Artykuły na temat Świętej Gianny

 

.

 

ANDRZEJ ZYCH

 

W cieniu świętej żony i matki

 

Diecezjalny Kongres Rodzin – o tym się teraz mówi w całej diecezji, chociaż od I Niedzieli Adwentu, kiedy biskup ordynariusz Andrzej Dzięga ogłosił Rok Rodziny, mówiło się na ten temat coniedzielną lekturą „Katechizmu Kościoła Katolickiego”. Mówiło się mniejszymi i większymi inicjatywami na poziomie poszczególnych parafii, rejonów, dekanatów, a teraz następuje uroczyste „głosów zbieranie”. Małżeństwo, rodzina, otwarcie się na życie, dzieci, młodzież – tematy krążą od rejonu do rejonu, chociaż pewnie nie wszyscy uświadamiają sobie, że w jednym miejscu diecezji wszystkie one skupiają się w małym relikwiarzu, który znajduje się w sandomierskim kościele pw. św. Józefa. Czy tutaj bije kongresowe serce?

    – Relikwie te nie należą do nas, są własnością całej diecezji – a mnie Ksiądz Biskup ustanowił ich kustoszem – opowiada ks. prał. Zygmunt Niewadzi, proboszcz parafii św. Józefa. – 28 listopada 2004 r., kiedy w diecezji rozpoczął się Rok Rodziny, otrzymaliśmy relikwie św. Joanny Beretty Molli i uroczyście wprowadzone zostały do naszego kościoła w dzień Bożego Narodzenia. Czuliśmy wszyscy, że to szczególny dzień – dla nas miał on podwójne znaczenie, bo właśnie 25 dni każdego miesiąca w naszej parafii gromadzimy się na modlitwę w intencji obrony życia. Zawiązał się ruch duchowej adopcji, który tę cenną inicjatywę podejmuje, modląc się o ocalenie każdego poczętego dziecka – zaznacza Ksiądz Proboszcz.
    – Relikwiarz bardzo lubi wędrować – śmieje się Ksiądz Prałat. Już następnego dnia, po uroczystym wprowadzeniu, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, działające przy parafii św. Barbary w Tarnobrzegu, poprosiło mnie o wypożyczenie relikwii św. Joanny Beretty na swój dzień skupienia. Później modliły się przed nim w swojej kaplicy siostry ze Zgromadzenia Służek Matki Bożej Niepokalanej, odwiedził także Dom Generalny Córek św. Franciszka Serafickiego. Odbywające się często w sąsiednim Domu Rekolekcyjnym dni skupienia czy rekolekcje zamknięte bardzo często połączone są z prośbą o wypożyczenie relikwii: tak było w czasie dni skupienia dla doradczyń parafialnych, dla Służby Zdrowia w Radomyślu. Niedawno św. Joanna Beretta odwiedziła parafię św. Floriana w Stalowej Woli, a przede wszystkim stała się dla naszej parafii szczególną patronką. Już od ponad 20 lat działa tutaj Krucjata w Obronie Życia, która modlitwą otacza każde poczęte życie, a jednocześnie niesie pomoc samotnym matkom i rodzinom borykającym się z trudnościami materialnymi. Obecność relikwii św. Joanny ożywiła znacznie działalność tej grupy: oprócz dzieła duchowej adopcji możemy pochwalić się także działaniami „adopcji na odległość”. Znajdujące się na terenie parafii Gimnazjum nr 4 podjęło taką inicjatywę i dzieci swoimi ofiarami wspierają i umożliwiają kształcenie jednego afrykańskiego dziecka. To działania, które niesamowicie cieszą i pobudzają do kolejnych inicjatyw – wierzę, że Kongres Rodzin takich przyniesie wiele – wyznaje Ksiądz Prałat.

* * *

    Św. Joanna Beretta Molla to bardzo „normalna” święta, która może zachwycić zwyczajnością swojego życia. Dla rodzin, małżeństw, narzeczonych, kobiet, dla matek jej przesłanie jest tak aktualne, tak czytelne i tak proste. Nadzwyczajność, która często ze świętością się ludziom kojarzy, jest w Jej przypadku zwyczajnością: praca, miłość do męża, do dzieci, wierność tej miłości i przede wszystkim duch poświęcenia, ofiary, bez którego chrześcijaństwo staje się martwym zbiorem zasad. Miłość musi być ofiarna, jeśli chce miłością pozostać – inaczej staje się namiętnością, egoizmem: tę prawdę chyba najtrudniej dzisiaj przekazać światu. Ale bez tej prawdy i wiary w jej przesłanie świat się odczłowiecza, staje się miejscem wzajemnej rywalizacji, walki, areną śmierci. Kongres Rodzin na nowo te treści podejmuje, stając się cenną inicjatywą ożywienia życia rodzinnego, małżeńskiego, przypomnieniem sobie zapominanych zasad wychowania dzieci i młodzieży. Stając przed tymi prawdami, przyklękajmy też przed relikwiarzem św. Joanny Beretty Molli, ucząc się od niej tego, co życie ludzkie w świętość przekuwa: to także przesłanie Jana Pawła II, który aktem kanonizacji podarował nam przykład życia napełnionego Miłością.

Andrzej Zych    

 

Artykuł zamieszczony w Sandomierskiej Edycji Tygodnika Katolickiego "Niedziela", w numerze 23, z dnia 5 czerwca 2005 r.   

 

 


  • Inne artykuły

    Powrót do Strony Głównej