O Annie Jenke i jej programie wychowawczym
Rzeszów, 2006


O Annie Jenke i jej programie wychowawczym. Rzeszów 2006

Aktualność przesłania

     Przesłanie Anny Jenke skierowane do wszystkich odpowiedzialnych za wychowanie młodego pokolenia jest wciąż aktualne. Anna pragnęła, by w proces wychowania byli zaangażowani rodzice, choć oni nie zawsze zdają sobie sprawę z ogromu zagrożeń ich dzieci. Dlatego trzeba ich uświadamiać pod tym względem. Mówiła:

Rodzice tylko w niejasny sposób zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa.
Niektórzy mają dobrą wolę i od nich trzeba by zacząć.
Oni pragną i oczekują rad pedagogizujących.
Cykle pogadanek dla rodziców z zakresu zagadnień wychowawczych
- są sprawą pilną i palącą.

     I sama taką pedagogizację przeprowadzała. Urządzała dla rodziców - zwykle przy okazji wywiadówek - tzw. „Uniwersytet" (kwadranse pedagogiczne).

     Przesłanie prof. Anny Jenke jest wciąż aktualne. Współczesna edukacja stanęła przed wielkimi problemami. Nauczyciele w żaden sposób nie mogą się przez nie przedrzeć. Szkoła wciąż nie może uzyskać swej wiarygodności i określić jasno właściwych celów wychowawczych. Rodzice, jeśli podejmują wysiłki wychowawcze, to często borykają się z nimi w samotności i przeżywają kryzys.

     W tej trudnej sytuacji wydaje się, że istnieje potrzeba mocnych autorytetów w dziedzinie nauki i oświaty, które by dźwignęły polskie szkolnictwo i nadały mu właściwy kształt. Osobowe wzory mają duże znaczenie. W nowej sytuacji muszą działać ludzie o nowym myśleniu, którzy by potrafili ukazać młodzieży Dobro, Prawdę, Piękno, poderwali ją z upadku moralnego i zaprowadzili na właściwe miejsce, obudzili patriotyzm. To zadanie czeka na nauczycieli i wychowawców, ale z dużym autorytetem moralnym. W przeciwnym wypadku praca dydaktyczna i wychowawcza w polskim szkolnictwie nadal będzie trwać w kryzysie, rodząc wieczne niezadowolenie szkoły, uczniów i rodziców oraz fatalne skutki, które najdotkliwiej odczują dzieci i młodzież - przyszłość naszego narodu.

     Anna Jenke staje dziś przed nami ze swoim programem wy­chowawczym. Chce ratować zagrożoną ze wszech stron mło­dzież. Chce odnowić oblicze polskich pedagogów, by na nowo odzyskali swoją tożsamość i byli mocnymi autorytetami osobo­wymi. Czyni to przez przykład swego życia, służąc jako wzór, zarówno w działaniu, jak i postępowaniu.

(fragmenty książki)  

 

 

 

 

 

 


  • Inne Wydawnictwa

    Powrót do Strony Głównej