Relikwie ¦w. Gianny Beretta Molla w Polsce

 

.

 

Wprowadzenie relikwii
¦w. Gianny (Joanny) Beretta Molla
do Parafii ¦w. Józefa w Sandomierzu
25 grudnia 2004 r.

 

Relikwie ¦w. Joanny Beretta Molla w Parafii ¦w. Józefa w Sandomierzu. Fot. M. Trojnar

 

„S³owo sta³o siê cia³em
i zamieszka³o miedzy nami".
Wszystkim, którzy Je przyjêli da³o moc,
aby siê stali dzieæmi Bo¿ymi"
(J 1.14 i 12)

    1. W dzieñ Bo¿ego Narodzenia spe³ni³a siê zapowied¼ proroka Izajasza o maj±cym przyj¶æ Zwiastunie radosnej nowiny, który og³osi ¶wiatu zbawienie. Autor listu do Hebrajczyków nazwa³ przyj¶cie Syna Bo¿ego pe³ni± objawienia siê Boga ludziom. Odwieczne S³owo, które sta³o siê cia³em. Syn Bo¿y, Jezus Chrystus narodzony w Betlejem przed dwoma tysi±cami lat rodzi siê codziennie, jest obecny w Eucharystii. Wiarê w to powtarzaj±ce siê przychodzenie Zbawiciela wyznajemy, ¶piewaj±c w kolêdzie „W¶ród nocnej ciszy" s³owa: „I my czekamy na Ciebie, Pana, a skoro przyjdziesz na g³os kap³ana, padniemy na twarz przed Tob±, wierz±c, ¿e¶ jest pod os³on± chleba i wina".

    2. Bo¿e Narodzenie jest ¶wiêtem mi³o¶ci. Przede wszystkim dlatego, ¿e „Bóg jest Mi³o¶ci±" i ¿e przykazanie mi³o¶ci jest nieomyln± drog± prowadz±c± do zbawienia. Miejscowo¶æ, na obrze¿ach której urodzi³ siê Zbawiciel - Betlejem znaczy po polsku: dom chleba. Pragniemy wychwyciæ ten szczególny zwi±zek ¶wi±t Bo¿ego Narodzenia z mi³o¶ci± i rodzin±, z chlebem i z Eucharysti±. Tak bowiem ukszta³towa³a nasze serca Ewangelia, ¿e w Bo¿e Narodzenie jeste¶my sobie wyj±tkowo bliscy. Na co dzieñ rozrzuceni po ró¿nych miejscowo¶ciach, w te ¦wiêta staramy siê byæ razem. Wieczerzê wigilijn± zaczêli¶my wspóln± modlitw± i op³atkiem, darowaniem urazów, z³o¿eniem ¿yczeñ; wieczerzanie i kolêdowanie to wymowny znak mi³o¶ci; jej ¼ród³em jest tajemnica S³owa, które sta³o siê cia³em. Z niej p³ynie wezwanie, aby w imiê wiary w Bo¿e Narodzenie, obdarowywaæ ka¿dego cz³owieka sercem.

    3. Bo¿e Narodzenie to ¶wiêto dziecka, przede wszystkim Dziecka, któremu dano imiê Jezus. Poprzez to Dziecko ogarniamy mi³o¶ci± wszystkie dzieci. ¯adne trudno¶ci nie mog± siê obróciæ przeciwko dziecku; nie mog± zakwestionowaæ prawa do ¿ycia dzieci poczêtych ani prawa ka¿dego dziecka do mi³o¶ci, ciep³ego dzieciñstwa i wychowania w rodzinie. Pojawiaj±ce siê trudno¶ci, które towarzysz± wype³nianiu tej misji, musz± wyzwoliæ rodzicielsk±, spo³eczn± i narodow± energiê w s³u¿bie dzieciom.

    4. Bo¿e Narodzenie jest ¶wiêtem rodziny. W rodzinie nast±pi³o wcielenie S³owa, które by³o na pocz±tku u Boga. Pan Jezus mia³ ziemskich rodziców: Naj¶wiêtsz± Maryjê Pannê i Jej prawowitego ma³¿onka ¶w. Józefa, który by³ Jego troskliwym opiekunem; Syn Bo¿y w rodzinie wzrasta³ w latach, w m±dro¶ci i w ³asce u Boga i u ludzi; podnosz±c ma³¿eñstwo do godno¶ci sakramentu, uczyni³ je ¼ród³em ¶wiêto¶ci rodziców i dzieci. Potrzeb± czasów, w których ¿yjemy, jest spotêgowanie troski o rodzinê i umacnianie mi³o¶ci w rodzinach naszych. Mamy ¶wiadomo¶æ, ¿e nie doro¶niemy do wzoru ¦wiêtej Rodziny, ale niech mi³o¶æ Jezusa, Maryi i Józefa, mi³o¶æ w trudnych warunkach: tu³aczki po Egipcie i ubóstwa Nazaretu bêdzie dla nas sta³ym zadaniem. Tam, gdzie istnieje mi³o¶æ w rodzinie, umniejsza siê stan niepokoju o jej jutro; ro¶nie ufno¶æ w Opatrzno¶æ Bo¿±. Rodzina mocna mi³o¶ci±, zwyciê¿a, bez wzglêdu na okresowe do¶wiadczenia i trudno¶ci. Wcielone S³owo Bo¿e daje bowiem moc wszystkim, którzy Je przyjêli, ¿eby siê stali dzieæmi Bo¿ymi.

