. |
Uroczystość wzniosła. Przybyli na nianie tylko mieszkańcy Błażowej, ale również Przyjaciele Anny z Jarosławia, Rzeszowa, Radymna, Rogóżna, Przeworska i innych miejscowości.
Taką Annę zakodowali w swej pamięci ci, którzy Ją znali. Ten obraz osobowości, po 80 latach nie stracił nic na blasku, wyrazistości i pięknie. Wręcz, kiedy świat coraz bardziej pokrywa się brudem, kiedy najwyższe wartości zostają usuwane z życia pojedynczych osób, jak i całych społeczeństw, a człowiek schodzi do rzędu rzeczy i pochłonięty jest tylko materią - Postać Anny jawi się jako ktoś nie z tego świata; prosty, szlachetny i ubogi, ale bogaty w swej osobowości. Na szczęście, zaczyna Ona przemawiać coraz mocniejszym głosem do dzisiejszego świata:
W rocznicę Jej urodzin, kapłan przewodniczący koncelebrze - Ks. Infułat dr Stanisław Zygarowicz z Przemyśla, w swej homilii odświeżył nam wspomnienia o Annie. Mówił ciepło i serdecznie, jakby malował Jej obraz w szczegółach. Mszę św. koncelebrowali:
Na zakończenie Mszy św., przemówił Ks. Prałat dr Jan Jakubczyk. Krótko podzielił się swoimi wrażeniami z procesu betayfikacyjnego Sł. Bożej Anny w diecezji, któremu przewodniczył. Między innymi, powiedział, że proces ten był dla Ks. Prałata jakby rekolekcjami kapłańskimi. Najbardziej podziwia umiejętność przyjmowania przez Annę cierpienia. A cierpiała bardzo, zarówno fizycznie (złośliwy nowotwór) jak i moralnie, wiedząc, że z tej choroby już nie wyjdzie. I że to wszystko potrafiła przyjmować z pokornym poddaniem się woli Bożej.
Uzupełnieniem tej "duchowej uczty" był program słowno-muzyczny, który miał miejsce przed Mszą św. Wykonała go młodzież z Błażowskiego Publicznego Gimnazjum, pod przewodnictwem swoich nauczycieli i wychowawców. Młodzi przybliżyli tę wspaniałą Postać. Owe Gimnazjum przymierza się do nadania swej szkole imienia Anny Jenke. Będzie to piękna pamiątka dla Błażowej, w Roku Jubieluszowym Anny Jenke.
Źrodło: Słoneczna Skała. Kwartalnik o wychowaniu. Nr 36 (IV-VI) 2001 r.