do Pana S. Łucji — wizjonerki z Fatimy. Na tle Orędzia z Fatimy, ożywmy nasze „Sobótki", to jest praktykę pierwszych sobót miesiąca, o które tak bardzo prosiła Matka Najświętsza. Wynagradzajmy Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze grzechy i świata całego. Upraszajmy łaski dla całego Kościoła św. W tajemnice fatimskie wpisany jest Pontyfikat Ojca św. Jana Pawła II. Gorąco módlmy się o Jego zdrowie, by nadal mógł prowadzić swoją misję nawracania świata do Boga.
Sł. Boża Anna czuła potrzebę spełnienia prośby Maryi, dlatego 40 lat temu założyła grupę modlitewną, która zdeklarowała się praktykować pierwsze soboty miesiąca, a my dziś jesteśmy kontynuatorami tej inicjatywy. Wkrótce ukaże się opracowanie na temat naszych „Sobótek" -jak to Anna wsłuchiwała się w głos Pani Fatimskiej i jak pragnęła żyć Jej przesłaniem. My również czuwajmy przy Niepokalanym Sercu Maryi, wynagradzajmy za nasze grzechy i grzechy całego świata, by powstrzymać karzącą rękę Boga za czynione zło. Módlmy się o pokój na świecie i o poszanowanie przez wszystkie narody Prawa Bożego. Pamiętajmy o naszej Ojczyźnie, niech zwycięża w niej prawda, z którą mijają się ludzie będący przy władzy, skazując naród na życie w ubóstwie i nędzę. Maryi w szczególny sposób polecajmy „Radio Maryja" i TV „Trwam" - katolickie środki przekazu tak bardzo atakowane przez siły zła - chrońmy je przed zagrożeniami, a dyrektora O. Tadeusza Rydzyka i Jego Współpracowników otaczajmy gorącymi modlitwami.
Wiemy jak człowiek łatwo ulega wpływom szatana. Demoralizacja, alkoholizm, narkomania zbiera dziś swoje żniwo. Rodziny rozbite, osierocone dzieci, bieda i nędza - oto owoce polityki prowadzonej przez bezbożne rządy. Przykładów na ten temat mamy wiele, także w swoim otoczeniu. Módlmy się za ludzi pogrążonych w oparach alkoholizmu - o ich nawrócenie, w szczególności za Pawła, by odnalazł drogę do Boga i sens swego młodego życia. Módlmy się o zdrowie duszy i ciała dla Agnieszki i Tomka z Krakowa. O szczęśliwą operację dla s. Marleny i w intencji s. Lucyny. Polecajmy Bogu w dalszym ciągu Janinę z Radymna i chorych w naszych rodzinach, także w szpitalach i za całą Służbę Zdrowia.
Intencja stała: Módlmy się za wszystkich członków TPAJ żyjących i zmarłych. Za "Koła" szkolne i młodzieżowe TPAJ, za Ofiarodawców wspierających duchowo i materialnie proces beatyfikacyjny Sł. Bożej Anny. O błogosławieństwo Boże w działalności Towarzystwa.
Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke odprawiają tzw. "Sobótki" - w każdym miesiącu otrzymują intencje i rozważania modlitewne. Jest to kontynuacja tego, co czyniła Sługa Boża Anna Jenke. Ona układała rozważania na czuwania modlitewne dla grupy, która w pierwsze soboty miesiąca zobowiązała się czuwać, modlić się w podawanych intencjach. Naczelną intencją, to intencja Apostolstwa Modlitwy podana przez Ojca św. na dany miesiąc. Ponadto, należy jeszcze dołączać intencje wynagradzające Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej za grzechy świata. O to upomniała się Matka Boża przez śp. Siostrę Łucję podczas objawień 10 grudnia 1925 r. Oto, co powiedziała Matka Boża:
(...) Oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z laskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię Świętą, odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia.
Wyjaśnienie:
Dlaczego pięć sobót wynagradzających?
Chodzi o pięć rodzajów zniewag, którymi obraża się Niepokalane Serce Maryi.
Elementy nabożeństwa
Wynagradzajmy Matce Bożej za grzechy osobiste, grzechy całego świata. Dziś szczególnie szerzy się zło, szatan zbiera żniwo. Zniewagi, obelgi miotane przeciw Chrystusowi i Jego Matce są częstym zjawiskiem w życiu prywatnym i publicznym ludzi. Bądźmy tą cząstką osób, które trwają przy Niepokalanym Sercu Matki Najświętszej i swoją miłością, modlitwą wynagradzają za grzechy. Wówczas w godzinie naszej śmierci Matka Boża będzie przy nas i wyprosi nam łaskę zbawienia.