.
Sługa Boży
Ks. Józef Czesław Chryzostom Małysiak


Sługa Boży Ks. Józef Czesław Chryzostom Małysiak (1884-1966), salwatorianin

       Ks. Józef Chryzostom Małysiak urodził się 11.03.1884 r. w Żywcu. W latach 1896-1903 uczęszczał do gimnazjum w Wadowicach. Po maturze wstąpił do seminarium w Krakowie. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął 07.07.1907 r. w katedrze krakowskiej z rąk biskupa Anatola Nowaka.

       Jako kapłan diecezjalny pracował w Myślenicach i w Jordanowie. W roku 1917 w Trzebini zetknął się ze Zgromadzeniem Księży Salwatorianów, do którego to zgromadzenia wstąpił 06.08.1918 r. Pierwsze śluby zakonne złożył 11.10.1919 r. Z wiel- kim zapałem głosił misje i rekolekcje w wielu parafiach. Było ich w sumie 1357.

       Ks. Małysiak znany był w okresie międzywojennym jako gorliwy propagator rekolekcji zamkniętych. W roku 1928 założył dom rekolekcyjny w Trzebini dla wiernych świeckich ze wszystkich grup społecznych i zawodów. Od sierpnia 1928 r. ks. Małysiak wydawał w Trzebini miesięcznik "Dzwonek Rekolekcyjny", znany później jako "Drogowskaz".

       Doświadczenia zebrane podczas misji ludowych i rekolekcji utwierdziły go w przekonaniu o potrzebie zorganizowania pomocy dla kapłanów pracujących w parafiach. Dlatego za zgodą władz kościelnych opuścił zgromadzenie i w Wielki Czwartek 17.04.1930 r. założył przy współudziale Ireny Parasiewicz Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej, którego celem była pomoc duchowieństwu w pracy parafialnej. W 1948 r. po zrealizowaniu swej misji powrócił do Zgromadzenia Księży Salwato- rianów.

       Ostatnie lata swego pracowitego życia spędził w klasztorze w Trzebnicy, gdzie służył kapłanom jako spowiednik i kierownik duchowy. Do końca życia był niestrudzenie aktywny. Pozostawił po sobie wiele artykułów, kazań i konferencji. Zmarł 10.11.1966 r. w Trzebnicy w opinii świętoœci. Pochowany został w grobowcu Księży Salwatorianów na cmentarzu w Bagnie.

       Życie ks. Małysiaka i jego działalność odznaczały się głęboką wiarą, umiłowaniem Boga. Szczególną jego zasługą było zainicjowanie nowej ewangelizacji katolików świeckich w Polsce. W swoim życiu praktykował cnoty chrześcijańskie a szczególnie miłość człowieka. Odznaczał się też wielką pokorą, posłuszeństwem, zawierzeniem Bogu i Matce Bożej. Nieprzeciętność praktyki jego cnót objawiała się w wielkiej żarliwości apostolskiej i niezwykłej pracowitości, entuzjazmie i optymizmie życiowym. Wypływało to z głębokiego życia wewnętrznego jakie prowadził i z bardzo bliskiego kontaktu z Bogiem.

       Proces beatyfikacyjny ks. Józefa Czesława Chryzostoma Małysiaka rozpoczął się 6 października 1995 r. w Lublinie.

 

 

 

 

 

 

 

 


  • Modlitwa