Kult Praskiego Dzieciątka Jezus

 

 

Praskie Sanktuarium

Mala Strana, mniejsze Praskie miasto położone u podnóża Praskiego Grodu, dziś dzielnica Pragi jest jedną z najatrakcyjniejszą i najciekawszych części miasta stołecznego Czech. Pałace, ogrody, domy mieszczańskie, place, a zwłaszcza kościoły nadają Malej Stranie wyjątkowy charakter. W tej dzielnicy zwróconej frontem do ulicy Karmelickiej stoi kościół Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej. Spośród innych kościołów wyróżnia się nie tylko architekturą i wystrojem artystycznym, ale znany jest głównie z tego, że znajduje się w nim otoczona kultem figurka Dzieciątka Jezus.

Kto tylko wejdzie do tego kościoła Karmelitów Bosych zachwyci się wytwornością ołtarza Dzieciątka Jezus. Figurka umieszczona na ołtarzu wysokości 50 cm jest ubrana w piękne królewskie szaty. Na jej głowie spoczywa złota korona dar Ojca św. Benedykta XVI. Dzieciątko w lewej ręce trzyma kulę z krzyżem, prawą zaś błogosławi. Oblicze Jego pełne jest łaskawości i majestatu.

 

Historia Kultu

Początek kultu sięga czasów wojen Katolików z Maurami w Hiszpanii. Jak mówi legenda Dzieciątko Jezus ukazało się jednemu z uratowanych z pożogi wojennej mnichów z klasztoru Karmelitańskiego o. Józefowi. Ojciec Józef wyrzeźbił figurkę Dzieciątka, która stała się przedmiotem kultu przekazywanego w tradycji hiszpańskiej. Kult został odnowiony za przyczyną św. Teresy z Avila. Do Czech figurka przybyła jako prezent ślubny księżnej Polyxeny Lobkowitz. Księżna przekazała figurkę do klasztoru Karmelitów Bosych w Pradze w 1628 r. mówiąc przełożonemu: ”Mój Ojcze, przyniosłam co mam najdroższego. Czcijcie to cudowne Dzieciątko Jezus, a od tej chwili nic waszemu Zgromadzeniu nie zabraknie”. Figurkę umieszczono w oratorium zakonnym i w niedługim czasie jej słowa spełniły się. Zakonnicy zbierali się codziennie na modlitwie i przedstawiali prośby Dzieciątku, a ono hojnie obsypywało błogosławieństwem Zgromadzenie. Szczególną czcią otaczał Dzieciątko o. Cyryl od Matki Bożej. Przez kraj przetaczały się wojny z protestantami, klasztor został zrujnowany, a figurka uszkodzona.

Mnisi wrócili w 1637r. do klasztoru. Ojciec Cyryl odnalazł figurkę, naprawił i odnowił. W latach 1639-1641 kiedy Pragę oblegały wojska szwedzkie mieszkańcy zanosili modły o ratunek do Dzieciątka Jezus. To stało się przyczyną do rozwoju kultu. W święto Imienia Jezus w 1644 r. została w klasztorze poświęcona kaplica Dzieciątka Jezus i dzień ten ustalono jako świąteczny. W pierwszą niedzielę po Wielkanocy w 1655r. figurkę ukoronował biskup de Corti. Odtąd rocznica ta jest uroczyście obchodzona w Pradze. Po objawieniach Dzieciątka Jezus św. Małgorzacie od Najświętszego Sakramentu, Karmelitance z klasztoru w Bauene, kult umocnił się i rozwinął. W Pradze zostało założone Bractwo Dzieciątka Jezus przy kościele Matki Boskiej Zwycięskiej. W XVIII w. sława i cześć do Dzieciątka Jezus rozeszła się poza Pragę i Czechy. Rzeźbiarz Czeski Jan Jerzy przygotował kopie figurki które wędrowały po krajach Europy. Wielką czcią otaczają Dzieciątko Jezus Włosi, którzy wybudowali bazylikę ku czci Praskiego Dzieciątka Jezus w Arezano. W XIX wieku kult przeniknął do Ameryki i Australii.

