. |
Diecezjalny Kongres Rodzin, trwający od 5 do 12 czerwca, zakończył się dziś w Sandomierzu Mszą św. na Placu Papieskim, dokładnie w szóstą rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w diecezji sandomierskiej, sprawowaną pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Razem z nim celebrowali biskupi: Andrzej Dzięga, Marian Zimałek i Edward Frankowski oraz ok. 110 księży. W homilii abp Kowalczyk przypomniał przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II dotyczące czystości ludzkiego serca. - Czystość serca jest darem, którego każdy z nas bardzo potrzebuje - mówił nuncjusz. Stwierdził też, że czystość serca jest jednym z istotnych warunków odnalezienia Boga. Abp Kowalczyk wyjaśnił, że w miłującej się wspólnocie mężczyzny i niewiasty, w małżeństwie, najpełniej odbija się obraz miłującego Boga, a naturalnym warunkiem rozwoju psychicznego i duchowego dziecka jest wzajemna miłość pomiędzy rodzicami. Ubolewał nad losem dzieci z rodzin tzw. niepełnych, które są często słabo przystosowanie do życia, mało odporne psychicznie i łatwo ulegają różnym pokusom dzisiejszej rzeczywistości, ponieważ brakuje im autorytetów, nie mieli nigdy oparcia w miłości rodziców, nigdy nie czuli się przy nich bezpiecznie. Nuncjusz zachęcił zebranych, aby zawsze, mimo że jest to zadanie bardzo trudne, troszczyli się o czystość serca oraz tworzyli prawdziwie chrześcijańskie i kochające się rodziny. Na koniec zapewnił, że w wypełnieniu tych zadań nie jesteśmy sami, jest z nami Chrystus obecny w Eucharystii. Przed błogosławieństwem bp Andrzej Dzięga dokonał aktu zawierzenia wszystkich rodzin diecezji Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Liturgia rozpoczęła się modlitewnym czuwaniem oraz uroczystą intronizacją relikwii Świętej Joanny Beretty Molla. Podczas Mszy świętej obecny był syn św. Joanny oraz jej najbliżsi krewni. Relikwie te na stale przechowywane są w kościele św. Józefa w Sandomierzu, gdzie trwa nieustanna modlitwa o miłość w małżeństwach i rodzinach, a szczególnie o umiłowanie daru życia przez ojców i matki.
Diecezjalny Kongres Rodzin był głównym wydarzeniem trwającego od I Niedzieli Adwentu Diecezjalnego Roku Rodziny pod hasłem "Czcij ojca swego i matkę swoją". Kongres sprawowany był w sześciu stacjach kongresowych: Janowie Lubelskim, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Staszowie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sandomierzu. Przez cały czas cała diecezja dzień i noc modliła się na kolanach w intencji wszystkich rodzin diecezji i Polski oraz o obfite i trwałe owoce Kongresu. Program każdego dnia składał się z uroczystych celebracji Mszy świętych, modlitwy, konferencji, wykładów, prelekcji oraz występów artystycznych. W przeżycia kongresowe w sposób szczególny włączone zostały dzieci i młodzież, rodziny, a przede wszystkim rodziny wielodzietne, nauczyciele i wychowawcy oraz przedstawiciele samorządów. Tematami poszczególnych było: "Przed nami małżeństwo", I będą oboje jednym ciałem", "Świętość i nietykalność życia ludzkiego", "Dziecko wartością rodziny, narodu i Kościoła", "Zasłużeni dla rodziny, Kościoła i ojczyzny", "Współpraca szkoły i rodziny w wychowaniu młodego pokolenia" oraz "Zadania państwa i samorządu wobec rodziny". Odpowiedzialnym za przebieg Kongresu Rodzin był ks. Czesław Murawski, wikariusz biskupi ds. Roku Rodziny.
Świętowanie zakończenia Diecezjalnego Kongresu Rodzin oraz 6. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Sandomierzu zgromadziło w sposób szczególny m.in. harcerzy i młodzież szkolną, ruchy i stowarzyszenia młodzieżowe, ruchy i stowarzyszenia zaangażowane na rzecz rodziny, a szczególnie rodzący się Ruch Czystych Serc. Dzień 12 czerwca jest wpisany na stałe w roczny kalendarz duszpasterski diecezji sandomierskiej jako Dzień Wspólnoty katolickich ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych.
Ks. Dariusz Woźniczka
Artykuł zamieszczony na stronach Diecezji Sandomierskiej