.
Z życia Św. Rity z Cascia


Św. Rita z Cascia

       Rita urodziła się około roku 1380 w Roccaporena, niedaleko Cascia we Włoszech. Była jedynaczką. Już jako młoda dziewczyna poczuła powołanie do życia zakonnego. W wieku czternastu lat, posłuszna naleganiom rodziców, wyszła za młodego, wytwornego, lecz obdarzonego raczej niespokojną naturą człowieka. Łagodząc swym postępowaniem trudny charakter swego męża przeżyła z nim osiemnaście lat.

       Po śmierci męża i dwóch synów została przyjęta do augustiańskiego klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascia. Tutaj w odosobnieniu wiodła pobożny żywot mniszki. Przez ostatnie piętnaście lat życia nosiła na czole znak ciernia Męki Pańskiej. Zmarła 22 maja 1457 r.

       Zaraz po śmierci za jej wstawiennictwem zaczęło dziać się wiele cudów, które przyczyniły się do szybkiego rozprzestrzenienia się jej kultu. Dziesięć lat po śmierci niezniszczone zwłoki Rity zostały złożone w ozdobnym sarkofagu. Rita została beatyfikowana w 1628 r., a w 1900 r. papież Leon XIII zaliczył ją w poczet świętych. Jej ciało spoczywa w sanktuarium w Cascia.

       Rita jest postacią godną pamięci, gdyż doświadczywszy wielu cierpień i przeciwności w różnych stanach życia, potrafiła pokonywać wszelkie przeszkody w duchu pokory i miłości. Wszędzie czyniła pokój, była lekarstwem dla zwaśnionych i skłóconych. Wierni widzą w św. Ricie skuteczną orędowniczkę w trudnych sprawach życiowych. Jest czczona w całym świecie katolickim, a zwłaszcza we Włoszech, w Ameryce Południowej i na Filipinach, gdzie znajduje się wiele kościołów pod jej wezwaniem, a nawet miejscowości noszące jej imię. Szczególnym kultem cieszy się w Zakonie augustiańskim.

 

 

 

 

 

 

 


  • Modlitwa do Św. Rity
  • Litania do Św. Rity

    Powrót do Strony Głównej