90-ta rocznica urodzin
Sługi Bożej ANNY JENKE
3 kwietnia 2011 r.

 

.

 

     Drodzy Państwo!

     3 kwietnia 2011 r. przypada 90-ta rocznica urodzin Sługi Bożej ANNY JENKE.
     Piękny Jubileusz!

     W tym dniu, w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w Jarosławiu (b. Opactwo Sióstr Benedyktynek) odbędą się uroczystości jubileuszowe.
     O godz. 11,30 zostanie odprawiona Msza Św. pod przew. ks. biskupa Adama Szala. Następnie, w sali Ośrodka odbędzie się spotkanie uczestników uroczystości, a będą nimi: byli uczniowie i wychowankowie Anny, dzieci i młodzież, nauczyciele, przyjaciele i znajomi - i wszyscy inni, którym ta Osoba jest bliska duchem. Zapraszamy do powiększenia Ich grona. Program artystyczny leżeć będzie w gestii SP im. Anny Jenke w Rogóżnie oraz uczniów szkoły sióstr niepokalanek w Jarosławiu. Program zakończy się gratulacjami, laudacjami ze strony świadków życia Anny Jenke i zaproszonych gości.

     Drodzy Państwo!

     Znowu stanie przed nami Prof. Anna Jenke, jak przed laty i zechce coś nam przekazać, przypomnieć. Stanie ze swoim programem wychowawczym i powie do pedagogów i wychowawców: "Wychowujmy młode pokolenie do Dobra, Prawdy i Piękna. By polska młodzież i świata umiała wybierać prawdziwą radość i szczęście przez czystość serc". W pełnieniu trudnego zadania, przypomni o potrzebie modlitwy - bowiem nauczyciele też winni się modlić i to wiele. Oto Jej słowa: "Matko Najświętsza, Matko Cudownej Przemiany - spraw, byśmy szukali zawsze powołania, pracowali nad swoim charakterem, wznosili się wyżej i nigdy nie godzili się na miernotę".

     Utalentowana i mądra Pani Profesor Anna Jenke, ciesząca się wielkim autorytetem, uczy w jaki sposób walczyć o Prawdę i Miłość, zwłaszcza w chwilach ich zagrożenia. Dziś, zawód nauczycielski szczególnie usposabia do walki o najwyższe wartości dla dzieci i młodzieży. Bo jak powiedziała Anna: "Jesteśmy przecież jak żołnierze na froncie, w pracy".
     Walka o rząd dusz, zwłaszcza młodego pokolenia, wciąż trwa. Dlatego sprawa wychowania jest tak istotna, a praca wychowawców tak ważna. Tylko tak ustawiając nauczycielskie powołanie, by było służbą w miłości i liczenie w tej służbie na pomoc Boga - można oczekiwać pozytywnych skutków w edukacji i wychowaniu. W przeciwnym wypadku następuje rozminięcie się z celem pracy pedagogów. Phil Bosmans stwierdza: "Szkoły i uniwersytety, w których profesorowie, nauczyciele przekazują tylko specjalistyczną wiedzę - bo im za to płacą - pracują nad duchowym bankructwem społeczeństwa".

     Dziś zauważa się, że szkoły nie wychowują, ale wypełniają mózgi młodych ludzi wiadomościami, przez co produkuje się doskonałe roboty a nie ludzi. Przy tym, zamiast wychowania wypacza się im charaktery przez demoralizujące programy edukacyjne. Być może, że to jest przyczyną, że do szkoły idą dzieci i młodzież, a także nauczyciele niechętnie. Być może, że dzisiejsza szkoła przez to, że nie wychowuje, to pracuje nad duchowym bankructwem społeczeństwa i dlatego się jej nie lubi.

     Profesor Anna Jenke, mająca za sobą wielki dorobek w dziedzinie pedagogiki, osiągnięty w bardzo trudnych warunkach, bo w latach ostrego komunizmu, daje odpowiedź na pytania, gdzie należy szukać źródeł dzisiejszego kryzysu w edukacji i wychowaniu i po jakie sięgnąć metody, środki, by polskie szkolnictwo uzyskało z powrotem wiarygodność, a nauczyciele utracony autorytet. Wychowanie jest wspólnym zadaniem: rodziców, szkoły, uniwersytetów, prasy, radia, telewizji, opinii publicznej. Trzeba budzić świadomość o odpowiedzialności tychże czynników za wychowanie.

     Oto refleksje jubileuszowe, którymi się dzielę z tymi, którym sprawa wychowania młodego pokolenia leży na sercu.

s. Bernadeta Lipian      

 

 

 


  • Inne wydarzenia

    Powrót do Strony Głównej