. |
1991 roku Referat Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Krakowie, na prośbę Postulacji, przysłał do Rzymu 800 wydanych przez siebie rok wcześniej broszur zatytułowanych "Sługa Boży Jerzy Ciesielski 1929-1970". Stąd rozesłano je m.in. do wszystkich Kół Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II.
W rok później wydano u ojców franciszkanów w Santa Severa 14 000 obrazków - przedstawiających Sługę Bożego - z krótkim życiorysem, wybranymi myślami Jerzego Ciesielskiego oraz modlitwą o jego beatyfikację, przygotowaną przez prof. Gabriela Turowskiego. Oto niektóre reakcje nadesłane na adres Postulacji po zapoznaniu się z wyżej wymienionymi materiałami:
Boże, w swym miłosierdziu spraw, by Jerzy był przed Tobą orędownikiem naszych zmagań życiowych (prof. Kruszewski z Kopenhagi w liście z 16.02.1993).
Modlę się codziennie do Boga za pośrednictwem Sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego (Jerzy Kaczmarczyk - Lilie, Francja, 1993).
Dziękuję za ulotkę o Słudze Bożym Jerzym Ciesielskim, którego wezmę za patrona i kierownika naszej rodziny - będziemy się modlić i prosić Boga o jego rychłą beatyfikację, a także prosić o łaski Boże za jego pośrednictwem. (Paweł Król, muzyk - Recklinghausen, Niemcy, 20.02.1993).
Bardzo często opowiadam o śp. docencie inżynierze Politechniki Krakowskiej na religii dzieciom... Postaram się prosić tego Sługę Bożego o potrzebne łaski, odprawię nowennę o beatyfikację, gdyż jego wstawiennictwo u Boga będzie skuteczne.
Modlę się nadal o beatyfikację Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Jest on orędownikiem zmagań życiowych. Polecam mu Z. D., która ma małżeńskie problemy. (siostra Maria Goretti, Kraków, 24.09.1992).
Jesteśmy w pełni przekonani o świętości życia śp. Jerzego i jego dzieci. Wierzymy w jego orędownictwo przed Bogiem w naszych sprawach - tych ziemskich i tych duchowych. Zwracając się o jego pomoc, nie doznajemy zawodu... Bywał w Nowym Targu - naszym mieście, gdy budowano Kombinat Obuwniczy, projektował go, więc tym bardziej jest mi bliski... Należymy do Kręgu Domowego Kościoła. Jego obrałam na patrona naszego kręgu... Nie obce mu są sprawy rodzin. (państwo Wójcikowie, Nowy Targ, 10.02.1998).
Sługa Boży Jerzy Ciesielski, jak samo nazwisko wskazuje, to współczesny cieśla, bardzo podobny do tego z Nazaretu. Wraz z niewiniątkami dzieli chwałę niebios. Decyzja "ucieczki do Egiptu" była słuszną w tamtych czasach, a Opatrzność Boża z pewnością zadba o to, aby jego imię było czczone wśród ludu Bożego. Nam pozostaje tylko o to się modlić. (Jerzy Łapiński, Tyresö, Szwecja, 2. 02.1996).
Dziękuję Księdzu za list, w którym Ksiądz cytuje filozofię Sł. B. Jerzego Ciesielskiego: "Pozostaje teraźniejszość, obojętnie skąd się zaczyna, byle zacząć i iść. Bóg jest realną Osobą, która mnie umiłowała"; jest on dla mnie dużą pomocą w mojej obecnej sytuacji, gdzie każdy krok wydaje się ponad siły...". (Halina Armstrong, USA, 15.09.1992).
Polecam Bogu problemy małżeńskie i rodzinne przez wstawiennictwo Sługi Bożego (Łucja Mularczyk z Medinah USA, żona i matka, 17.10.1995).
Podczas ostatniej wizyty w Rzymie, w kaplicy Domu Jana Pawła II, znalazłem broszurkę, informującą o procesie beatyfikacyjnym Jerzego Ciesielskiego. Pod koniec lat 50-tych byłem studentem na Politechnice Krakowskiej... W ramach naszej działalności staramy się publikować osiągnięcia wybitnych polskich inżynierów wśród społeczności amerykańskiej, jak również informować tutejszą Polonię. Pozwoliłbym sobie prosić Księdza o dodatkowe informacje odnośnie procesu beatyfikacyjnego. O ile możliwe, prosiłbym o fotografie Jerzego. (Jan Płachta z Chicago, wiceprezes Polsko-Amerykańskiego Związku Inżynierów, 26.08.1998).
W środowisku włoskim postać Jerzego Ciesielskiego przybliżyły teksty Karola Wojtyły (kardynała, a później papieża Jana Pawła II).
Franca Negosanti Bugli z Rimini, nauczycielka w szkole średniej i matka trojga dzieci, 14 listopada 1996 napisała: Latem wróciłam do lektury tekstów napisanych przez Jego Świątobliwość [Jana Pawła II] i zwróciłam szczególną uwagę na opowiadanie Ojca Świętego z 1970 r. o Słudze Bożym Jerzym Ciesielskim: "Ten ojciec rodziny, profesor, był przede wszystkim prawdziwym chrześcijaninem..." Zaciekawiła mnie jego postać i postanowiłam zgromadzić więcej informacji o nim...
Książka Ojca Świętego "Przekroczyć próg nadziei" (1994) w szczególny sposób powiększyła grono osób zainteresowanych postacią Sługi Bożego. Filomena N., pracownica włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, po jej lekturze, poleca Bogu, za wstawiennictwem Jerzego, wybór życiowej drogi. W tej intencji, w 1997 r. nawiedziła grób Jerzego na Cmentarzu Podgórskim, dzięki pomocy jednego z duszpasterzy parafii miasta Krakowa.
Także współcześni hagiografowie i historycy zwrócili się do Postulacji z prośbą o materiały biograficzne Sługi Bożego. Wśród nich byli Jean-Joachim Bouflet, historyk z Paryża, przygotowujący studium o różnorodnych aspektach świętości współczesnej wśród świeckich, autor m.in. opracowania "La femme, éducatrice de l'amour" (19.06.1991), brat Carmelo Maria Pace OFM, hagiograf z Mesyny (24.10.1991). Prof. Reginald Cruz z Filipin, profesor historii Kościoła w Maryhill School of Theology w Manili, specjalizujący się we współczesnej hagiografii (27.02.1998) napisał: Sługa Boży Jerzy Ciesielski interesuje mnie od dłuższego czasu... Książki, artykuły, fotografie będą bardzo pomocne teraz i w przyszłości dla studentów naszego fakultetu w ich studiach. Będą tez użyteczne w przyszłych publikacjach.
Biogram Sługi Bożego znajdzie się m.in. w "Biblioteca Sanctorum", w "Ilustrowanym Słowniku Polaków na Obczyźnie" pod red. Z. Judyckiego, w dziele o kanonizowanych i beatyfikowanych przez Jana Pawła II oraz o współczesnych kandydatach na ołtarze, przygotowywanej w amerykańskim wydawnictwie "Our Sunday Visitor" przez Margaret i Matthew Bunson z Las Vegas.
ks. Michał Jagosz
Artykuł zamieszczony w Tygodniku Rodzin Katolickich "Źródło", w numerze 51 (364), z dnia 20 grudnia 1998 r.