Zawierzyli Bogu i Jego Mi³o¶ci |
1. "Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje ¿ycie swoje za owce" (J 10,11).
Rokrocznie s³yszymy te s³owa w IV Niedzielê Wielkanocn±. Chrystus mówi o sobie. Mówi o swojej ¶mierci i zmartwychwstaniu: "Ja ¿ycie moje oddajê, aby je znów odzyskaæ. Nikt mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddajê. Mam moc je oddaæ i mam moc je znów odzyskaæ" (J 10,17-18). Misterium Paschalne Chrystusa jest dzie³em najwiêkszej mi³o¶ci. O takiej mi³o¶ci mówi± w³a¶nie powy¿sze s³owa. Chrystus oddaje swoje ¿ycie na krzy¿u z mi³o¶ci do cz³owieka, a umieraj±c pozostaje Panem swego ¿ycia i swojej ¶mierci. Zmartwychwstaj±c trzeciego dnia, objawia ¿ycie, które z tej ¶mierci siê narodzi³o. Po zmartwychwstaniu przychodzi do Wieczernika, a¿eby przekazaæ aposto³om moc zwyciê¿ania ¶mierci i przywracania ¿ycia. Jeste¶my bowiem uczestnikami Jego Tajemnicy Paschalnej.
2. W dniu dzisiejszym pragniemy w sposób szczególny uczciæ tych, którzy byli uczestnikami ¶mierci Chrystusa i Jego Zmartwychwstania, tych którzy oddali swoje ¿ycie i którym Chrystus to ¿ycie oddaje w swoim Zmartwychwstaniu. Dzieje siê to podczas Synodu Biskupów z ca³ego kontynentu afrykañskiego. Dlatego te¿ beatyfikacja dzisiejsza ma szczególn± wymowê . Jest to wymowa heroicznej troski. Heroiczna wiara daje ¶wiadectwo prawdzie, któr± jest Chrystus. Heroiczna troska daje ¶wiadectwo mi³o¶ci, która nie cofa siê przed ¿adn± ofiar±. Tak± w³a¶nie mi³o¶ci± Chrystus nas umi³owa³.
3. Cz³owiekiem takiej w³a¶nie heroicznej wiary jeste¶ ty, Izydorze Bakanja, m³ody chrze¶cijaninie z Zairu. Tak jak ka¿dy ochrzczony zosta³e¶ wezwany do szerzenia Dobrej Nowiny. Umia³e¶ dzieliæ siê swoj± wiar± i ¶wiadczy³e¶ o Chrystusie z tak wielkim przekonaniem, ¿e dla twoich bliskich sta³e¶ siê jednym z tych mê¿nych wiernych ¶wieckich, którzy s± katechistami. Tak, b³. Izydorze, do koñca wierny obietnicom chrztu, by³e¶ prawdziwym katechist± i wielkodusznie s³u¿y³e¶ "Ko¶cio³owi w Afryce i jego misji ewangelizacyjnej".
Podczas trwania Synodu Biskupów po¶wiêconego Afryce, w dniu, w którym og³aszamy twoje zas³ugi, chcemy oddaæ ho³d wszystkim katechistom, niestrudzenie wspó³pracuj±cym w dziele budowania Ko¶cio³a na kontynencie afrykañskim. Katechi¶ci poprzedzaj±, towarzysz±! dope³niaj± prace kap³anów w¶ród ludu. W wielu okresach historycznych dziêki nim wiara przetrwa³a po¶ród prze¶ladowañ. Potrafi± byæ prawdziwymi pasterzami, którzy znaj± swoje owce i s± przez nie znani, a kiedy trzeba broni± owczarni za cenê w³asnego ¿ycia. Katechi¶ci dobrze wiedz±, ¿e liczni bracia i siostry, którzy nale¿± jeszcze do owczarni, pragn± us³yszeæ Dobr± Nowinê, g³oszon± przez nich z bratersk± trosk±. Swoim dzie³em daj± oni prawdziwe ¶wiadectwo Chrystusowi, jedynemu Pasterzowi.
