. |
Sięgając do historii polskiej można przywołać wiele pięknych postaci, zasłużonych
w różnych dziedzinach życia. Swoją uwagę zwraca ANNA NAGÓRSKA, urodzona w ziemi sieradzkiej, zamieszkała w Zaklikowie Lubelskim (obecnie w diecezji sandomierskiej). Zmarła w Zaklikowie 19 XI 1963 r., mając 81 lat życia i tam spoczywają jej doczesne szczątki.
Wykształcenie zdobyła na paryskiej Sorbonie. Swoje umiejętności pedagogiczne należycie wykorzystała, ucząc młodzież języków obcych i troszcząc się o jej dobre wychowanie. Żyjąc na co dzień Ewangelią, dawała innym świadectwo bezkompromisowego oddania się Chrystusowi. Prowadziła bardzo surowe życie; dużo pokutowała i modliła się. Miała mocne zasady i własny styl życia. Jednakże ta pokutnicza surowość nie oddalała jej od ludzi, choć wcześniej obracała się wśród elity dworskiej jako guwernantka. Człowiek o wybitnej osobowości duchowej i intelektualnej. Odznaczała się bezgraniczną miłością Boga i ludzi, zawsze gotowa do poświęceń. Szczególnie interesowała się młodzieżą oraz ludźmi biednymi i im w każdy możliwy sposób pomagała.
Była gorącą patriotką. Przeżywała pierwszą i drugą wojnę światową. W okresie długiej niewoli pomagała najbiedniejszym.
Kochała sztukę, malarstwo, teatr, śpiew, muzykę. Sama była utalentowana pod tym względem. Poezja była jej osobliwym zainteresowaniem. Pisała dużo wierszy.
Oto niektóre z nich:
Źrodło: Słoneczna Skała. Kwartalnik o wychowaniu. Nr 55 (I-III) 2006 r.