Artykuły i opracowania dotyczące
Sł. B. Jerzego Ciesielskiego

 

.

 

 

Konferencja o Słudze Bożym Jerzym Ciesielskim
w 40. rocznicę śmierci

 

Konferencja poświęcona Słudze Bożemu Jerzemu Ciesielskiemu, absolwentowi i pracownikowi Politechniki Krakowskiej w związku z 40. rocznicą jego śmierci odbyła się 9 października w Krakowie. Prelegenci tego spotkania zwrócili szczególną uwagę na życie duchowe i zawodowe Jerzego Ciesielskiego, a także na postępowanie procesu beatyfikacyjnego.

Ks. infułat Władysław Gasidło przypomniał, że kanoniczny proces Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego w Archidiecezji Krakowskiej rozpoczął się w 1985 roku i trwał do 1990 roku, wówczas przekazano akta procesu do Rzymu. "Od tego czasu minęło dwadzieścia lat, w 1995 roku złożono w Kongregacji Positio Causae, jednak zgodnie z przyjętą praktyką nie mogą być zrealizowane z powodu braku przekazania akt procesu na szczeblu diecezjalnym w sprawie domniemanego cudu" - mówił ks. Gasidło. Dodał też, że dotychczasowe starania dotyczące udowodnienia uzdrowienia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, mimo że w latach 2002–2004 były podejmowane. "W przeciągu sześciu ostatnich lat nie został zakwalifikowany żaden przypadek uzdrowienia" - powiedział. Jego zdaniem wśród próśb i podziękowań, wymieniane są najczęściej sprawy trudne jakie niesie życie, a wśród podziękowań nie było takich, które byłby nadzwyczajne. "O nadzwyczajny znak z nieba modlimy się w różnych miejscach Krakowa, martwi nas to, że nie mamy znaku z nieba w postaci cudu za przyczyną Jerzego Ciesielskiego, jednak to Bóg czyni cuda i On decyduje o ich czasie" – wyznał mówca. "Jednakże nie zwalnia nas to z obowiązku zadawania sobie pytań, czy już wszystko zrobiliśmy w tej sprawie" – dodał.

Według ks. Gasidło łatwiej o wyniesienie na ołtarze kogoś kto należał do jakiejś rodziny zakonnej, która się modli o cud i zabiega o pomyślność procesu. "Moim zdaniem taką rodziną jest społeczność Politechniki Krakowskiej, gdyż ta uczelnia od wielu lat zabiega o pamięć o swoim wychowanku i wykładowcy" - wyznał. "Sługa Boży Jerzy tu studiował i pracował i pozostawił nie tylko serdeczną pamięć, ale też samego siebie, swojego ducha, więc nasz Sługa Boży posiada rodzinne zaplecze w tej uczelni" - oznajmił.

Ks. prof. Jan Machniak ukazując życie duchowe Jerzego Ciesielskiego powiedział, ze wpisał się na stałe w duchowy pejzaż Krakowa jako wierny świadek Ewangelii, mąż, ojciec i profesor Politechniki. Przypomniał też, że w czasie studiów należał do katolickiej organizacji studenckiej Iuventus Christiana. Uczestniczył także w spotkaniach grupy studenckiej prowadzonej przez ks. Karola Wojtyłę. W 1957 roku wziął ślub z Danutą Plebańczyk, a ich związek małżeński pobłogosławił w kościele św. Anny w Krakowie ks. Wojtyła. Był ojcem Marysi, Kasi i Piotra. W roku 1969 wyjechał jako wykładowca na Uniwersytet do Chartumu w Sudanie. Zginął w katastrofie statku na rzece Nil 9 października 1970 roku wraz z dwójką dzieci.

Ks. Machniak przypominając postać Jerzego Ciesielskiego zwrócił uwagę na to, że od wczesnych lat Jerzy Ciesielski prowadził notatki, w których zapisywał bieżące wydarzenia, plany pracy nad sobą, rachunki sumienia, które dają wgląd w jego świat duchowy. "Z notatek pisanych z wyjazdów służbowych do żony wyłania się żywa postać człowieka o ścisłym umyśle, który wytrwale pracował nad sobą stosując konsekwentnie dyscyplinę wewnętrzną" - mówił. "Jerzy Ciesielki staje przed nami jako świadek radości ewangelicznej, który świadomie wybrał Chrystusa jako Mistrza na całe swoje życie, a dzisiaj pokazuje jak pracując zawodowo, będąc mężem i ojcem rodziny żyć Chrystusem, jak kochać żonę i dzieci" - podkreślił ks. Machniak. "Z jego postaci bije chrześcijański optymizm oparty na autentycznym zaangażowaniu w rzeczywistość ziemską przez pracę zawodową, sport i turystykę – mówił. Dodał, że dążenie do świętości było jednym z podstawowych pragnień Jerzego Ciesielskiego, które stawiał obok pragnienia szczęścia, sukcesu zawodowego i powodzenia w grupie rówieśników, a odkrywał je w swoim sercu pogłębiając relacje z Bogiem.

Prof. Janusz Kawecki przypominając postać Jerzego Ciesielskiego jako inżyniera, naukowca i pedagoga przypomniał wizytę Jana Pawła II w Polsce w 1997 roku. Wówczas Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami środowisk akademickich w kościele św. Anny i zwracając się do nich powiedział "Pragnę wspomnieć o człowieku, którego wielu z obecnych tutaj, tak jak ja, znało osobiście. Dla naszego pokolenia stał się jakimś szczególnym świadkiem nadziei, myślę tu o Słudze Bożym Jerzym Ciesielskim" - przytoczył słowa Jana Pawła II. "Jego pasja naukowa była nierozerwanie związana ze świadomością transcendentnego wymiaru prawdy, a swoją dociekliwość uczonego łączył z pokorą ucznia wsłuchanego w to, co o tajemnicy Boga i człowieka mówi piękno stworzonego świata. Posługę uczonego, posługę myślenia uczynił drogą do świętości, dlatego mówiąc o powołaniu człowieka nauki nie możemy pominąć również tej perspektywy" - przytoczył prof. Kawecki.

W spotkaniu poświęconemu Jerzemu Ciesielskiemu uczestniczyła jego żona Danuta oraz córka Marysia, a także znajomi i przyjaciele, którzy opowiadali o spotkaniach z Jerzym Ciesielskim. Podczas konferencji odbyła się także prapremiera filmu pt. "Konstrukcja nośna - rzecz o Jerzym Ciesielskim" w reżyserii Izabeli Drobotowicz-Orkisz. Zaprezentowano również książkę "Posługa myślenia drogą Jerzego Ciesielskiego do świętości", w której znajduje się zbiór artykułów zaprezentowanych częściowo podczas tej konferencji. Publikację w 2010 roku wydała Politechnika Krakowska.

Jerzy Ciesielski, profesor Politechniki Krakowskiej żył w latach 1929-1970. Zginął wraz z dwójką swych dzieci w katastrofie statku na Nilu w Chartumie (Sudan), gdzie też pracował jako tzw. visiting professor.

led    

 

 

Artykuł zamieszczony na stronie http://ekai.pl/diecezje/krakowska/x33815/konferencja-o-sludze-bozym-jerzym-ciesielskim-w-rocznice-smierci/.

 


  • Artykuły i opracowania dotyczące Sł. B. Jerzego Ciesielskiego
  • Świadectwa o Sł. Bożym Jerzym Ciesielskim

    Powrót do Strony Głównej