Izydorze twoje uczestnictwo w Paschalnym Misterium Chrystusa, w najwy¿szym dziele Jego Mi³o¶ci, by³o ca³kowite. Pragn±³e¶ za wszelk± cenê pozostaæ wierny przyrzeczeniom twojego chrztu i tak jak twój Mistrz na krzy¿u sta³e¶ siê twórc± pokoju i pojednania.
W Afryce, bole¶nie do¶wiadczonej przez walki etniczne, twój ¶wietlany przyk³ad jest wezwaniem do zgody i ponownego zbli¿enia pomiêdzy dzieæmi tego samego Ojca niebieskiego. Okazywa³e¶ mi³o¶æ bratersk± wszystkim, bez wzglêdu na rasê czy status spo³eczny. Cieszy³e¶ siê szacunkiem i powa¿aniem w twoim ¶rodowisku, w którym by³o wielu niechrze¶cijan. Pokazujesz nam w ten sposób drogê dialogu, tak bardzo ludziom potrzebnego.
W tym okresie adwentu przygotowuj±cego do trzeciego tysi±clecia zapraszasz nas do przyjêcia za twoim przyk³adem, daru Jezusa, który na krzy¿u ofiarowa³ nam swoj± Matkê (por. 19,27). Odziany w "szatê Maryi", tak jak Ona i razem z Ni±, kontynuowa³e¶ twoja pielgrzymkê wiary; tak jak Jezus Dobry Pasterz odda³e¶ swe ¿ycie za owce. Pomó¿ nam, którzy musimy przej¶æ tê sam± drogê, aby¶my potrafili patrzeæ z ufno¶ci± na Maryjê i obraæ J± sobie za przewodniczkê.
4. Wynosimy dzisiaj do chwa³y o³tarzy równie¿ dwie w³oskie kobiety: Joannê Berettê Mollê oraz El¿bietê Canori Morê. Kobiety heroicznej mi³o¶ci. Przyk³adne ¿ony i matki, które w codziennym ¿yciu da³y ¶wiadectwo trudnym warto¶ciom Ewangelii.
Uwieñczeniem ¿ycia Joanny Beretty Molli, która by³a najpierw wzorow± studentk±, potem aktywnie zaanga¿owa³a siê w dzia³alno¶æ wspólnoty ko¶cielnej oraz zosta³a szczê¶liw± ¿on± i matk±, sta³o siê z³o¿enie ofiary z siebie, by mog³o ¿yæ dziecko, które nosi³a w ³onie i które dzisiaj jest tutaj z nami! Jako chirurg by³a w pe³ni ¶wiadoma gro¿±cych jej konsekwencji, lecz nie cofnê³a siê przed ofiar±, potwierdzaj±c w ten sposób heroiczno¶æ swoich cnót.
El¿bieta Canori Mora po¶ród wielu trudno¶ci ma³¿eñskich okaza³a ca³kowit± wierno¶æ zobowi±zaniom podjêtym w sakramencie ma³¿eñstwa oraz wynikaj±cej z nich odpowiedzialno¶ci. Wytrwa³a w modlitwie i heroicznym oddaniu rodzinie, umia³a wychowaæ po chrze¶cijañsku córki i przyczyni³a siê do nawrócenia mê¿a.
Ukazuj±c te dwie kobiety jak wzory chrze¶cijañskiej doskona³o¶ci, pragniemy oddaæ ho³d tym wszystkim heroicznym matkom, które bez reszty po¶wiêcaj± siê swoim rodzinom, które cierpi± wydaj±c dzieci na ¶wiat, a potem gotowe s± podj±æ wszelkie trudy, ponie¶æ wszelkie ofiary, a¿eby tym dzieciom przekazaæ wszystko co maj± najlepszego.
Macierzyñstwo mo¿e byæ ¼ród³em wielkiej rado¶ci, ale mo¿e tak¿e staæ siê ¼ród³em cierpieñ, a niekiedy wielkich zawodów. Wówczas mi³o¶æ staje siê prób±, czasem heroiczn±, która wiele kosztuje macierzyñskie serce kobiety. Dzi¶ pragniemy uczciæ nie tylko te dwie wyj±tkowe kobiety, lecz wszystkie te kobiety które nie szczêdz± siebie dla wychowania w³asnych dzieci.