 

Kult Dzieciątka Jezus w Polsce

W XVII wieku o. Jan od Najświętszego Sakramentu przeniósł nabożeństwo do Dzieciątka Jezus z Hiszpanii do Polski. Był on pierwszym Magistrem nowicjuszy w Karmelu. W kronice klasztoru Niepokalanego Poczęcia w Krakowie zapisano że figurkę Dzieciątka Jezus ubraną w piękne szaty mieli nowicjusze w swojej kaplicy. Na fasadzie kościoła, który obecnie pełni funkcję kaplicy szpitala klinicznego przy ulicy Kopernika w Krakowie, znajduje się rzeźba Dzieciątka Jezus. Pierwsze dzieła poświęcone Dzieciątku drukował w Krakowie o. Marcin Hińcza. Figurka Dzieciątka Jezus była czczona w Wilnie w klasztorze Ostrobramskim. Dzieciątko Jezus otaczano czcią w klasztorach karmelitańskich we Lwowie, Przemyślu, Krakowie, Czernej, Wadowicach i innych. Wielkim czcicielem Dzieciątka był o. Anzelm Gądek Karmelita Bosy urodzony 24.02.1884 r. w Marszowicach w parafii Niegowici. Jego zawołaniem było „Mieć zawsze Dziecię Jezus w sercu swoim”. Stało się Ono jego miłością, wzorem, mistrzem, Królem jego duszy, a w końcu po prostu wszystkim. W 1914 r. założył Bractwo Dzieciątka Jezus w Krakowie, a 1921 r. wspólnie ze świecką Karmelitanką Janiną Kierocińską założył Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Obecnie obydwoje są Sługami Bożymi. Kult Dzieciątka Jezus rozszerzył się poza ramy Karmelu i jest czczony również w parafiach.

 

Kult Dzieciątka Jezus w Rzeszowie

Do najstarszej świątyni Rzeszowa (rozpoczęcie budowy 1354 r.) za przyczyną Rodziny Szkaplerznej przywieziona została z Pragi figurka Dzieciątka Jezus. Została ona poświęcona uroczyście na ołtarzu cudownego Dzieciątka Jezus w Pradze przez o. Jana Krawczyka, Moderatora Rodziny Szkaplerznej z Czernej.

Figurkę wprowadził uroczyście do świątyni Farnej w Rzeszowie dn. 30.05.2010 r. w Święto Trójcy Przenajświętszej o. Paweł Ferko, przeor o. karmelitów Bosych z Przemyśla.

Figurkę Dzieciątka Jezus umieszczono na ołtarzu bocznym Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po Mszy Św. o. Paweł błogosławił figurką każde dziecko.

W parafii prowadzone jest nabożeństwo nowenny nieustannej każdego 25 dnia miesiąca z odczytywaniem próśb i Mszą Św. wotywną. W każdą niedzielę o 12.15 odprawiana jest Msza Św. dla dzieci z błogosławieństwem przy ołtarzu Dzieciątka Jezus. W pierwszą niedzielę miesiąca Msza Św. połączona jest z nabożeństwem Drogi Betlejemskiej. Przy parafii założone zostało Bractwo Dzieciątka Jezus, któremu patronuje święta Teresa od Dzieciątka Jezus.

Informacje można uzyskać w parafii: Tel. 17/8520355, 17/8533016 i u sióstr Felicjanek: 17/8520097. Zachęcamy do odwiedzania naszej świątyni i oddawania siebie i rodzin Maleńkiej Wszechmocnej Miłości.

 

 

   Rodzinne Relikwie

   Sesja naukowa pt. DZIECIĄTKO JEZUS W KARMELU, 25 stycznia 2014 r. Program [PDF]

 

 

    


Stronę utworzono 12 kwietnia 2012 r.      E-mail      Ilość odwiedzin od 19 kwietnia 2012 r. -