    5. Na pocz±tku 27 roku swego pontyfikatu Ojciec ¦wiêty Jan Pawe³ II zainaugurowa³ w Ko¶ciele powszechnym Rok Eucharystii. Pasterz Ko¶cio³a Sandomierskiego wpisa³ weñ Diecezjalny Rok Rodziny. Rozpoczynaj±c go w bazylice katedralnej, przywo³a³ postaæ ¶w. Joanny Beretty Molla, kanonizowanej 16 maja bie¿±cego roku. Jej relikwie przekaza³ do ko¶cio³a ¶w. Józefa w Sandomierzu, powierzaj±c je ks. pra³. Zygmuntowi jako ich kustoszowi. Relikwie te maj± byæ zewnêtrznym znakiem duchowej obecno¶ci i wstawiennictwa tej bohaterskiej lekarki, przyk³adnej ¿ony i kochaj±cej matki; s± równie¿ ¶wiadkiem troski Ko¶cio³a o ka¿d± rodzinê i dziecko ka¿de.
    Joanna urodzi³a siê 4 pa¼dziernika 1922 r. w diecezji mediolañskiej we W³oszech; by³a dziewi±tym z trzyna¶ciorga dzieci w rodzinie Alberta i Marii Berettów; po ukoñczeniu studiów na wydziale medycyny i uzyskaniu tytu³u lekarza specjalisty w zakresie pediatrii i ginekologii, podjê³a pracê w swoim zawodzie; wysz³a za m±¿ na in¿yniera Piotra Mollê; w ci±gu nieca³ych 4 lat ma³¿eñstwa urodzi³a trójkê dzieci; wszystkie ci±¿e mia³y trudny przebieg; w 1961 roku oczekiwa³a czwartego; w drugim miesi±cu ci±¿y okaza³o siê, ¿e ¿yciu dziecka i matki zagra¿a rozwijaj±cy siê du¿y w³ókniak. Joanna wierna swoim zasadom moralnym i religijnym z pe³n± ¶wiadomo¶ci± i bez wahania poleci³a lekarzowi, ¿eby przede wszystkim zadba³ o uratowanie ¿ycia dziecku. W Wielk± Sobotê 1962 r. przysz³a na ¶wiat Joanna - Emanuela. Kilka godzin pó¼niej rozpoczê³a siê trwaj±ca 8 dni agonia matki, która zmar³a w nastêpn± sobotê 28 kwietnia. Ojciec ¦wiêty Jan Pawe³ II podczas Mszy beatyfikacyjnej w 1994 r. powiedzia³ w swojej homilii: „Uwieñczeniem ¿ycia Joanny Beretty Molli, która by³a najpierw wzorow± studentk±, potem aktywnie zaanga¿owa³a siê w dzia³anie wspólnoty ko¶cielnej oraz zosta³a szczê¶liw± ¿on± i matk±, sta³o siê z³o¿enie ofiary z siebie, by mog³o ¿yæ dziecko, które nosi³a w ³onie i które dzisiaj jest tutaj z nami. Jako chirurg by³a w pe³ni ¶wiadoma gro¿±cych jej konsekwencji, lecz nie cofnê³a siê przed ofiar±, potwierdzaj±c w ten sposób heroiczno¶æ swoich cnót" (L'0sservatore Romano 6-7/1994/38).
    Osoba ¶w. Joanny, jej dzia³alno¶æ przypieczêtowana ofiar± z ¿ycia s± wymown± ilustracj±, która pomaga wej¶æ w g³±b tajemnicy Bo¿ego Narodzenia; wszak uroczysto¶æ dzisiejsza to ¶wiêta mi³o¶ci, ¶wiêta dziecka i ¶wiêta rodziny. ¯ycie ¶w. Joanny by³o nacechowane mi³o¶ci±. Umi³owa³a ponad wszystko Boga; wielk± mi³o¶ci± darzy³a dzieci; w³asne nazywa³a skarbami; obce traktowa³a jak swoje; wraz z mê¿em stworzy³a kochaj±c± siê rodzinê. Ko¶ció³, og³aszaj±c Joannê b³ogos³awion± a nastêpnie ¶wiêt±, stawia j± za wzór dla matek i ojców, rodziców i dzieci. Diecezja nasza, koncentruj±c siê w tym roku na problemach rodziny, przyjmuje ten dar z rado¶ci± i wdziêczno¶ci±. W Roku Rodziny pragniemy oddaæ ho³d wszystkim ¿onom i matkom, które swoim dzieciom przekazuj± ¿ycie i wszystko, co maj± w sobie najlepszego; polecamy Bogu mê¿ów i ojców, którzy bez reszty po¶wiêcaj± siê swoim dzieciom; wzorem ¶w. Joanny rodziny nasze zawierzamy ¦wiêtej Rodzinie.

    6. Przyjmijcie, umi³owani w Panu, te my¶li, które kierujê do Was od o³tarza w Bo¿e Narodzenie, ¶wiêto mi³o¶ci, dziecka, rodziny. Z wszystkimi dzielê siê op³atkiem; wszystkim ¿yczê Bo¿ego pokoju; wszystkich polecam ¦wiêtej Rodzinie Jezusa, Maryi i Józefa; wszystkich b³ogos³awiê w Imiê Ojca i Syna i Ducha ¦wiêtego.

Bp Marian Zima³ek     

 

Homilia wyg³oszona przez Ks. Bpa Mariana Zima³ka podczas Mszy ¦w. odprawionej 25 grudnia 2004 r.

 

 

Homiliê i fotografie z Uroczysto¶ci wprowadzenia Relikwii ¦w. Joanny Beretta Molla

opublikowano na stronach Parafii ¦w. Józefa w Sandomierzu    

 

 


  • Relikwie ¦wiêtej ¯ony i Matki w Polsce

    Powrót do Strony G³ównej