5. Jak¿e niezwyk³y bywa ich udzia³ w trosce Dobrego Pasterza. Jak¿e czêsto musz± zmagaæ siê z trudno¶ciami i zagro¿eniami. Ile razy musz± stawiæ czo³o tym symbolicznym wilkom, które gotowe s± porywaæ i rozpraszaæ ka¿d± owczarniê . I nie zawsze te heroiczne matki znajduj± oparcie w swoim ¶rodowisku. Wrêcz przeciwnie, modele cywilizacji, czêsto kreowane i propagowane przez ¶rodki spo³ecznego przekazu, nie sprzyjaj± macierzyñstwu. W imiê postêpu i nowoczesno¶ci prezentuje siê jako przestarza³e takie warto¶ci, jak wierno¶æ, czysto¶æ, po¶wiêcenie, którymi wyró¿nia³y siê i nadal siê wyró¿niaj± rzesze chrze¶cijañskich matek i narzeczonych.
Dzieje siê tak, ¿e kobieta, która jest zdecydowana ¿yæ w zgodzie z w³asnymi zasadami, czuje siê czêsto g³êboko osamotniona. Pozostaje sama ze sw± mi³o¶ci±, której nie mo¿e zdradziæ i której musi pozostaæ wierna. Jej przewodnikiem jest Chrystus, który objawi³, jak± mi³o¶ci± obdarza nas Ojciec. Kobieta, która wierzy Chrystusowi znajduje potê¿ne oparcie w tej w³a¶nie mi³o¶ci. Jest to mi³o¶æ, która wszystko przetrzyma. Ta mi³o¶æ pozwala jej wierzyæ, ¿e wszystko, co czyni dla dziecka poczêtego, narodzonego, dorastaj±cego czy doros³ego - czyni - równocze¶nie dla dziecka Bo¿ego. Albowiem, jak g³osi ¶w. Jan w dzisiejszym czytaniu: "zostali¶my nazwani dzieæmi Bo¿ymi: i rzeczywi¶cie nimi jeste¶my" (1J 3,1). Jeste¶my dzieæmi Bo¿ymi. Gdy rzeczywisto¶æ ta w pe³ni siê ujawni, bêdziemy podobni do Boga, bo ujrzymy Go takim, jaki jest.
Dziêkujemy wam heroiczne matki, za wasz± mi³o¶æ niczym nie przezwyciê¿on±! Dziêkujemy za heroiczne zawierzenie Bogu i Jego mi³o¶ci. Dziêkujemy za ofiarê, któr± z³o¿y³y¶cie ze swojego ¿ycia. Dzisiaj Chrystus oddaje wam w Tajemnicy Paschalnej ten dar, jaki¶cie Mu z³o¿y³y. On bowiem ma moc oddaæ ¿ycie, które przynios³y¶cie Mu w ofierze.
6. "Mi³uje mnie Ojciec - mówi Chrystus - bo Ja ¿ycie moje oddajê, aby je [potem] znów odzyskaæ" (J10,17).
Mi³uje ciebie Ojciec, Afryko! Mi³uje was. Biskupi i pasterze Czarnego L±du! Mi³uje was kap³ani, osoby konsekrowane, synowie i córki Czarnej Afryki! Mi³uje was, katechi¶ci! Mi³uje was, m³odzie¿y afrykañska, rodziny afrykañskie, rodzice i dzieci! Zaufajcie Chrystusowi! On jeden jest kamieniem wêgielnym, na którym wspiera siê godno¶æ cz³owieka i jego przysz³o¶æ. "I nie ma w ¿adnym innym zbawienia, gdy¿ nie dano ludziom pod niebem ¿adnego innego imienia, w którym mogliby¶my byæ zbawieni" (Dz 4,12).
W Twoim Imieniu Jezu Chryste, pok³adamy nadziejê.
Ty b±d¼ naszym zbawieniem!
Jan Pawe³ II, Papie¿